Lucas Paquetá kolejnym utalentowanym Brazylijczykiem łączonym z Barceloną

Grzegorz Zioło

10 września 2018, 13:00

Sport

14 komentarzy
  • 21-letni Lucas Paqueta z Flamengo to kolejny Brazylijczyk, który znalazł się w kręgu zainteresowań FC Barcelony
  • Pomocnik zadebiutował kilka dni temu w reprezentacji swojego kraju, a w klubie jest kluczową postacią środka pola
  • Barça będzie chciała zastosować podobną taktykę jak przy transferze Arthura, czyli zapewnić sobie opcję wykupu Paquety i sprowadzić go na Camp Nou po pewnym czasie

Jak podaje Sport na okładce swojego dzisiejszego wydania, Lucas Paqueta to kolejny cel transferowy Barcelony. 21-letni zawodnik z Rio de Janeiro to wschodząca gwiazda Flamengo, a jego sprowadzenie na Camp Nou miałoby być jednym z elementów planu odmłodzenia linii pomocy. W 2018 roku Brazylijczyk wykonał duży krok naprzód w swojej karierze i stał się kluczowym piłkarzem swojej drużyny, a także został uznany za rewelację na rynku brazylijskim, gdzie zawsze panuje olbrzymia konkurencja. Jego rozwój dostrzeżono w największych klubach Europy, dlatego Blaugrana będzie musiała stoczyć trudną walkę, jeśli zdecyduje się na transfer tego zawodnika.

W Brazylii wszyscy zdają sobie sprawę z wielkiego potencjału Paquety. Tite umieścił go na wstępnej liście 30 zawodników powołanych na Mundial w Rosji, ale ostatecznie nie zabrał go na turniej, tak samo jak Arthura. Obaj gracze mają jednak stanowić o przyszłości reprezentacji Brazylii, która wkrótce będzie musiała przejść wymianę pokoleń. Wspólnie zadebiutowali oni w kadrze narodowej dwa dni temu w towarzyskim meczu ze Stanami Zjednoczonymi. Przez ostatnie pół godziny Canarinhos grali z Casemiro na pozycji defensywnego pomocnika, a przed nim ustawieni byli właśnie Arthur i Paqueta.

Paqueta to zawodnik lewonożny, jednak w praktyce posługuje się obiema nogami. Jest wszechstronny i może występować na różnych pozycjach w linii pomocy. Wyróżnia się wyszkoleniem technicznym i siłą, a także nie stroni od gry w destrukcji. W zespole Flamengo trener Mauricio Barberi wyznaczył Paquetę do kreacji gry ofensywnej. Szkoleniowiec przesunął go z prawej strony boiska na bardziej centralną pozycję i od kilku miesięcy 21-latek pełni rolę pomocnika grającego box-to-box, łącząc grę w defensywie i pracę przy odbiorze piłki z wyprowadzaniem akcji ofensywnych, podczas których często zapędza się pod pole karne rywala. W 2018 roku zanotował 20 występów w lidze i zdobył sześć goli, a kolejne dwa dorzucił w Campeonato Carioca (mistrzostwach stanu Rio de Janeiro). 

Mimo dość młodego wieku Paqueta to zawodnik, który robi różnicę w zespole Flamengo. Jego dużymi zaletami są osobowość i nonkonformizm, które potrafi pokazać na boisku. Nieobecność Paquety w pierwszym meczu 1/8 finału Copa Libertadores przeciwko Cruzeiro w dużej mierze przyczyniła się do odpadnięcia Flamengo z rozgrywek. Trenerzy sądzą, że kiedy pomocnik przeniesie się do Europy, poprawi jeszcze umiejętności taktyczne i rozumienie gry. Kreatywność, warunki fizyczne (180 cm, 73 kg), jakość piłkarska i młody wiek Paquety sprawiają, że jego rodacy widzą w nim jednego z kluczowych zawodników reprezentacji podczas następnego mundialu w Katarze.

Kontrakt Paquety z Flamengo wygasa w 2020 roku, a zapisana w nim klauzula odstępnego wynosi 50 milionów euro. Od kilku miesięcy zawodnik negocjuje podwyżkę pensji, która wiązałaby się również z przedłużeniem umowy i zwiększeniem klauzuli do 70 milionów. – Teraz, kiedy został reprezentantem Brazylii, jeszcze bardziej podniósł swój poziom. Chcemy, żeby został, i podejmiemy wszelkie wysiłki, żeby dalej grał w klubie, w którym ukształtował się piłkarsko i identyfikuje się z kibicami – stwierdził wiceprezes Flamengo Ricardo Lomba. Wydaje się jednak nieuniknione, że w przyszłości Paqueta trafi do Europy. W tym roku bliskie sprowadzenia go było PSG, ale zawodnik został w ojczyźnie, co otwiera szansę przed FC Barceloną. Dyrekcja sportowa chce podjąć podobne działania jak przy transferze Arthura, czyli zapewnić sobie opcję wykupu i pozwolić mu zostać jeszcze na pewien czas w Brazylii.

Arthur i Lucas Paqueta są często zestawiani wspólnie jako zawodnicy, którzy mają stanowić o przyszłości reprezentacji Brazylii. Nowe pokolenie pomocników z Kraju Kawy charakteryzuje się nowoczesną grą, wszechstronnością, dojrzałością i przygotowaniem taktycznym do gry w Europie. Obaj zawodnicy w młodym wieku byli już kluczowymi postaciami w swoich klubach w Ameryce Południowej i musieli zmagać się z presją wielotysięcznej, fanatycznej widowni. Jeśli ich rozwój pójdzie zgodnie z planem, powinni znaleźć się w kadrze Brazylii na Copa América 2019, a na mundial w 2022 roku pojechać już jako w pełni ukształtowani piłkarze, którzy zastąpią w reprezentacji Paulinho, Fernandinho czy Renato Augusto.

Fot. Agencia de Noticias ANDES / CC BY-SA 2.0

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Był tu taki artykuł o tym, że Barca dostarcza coraz mniej zawodników do reprezentacji Hiszpanii, ale za to bedzieny dostarczać coraz więcej do reprezentacji Francji i Brazylii

dacie 50 mln euro i możecie brać :)
konto usunięte

Alena, Puig na tych młodych trzeba stawiać a nie wydawać kasy w Brazylijczyków ...

Oglądałem kilka meczów z nim i jego styl gry bardzo kojarzy mi się z Kaką, z tym, że Lucas lepiej broni. To takie oczywiście na wyrost i po zaledwie kilku spotkaniach, aczkolwiek pierwsze co właśnie takie skojarzenie mi się nasunęło.

Fajnie byłoby go mieć, bo to idealny następca Rakitica.

oby doszło do transferu bardzo dobrze się prezentuje .

Kupić i wypożyczyć do klubu z La Liga

https://youtu.be/qt6F90CFD7M ktoś wie o tym czy serio on w Barcelonie?

Dobry pomysł przypomina trochę Kake. Opcja pierwokupu i śledzenie jego dalszego rozwoju to najlepsze wyjście. Żeby tylko nie skończyło się jak z Vinciusem czy Rodrygo i Real go przejmie :D