Na czym polega projekt fundacji Barcelony "FutbolNet" w jednej z faweli Rio de Janeiro?

Radek Koc

29 sierpnia 2018, 09:00

Mundo Deportivo

6 komentarzy
  • Projekt "FutbolNet" został stworzony przez fundację Barcelony w jednej z biednych dzielnic Rio de Janeiro
  • Ponad 600 dzieci wzięło udział w tegorocznym festiwalu zorganizowanym w Complejo de la Mare, jednej z najniebezpieczniejszych wspólnot w mieście
  • Futbol jest głównym narzędziem w walce z przemocą i narkobiznesem

Barcelona poprzez swoją fundację uruchomiła w Rio de Janeiro międzynarodowy projekt o nazwie "FutbolNet". Chodzi o inicjatywę, która poprzez transformację i włączenie do społeczeństwa stara się promować w lokalnej społeczności wartości, jakie daje sport. W tym roku mija 6 lat od uruchomienia programu. Pracuje się z dziećmi w wieku od 5 do 17 lat w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic brazylijskiego miasta. Głównym narzędziem edukacyjnym jest futbol. Wykorzystuje się go m.in. do unikania i przede wszystkim zapobiegania przemocy wśród nieletnich.

W tym roku fundacja Barcelony postanowiła zorganizować festiwal, w którym udział wzięło ponad 600 dzieci. Jednym z powodów organizacji wydarzenia w Villa Olimpica de la Mare było uczczenie pamięci byłego podopiecznego, który kilka miesięcy temu zginął od przypadkowego strzału. To pokazuje tylko, w jak skomplikowanym środowisku jest realizowany ten projekt. Koledzy zabitego chłopca prosili w trakcie festiwalu o zakończenie przemocy.

- Staramy się stworzyć spójną i harmonijną przestrzeń, w której dzieci oraz nastolatkowie mogą się poznawać i wspólnie tworzyć rozumiejącą się społeczność. Mamy nadzieję, że to zapobiegnie ewentualnym kontaktom z handlem narkotykami - mówi Nicolas Rubio, koordynator międzynarodowych programów fundacji.

Uruchomienie inicjatywy było możliwe dzięki 87-letniemu Amaro, liderowi wspólnoty z Complejo de la Mare, który wciąż pełni funkcję mediatora pomiędzy dwiema frakcjami handlarzy narkotyków zasiedlających Villa Olimpica.

- Rozpoczęcie współpracy z Barceloną było jak prezent zesłany przez Boga. Ten program wniósł wiele szczęścia do naszego życia. Miejmy nadzieję, że projekt będzie kontynuowany i rozszerzy swoją działalność na całą fawelę - mówi Amaro.

Projekt "FutbolNet" działa w okresie roku szkolnego i dwa razy w ciągu roku organizuje festiwale, na których dzieci będące beneficjentami programu bawią się z innymi, specjalnie zaproszonymi na tę okazję rówieśnikami. Same dzieci przyznają, że dzięki zajęciom proponowanym przez nauczycieli uczą się szacunku i cierpliwości do innych. Problemy rozwiązują na bazie dialogu i grupowej współpracy. Oduczają się uciekania do przemocy.

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Brazylia kojarzy się znacznej części ludzi z sambą, słońcem, ciągłą zabawą. Dysproporcja pod względem jakości życia wśród tamtejszego społeczeństwa jest ogromna. Strzelaniny, gangi, narkotyki, to codzienność, o której zwykle się nie wspomina, bo po co niepotrzebnie straszyć turystów. Znakomicie, że Barca wyciągnęła pomocną dłoń do dzieciaków z Brazylii. Tylu wspaniałych reprezentantów tego kraju u nas grało, że w mojej opinii im się to należy.

Sam projekt to świetna inicjatywa, którą bardzo szanuję. Gdy człowiek czyta takie artykuły jeszcze bardziej docenia to gdzie się urodził i wychował. Strasznie mi szkoda tych dzieciaków.

Mes que un Club!