AS: Pula nagród z UEFA dla klubów uczestniczących w Lidze Mistrzów zwiększyła się o 53,7%

Dariusz Maruszczak

30 sierpnia 2018, 11:00

AS

38 komentarzy
  • Jak informuje dziennik AS, w zbliżającej się edycji Ligi Mistrzów pula nagród z UEFA dla klubów zwiększy się o 53,7% w porównaniu do poprzednich sezonów
  • Uczestnicy zarobią znacznie więcej za uzyskiwane wyniki oraz w ramach tzw. rankingu historycznego
  • Barcelona bez rozegrania nawet jednego meczu otrzyma niemal 50 milionów euro za sam udział w rozgrywkach

UEFA zwiększyła łączną pulę nagród z 1,27 do 1,95 miliarda euro, a więc wszyscy uczestnicy Ligi Mistrzów mogą otrzymać 700 milionów euro więcej niż w poprzednich trzech latach. Nastąpią również istotne zmiany w sposobie rozdzielania tych środków. Do standardowych kryteriów związanych z uczestnictwem w rozgrywkach, uzyskiwanymi wynikami i tzw. market pool dodano specjalną pulę dotyczącą rezultatów osiąganych przez ostatnie dziesięć lat oraz trofeów zdobytych w całej historii rozgrywek. W ten sposób utworzono nowy ranking (tradycyjny, biorący pod uwagę wyniki z ostatnich pięciu lat, wciąż jest wykorzystywany do ustalania koszyków przed losowaniem), na podstawie którego kluby mogą zarobić 585 milionów euro, czyli 30% łącznej puli. Zgodnie z tym kryterium Real Madryt otrzyma 35,4 miliona, Barcelona - 34,3 mln, Atlético - 32,1 mln, a Valencia -  16,6 mln.

Nawet po dodaniu nowego kryterium pula pozostałych nagród wciąż wydaje się bardzo atrakcyjna. Za samo wzięcie udziału w fazie grupowej Ligi Mistrzów każdy klub otrzyma 15,25 miliona euro, o 20% więcej niż w poprzednim sezonie. O 80% zwiększyły się również premie za uzyskiwane wyniki w fazie grupowej. Za zwycięstwo zespoły otrzymają bowiem 2,7 miliona euro, a za remis - 900 tysięcy euro. Awans do kolejnych rund będzie oznaczać zarobek większy o około 60% w porównaniu do poprzednich sezonów. Mniejszy wzrost premii ustalono za zwycięstwo w finale (19 milionów - 22,6%) i zajęcie drugiego miejsca w rozgrywkach (15 milionów - 36,4%).

Do tych kwot należy dodać bonusy z market pool, opartego na miejscu w rozgrywkach ligowych i wpływach z transmisji telewizyjnych w każdym kraju. Środki te zostaną jednak zmniejszone do 292 milionów. Wcześniej market pool zawierał 40% łącznej puli nagród (507 milionów), a teraz będzie to tylko 15%.

Z obecnych zasad podziału nagród wynika, że Barcelona za sam udział w Lidze Mistrzów otrzyma niemal 50 milionów euro. W przypadku zwycięstwa w rozgrywkach Katalończycy mogą liczyć na zysk w wysokości ponad 100 milionów.

W poniższej tabeli przedstawiamy wzrost premii ustalonych przez UEFA za poszczególne osiągnięcia zespołów w latach 2018-2021 w porównaniu do nagród otrzymywanych przez drużyny w latach 2015-2018.

Premia2015-20182018-2021RóżnicaRóżnica %
Awans do fazy grupowej LM 12,7 15,25 + 2,55+ 20,1%
Zwycięstwo w fazie grupowej LM 1,52,7 + 1,2 + 80% 
Remis w fazie grupowej LM 0,50,9 + 0,4  + 80%
Awans do 1/8 finału LM69,5 + 3,5 + 58,3% 
Awans do ćwierćfinału LM6,5 10,5 + 4 + 61,5% 
Awans do półfinału LM7,5 12  + 4,5+ 60% 
Drugie miejsce w LM11  15 + 4+ 36,4% 
Zwycięstwo w LM15,5 19+ 3,5 + 22,6% 
Drugie miejsce w Superpucharze Europy 3,5+ 0,5  + 16,7%
Zwycięstwo w Superpucharze Europy44,5+ 0,5+ 12,5%

Fot. Ver en vivo En Directo / CC BY-SA 2.0

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

w takiej ległłej to płaczą fortuna przeszła im koło nosa , no ale jak sie nie umie grać z cieniasami ze słowacji,, czy potem z amatorami z Luksemburga to nawet w Lidze europejskiej nie zarobią na chleb

Nie dla nas niestety...

Wszystko fajnie pięknie szkoda ze te 50% więcej zwyczajnie wyloza kibice. Prawa do transmisji są przełożone na Kowalskiego. To co się ostatnio dzieje to jakiś absurd. LM Polsat (ciekawe ile będzie kosztował pakiet na kablowce pewnie krocie) Eleven sobie odsprzedalo połowę praw do ligi Nc+ (tym powinien się UOKiK zająć) chyba kogoś zdrowo popie......... ze za to wszystko będę płacił. Wypowiedziane już umowę w kablowce w związku ze złamaniem warunków umowy. Wolę sobie pooglądać mecz na zagraniczny streamach w dobrej jakości i o wiele lepszym komentarzem bo tych polskich "ekspertow" to słuchać nie mozna......proponuję aby Barcelona i inne kluby z tych pieniędzy które od Was otrzyma dała kolejna podwyżkę dla Messiego, PSG kupiło drugiego Neymara tym razem za 500 baniek Aaaa i jeszcze zainwestujmy w kolejny młody talent aka Dembele a co tam niech będzie z 300 baniek za potencjal..... świat oszalal...... nie dajmy się zwariowac.

Ciekawe ile zarobi na tym Pan Zygmunt Solorz-Żak ;o

Całkiem nieźle ale prawdą jest też,że oglądanie spotkania w LM kosztuje kibica coraz więcej.Czy to na stadionie czy w tv.A przecież przy natłoku podmiotów zaangażowanych we wspieranie tych rozgrywek,przy coraz większej ilości reklam na stadionach czy w tv produkt powinien być tańszy.Barca ma wyjątkowo drogie bilety tak na ligę jak i na LM.

Czyli Legia miałaby budżet na 3 lata :D
Opłaca się wygrywać każde mecze w grupie :D

No tak premia z udzial za LM rosnie, a to wszystko dzieki kibicom. Ceny biletów na mecz kosmiczne, ceny oglądania meczów w Polsacie kosmiczne, a wszystko po to żeby ciężko pracujący piłkarze mogli zarabiać po kilkanaście-kilkadziesiąt milionów na sezon na chleb :))))))))

Ciekawe jaka jest łączna suma premii jakie Barca musiałaby wypłacić zawodnikom w przypadku wygrania LM.

Noo i świetnie za zwycięstwo w LM jest prawie tyle samo co za... spadek z pierwszej ligi angielskiej.