61. urodziny Camp Nou w oczekiwaniu na modernizację stadionu

Grzegorz Zioło

24 września 2018, 18:15

AS

12 komentarzy
  • Dziś mija 61 lat od inauguracyjnego meczu na Camp Nou pomiędzy FC Barceloną i reprezentacją Warszawy
  • Na przyszły rok zaplanowane jest rozpoczęcie prac modernizacyjnych na stadionie Blaugrany i w jego otoczeniu
  • W ramach projektu Espai Barça powstanie także Estadi Johan Cruyff, a w miejscu obecnego Mini Estadi zostanie wybudowana nowa hala Palau Blaugrana

Dokładnie 61 lat temu, 24 września 1957, odbył się mecz FC Barcelony z reprezentacją Warszawy na otwarcie Camp Nou, które od tamtej pory służy jako stadion Blaugrany. Obecnie w klubie trwa już odliczanie do rozpoczęcia gruntownej renowacji, która zmieni wygląd całego otoczenia obiektu. Projekt nosi nazwę Espai Barça i ma kosztować łącznie ponad 600 milionów euro. Jego najważniejsze elementy to zadaszenie i modernizacja stadionu, a także rozbiórka Mini Estadi i budowa Estadi Johan Cruyff w Sant Joan Despí. W miejscu Mini Estadi ma z kolei powstać nowa hala Palau Blaugrana.

Projekt Espai Barça zakłada również zmiany w urbanistyce okolic stadionu, między innymi budowę hoteli i biur, a także budynku administracyjnego klubu. Jeśli prace pójdą zgodnie z najnowszą wersją harmonogramu, nowy stadion powinien zostać otwarty w 2022 roku, a całość projektu nie zakończy się wcześniej niż w listopadzie 2024 roku. Żeby móc sfinansować tak olbrzymie przedsięwzięcie, obiekt otrzyma komercyjną nazwę. Camp Nou będzie miało sponsora tytularnego i być może już wkrótce poznamy więcej informacji na ten temat.

Projekt został zaakceptowany przez socios 5 kwietnia 2014 roku w wyniku referendum, w którym otrzymał 72,3% głosów za. W realizacji planu doszło jednak do opóźnień. Początkowo prace miały rozpocząć się w czerwcu 2017 roku, ale wiadomo już, że wystartują najwcześniej w tym samym miesiącu 2019 roku. Tego lata na stadionie zaczęto początkowe prace nad ułatwieniem dostępu dla pojazdów budowy i żurawi oraz nad doprowadzaniem elektryczności, a w przyszłym roku ma zacząć się główny etap renowacji.

Opóźnienie w budowie było spowodowane problemami związanymi z pozwoleniami od barcelońskiego ratusza. Porozumienie pomiędzy miastem i klubem zostało podpisane dopiero 12 kwietnia bieżącego roku. Pierwszym elementem realizacji projektu Espai Barça ma być ukończnie Estadi Joahn Cruyff, którego kostrukcja jest już w zaawansowanej fazie. Budowa stadionu usytuowanego obok Ciutat Esportiva w Sant Joan Despí pochłonie 12 milionów euro, a jego otwarcie zaplanowano na luty 2019 roku. Swoje mecze będą na nim rozgrywać Barça B, drużyna żeńska oraz juvenil A w UEFA Youth League, a na trybunach będzie mogło zasiąść sześć tysięcy widzów. Obecny sezon jest więc ostatnim, w którym klub korzysta z działającego od 36 lat Mini Estadi.

Fot. Freepenguin / CC BY-SA 3.0

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A ciekawe skąd pieniążki na te modernizację... :D

ludzie mówią że podobno camp nou jest bardzo zaniedbane i nie robi dobrego wrażenia , niewiem ile w tym prawdy ale mam nadzieje że jeżeli tak jest to bedzie ogarniete wszak to nasza ikona

Ma ktoś może jakieś zdjęcia jak to wszystko będzie finalnie wyglądało po modernizacji?

Niech prace ruszą modernizacja stadionu jest potrzebna, taka drużyna powinna mieć obiekt nowoczesny.

Musze przyznać, że obecnie strona fcbarca.com wygląda świetnie.
Brawa Redakcjo!