Dieta okazała się w ostatnich miesiącach kluczowa dla Ivana Rakiticia

Ela Rudnicka

11 lipca 2018, 14:30

AS

30 komentarzy

Zdiagnozowana u Ivana Rakiticia łagodna postać celiakii wpłynęła na znaczące zmiany w diecie zawodnika. Chorwat obecnie czuje się bardzo dobrze, co przekłada się na dobrą grę i sukcesy na boisku. 

Ivan Rakitić nie czuł się najlepiej w ostatnich latach. Po meczach był dziwnie „ciężki”, jego organizm zdecydowanie dłużej regenerował się po wysiłku, miewał też problemy z żołądkiem. Mimo wszystko nie przywiązywał do tego zbyt dużej wagi. Podczas rutynowych badań po Bożym Narodzeniu wykryto jednak pewne nieprawidłowości w jego metabolizmie. Kilka dni później lekarze potwierdzili, że Chorwat cierpi na łagodną postać celiakii, co w praktyce oznacza, że jego organizm nie toleruje glutenu.

Sam zawodnik potwierdził tę informację w niedawnej rozmowie z El País. Podkreślił również, że odpowiednia dieta bardzo mu pomogła. Zdecydował się nie spożywać produktów, które zawierają gluten, oraz napojów gazowanych. Dzięki temu wszelkie problemy zw. z metabolizmem przestały mu dokuczać, o czym świadczą m.in. jego świetne występy na trwającym obecnie mundialu.

Zawodnicy FC Barcelony poddawani są okresowym badaniom, które pozwalają na stwierdzenie wszelkich groźnych zmian w ich organizmie. Podczas takich rutynowych kontroli wykryto m.in. problemy Érica Abidala z wątrobą.

 Fot. El Hormiguero / CC BY-NC 2.0

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

z reguły nie czytam komentarzy i ich nie pisze ale jako, że temat diety i ogólnie pojętego zdrowia mnie interesuje od dawna to postanowiłem poczytać co ciekawego ludzie piszą...i stwierdzam, że poziom świadomości większości jest niestety na bardzo niskim poziomie.
Po pierwsze to, niezależnie od tego czy jest moda na anty glutenowa czy jej nie ma, gluten ma działanie toksyczne na wszystkich, niezależnie od tego czy ma się stwierdzoną celiakie czy nie. Celiakia jest jedyną chorobą zdiagnozowaną i uznaną przez lekarzy. Natomiast skutki przyjmowania glutenu odczuwają wszyscy. Kwestia tylko w jakiej formie się to ujawni. To już sa kwestie genetyki i ogólnego stanu zdrowia. Agrument, że chleb jedzą od tysięcy lat...to żaden argument. Po pierwsze pszenica została w latach 50-60 poprzedniego wieku zmodyfikowana genetycznie i nikt nie zbadał jak nowe białka oddziałuja na organizm. Ważne, że rośnie lepiej... robienie testów na nietolerancje glutenu to jak robić testy na nietolerancję arszeniku... mój organizm toleruje arszenik ale to, że go podtruwa to juz inna sprawa.
Najlepszy sposób to odstawić na 3 miesiące i zobaczyć co się zmieni.
Pozdrówka dla świadomych
Kibicuję Chorwacji w niedziele:)

Z tym glutenem to b. czesto moda, bardziej niz choroba.

Przydalo by sie przebadac cala reprezentacje polski

pewnie mial stycznosc z Anią Lewą

Mam nadzieję, że już najbliższym czasie, u nas kolejki do specjalisty zmniejszą się do 3,5 roku :)

Mam nadzieję, że w nowym sezonie będzie tak świetny jak na mundialu :)

rakietic arthur to bedzie duet siejacy postrach.... wsrod trybun camp nou

Mam to samą dietę od 15 już lat. Dziwne, że dopiero teraz mu to wykryli. Na początku było ciężko ale teraz jest tych produktów bardzo dużo i jest łatwiej...polecam pizze bezglutenową z Biedronki :)

Wpier**aj chleb od tysięcy lat nagle miej uczulenie na gluten :v to całe uczulenie na gluten to ściema aż się patrzy

Wchodze na komentarze oczekujac fury "Ania Lewandowska lubi to!". Nie zawiodlem sie a bedzie jeszcze wiecej:)

Anna Lawendowska lubi to.

Ivan, dzwoń do Lewego, może ogarnie coś bezglutenowego po taniości od Ani :)

gra bardzo dobrze to fakt i świetnie współpracuje z Modriciem, i moim zdaniem to właśnie Modriciowi należy się złota piłka w tym roku nic nie ujmując Messiemu, Ronaldo i Neymarowi.