Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:05  ·  International Champions Cup TVP Sport   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Dieta okazała się w ostatnich miesiącach kluczowa dla Ivana Rakiticia

 11 lipca 2018, 14:30

 Ela Rudnicka

Źródło: AS

 30 komentarzy

Zdiagnozowana u Ivana Rakiticia łagodna postać celiakii wpłynęła na znaczące zmiany w diecie zawodnika. Chorwat obecnie czuje się bardzo dobrze, co przekłada się na dobrą grę i sukcesy na boisku. 

Ivan Rakitić nie czuł się najlepiej w ostatnich latach. Po meczach był dziwnie „ciężki”, jego organizm zdecydowanie dłużej regenerował się po wysiłku, miewał też problemy z żołądkiem. Mimo wszystko nie przywiązywał do tego zbyt dużej wagi. Podczas rutynowych badań po Bożym Narodzeniu wykryto jednak pewne nieprawidłowości w jego metabolizmie. Kilka dni później lekarze potwierdzili, że Chorwat cierpi na łagodną postać celiakii, co w praktyce oznacza, że jego organizm nie toleruje glutenu.

Sam zawodnik potwierdził tę informację w niedawnej rozmowie z El País. Podkreślił również, że odpowiednia dieta bardzo mu pomogła. Zdecydował się nie spożywać produktów, które zawierają gluten, oraz napojów gazowanych. Dzięki temu wszelkie problemy zw. z metabolizmem przestały mu dokuczać, o czym świadczą m.in. jego świetne występy na trwającym obecnie mundialu.

Zawodnicy FC Barcelony poddawani są okresowym badaniom, które pozwalają na stwierdzenie wszelkich groźnych zmian w ich organizmie. Podczas takich rutynowych kontroli wykryto m.in. problemy Érica Abidala z wątrobą.

 Fot. El Hormiguero / CC BY-NC 2.0

Udostępnij:

Komentarze (30)

Gorące tematy