El Confidencial: Podsłuchano rozmowy Rosella na temat "nielegalnego zakupu wątroby" dla Érica Abidala [akt.]

Grzegorz Zioło

4 lipca 2018, 13:31

El Confidencial/Mundo Deportivo/Sport/FCBarcelona.cat

50 komentarzy
  • El Confidencial poinformował, że zostały podsłuchane rozmowy Sandro Rosella, w których pojawia się temat nielegalnego zakupu wątroby dla Érica Abidala
  • Klub wydał komunikat, w którym zdementował te informacje i przypomniał, że 18 maja śledztwo w tej sprawie zostało umorzone przez sąd w Barcelonie
  • Szpital Kliniczny w Barcelonie i hiszpańska Krajowa Rada Transplantacyjna rozpoczęły śledztwo wewnętrzne

Jak poinformował dzisiaj El Confidencial, hiszpańska policja i Guardia Civil podsłuchały przynajmniej cztery rozmowy telefoniczne, w których były prezydent FC Barcelony Sandro Rosell w domniemany sposób przyznaje się do "nielegalnego zakupu wątroby" dla byłego piłkarza i obecnego dyrektora sportowego klubu Érica Abidala. Francuz w 2012 roku przeszedł przeszczep tego organu z powodu choroby nowotworowej. Nagrania zostały przekazane sędzi prowadzącej sprawę Rosella Carmen Lameli, która zdecydowała się założyć osobną sprawę, ponieważ odkryte czyny noszą znamiona przestępstwa handlu organami.

Éric Abidal przeszedł operację przeszczepu wątroby 10 kwietnia 2012 roku w Szpitalu Klinicznym w Barcelonie. Klub podał wówczas informację, że organ pochodził od kuzyna piłkarza o imieniu Gerard. W trosce o jego anonimowość nie ujawniono więcej szczegółów. Podsłuchane rozmowy mają wskazywać, że była to jedynie przykrywka, żeby uniknąć skandalu związanego z nielegalnym zakupem wątroby.

Pierwsza nagrana rozmowa pomiędzy Rosellem i nieznanym rozmówcą z 20 kwietnia 2017 roku dotyczyła artykułu Sportu z wypowiedzią Abidala, który obwiniał byłego prezydenta o swoje odejście z klubu. Rozmówca miał powiedzieć o tym Josepowi Marii Bartomeu, który nazwał Francuza „sukinsynem”. – Sandro, on jest przeciwko nam! A my mu kupiliśmy nielegalnie wątrobę i powiedzieliśmy, że była od kuzyna! Zapłaciliśmy mu za dwa lata kontraktu, tyle, ile mu zostało – powiedział nieznany rozmówca. Rosell na wszystkie wypowiedzi reagował twierdząco.

W drugiej rozmowie z 27 kwietnia były prezydent Barçy przyznał, że „uratowali życie Abidalowi”. Następnego dnia miała miejsce trzecia rozmowa. – Abidal powiedział mi, żebym powiedział mojemu przyjacielowi, że zachował się bardzo źle wobec niego. Odpowiedziałem mu: „Abi, jesteś tu i rozmawiasz ze mną, ponieważ masz nową wątrobę, rozumiesz?” Odparł, że nie. Jeśli tego nie rozumie, nie rozumie życia – powiedział nieznany rozmówca.

Na doniesienia El Confidencial szybko zareagował klub i sam Éric Abidal. FC Barcelona wydała  oficjalny komunikat, w którym zdementowała informacje o jakichkolwiek nieprawidłowościach przy operacji i przypomniała, że śledztwo w sprawie domniemanego nielegalnego zakupu wątroby dla Abidala zostało umorzone przez sąd w Barcelonie 18 maja 2018 roku. Szpital Kliniczny także zapewnia, że zostały zachowane wszystkie procedury i przeszczep przeprowadzono zgodnie z prawem. Jak dodaje El País, barcelońska placówka i hiszpańska Krajowa Rada Transplantacyjna rozpoczęły w tej sprawie wewnętrzne śledztwo.

Żeby w Hiszpanii mogło dojść do przeszczepu od żywego dawcy, musi zostać wykonana kontrola na trzech poziomach. Piewszą kontrolę przeprowadza zespół medyczny niezależny od tego, który pobierze organ od dawcy i przeszczepi go biorcy. Na drugim poziomie opinię wydaje Komitet Etyczny szpitala, a na koniec zgodę musi wyrazić sędzia po rozmowie z dawcą, lekarzem, który pobierze organ, i lekarzem, który dokonał pierwszej kontroli. Sędzia musi mieć pewność, że nie doszło do żadnych nacisków psychologicznych na dawcę ani nie zostało mu zaoferowane wynagrodzenie. Jeśli na którymkolwiek poziomie pojawi się wątpliwość, że dawca przekazuje swój organ dobrowolnie i bezinteresownie, nie zostaje wydana zgoda na przeszczep.

Oświadczenie FC Barcelony:

Wobec opublikowanych dzisiaj informacji związanych z przeszczepem, jakiemu poddał się dyrektor sportowy pierwszej drużyny Éric Abidal, FC Barcelona całkowicie dementuje istnienie jakichkolwiek nieprawidłowości, tak jak już wcześniej zrobił to sam zainteresowany oraz przedstawiciele Szpitala Klinicznego w Barcelonie.

Rozpowszechniana informacja omija istotny fakt, jakim jest umorzenie tej sprawy przez sąd w Barcelonie 18 maja bieżącego roku. W ten sposób naruszana jest godność Érica Abidala, wszystkich organizacji powiązanych z przeszczepem organów, FC Barcelony oraz jej byłego prezydenta Sandro Rosella. 

Klub wyraża głębokie ubolewanie nad brakiem sumienności przy rozpowszechnianiu informacji na tak delikatny temat i zapewnia swoje wsparcie dla Érica Abidala oraz jego fundacji, która przyczynia się do lepszego życia dzieci i młodzieży poddanych podobnemu leczeniu.

Oświadczenie Érica Abidala:

Czuję się zobowiązany wyrazić moje zirytowanie i smutek w związku z dzisiejszymi informacjami o moim rzekomo nielegalnym przeszczepie wątroby.

Z szacunku do mojej rodziny, zespołu lekarzy i każdego, kto znalazł się w podobnej sytuacji, pragnę szczerze przeprosić, jeśli w jakimkolwiek momencie pojawiła się niepewność dotycząca nieprawdziwości dzisiejszych informacji.

Mój kuzyn Gerard został dawcą wątroby, żeby uratować moje życie i jestem mu za to wdzięczny. Przez cały czas były zachowane wymagające procedury i protokoły, a dokumentacja medyczna, która to potwierdza, jest dostępna.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A tym nieznanym rozmowcą był Perez:)

Jaki to ma sens? Babrać się w takim gównie? Nie chcę być bez serca, ale nie wydaje mi się ze gość szargałby dobre imię by ratować mało medialnego pilkarza, przecież spokojnie mógł mówić, że robimy co możemy i robić, a Abidal nie mógłby powiedzieć, że nie chcą mu na lewo kupić wątroby.

Haha te dialogi to z której komedii francuskiej wzięte?

haha Rosell i nieznany rozmówca. Jak to nieznany? A jak dowiedzieli się, że to Rosell? Powiem szczerze, że tę rozmowę telefoniczną z tą piękną narracją przeczytałem z zaciekawieniem. Jak jakąś książkę! Ale w tej Hiszpanii to mają fantazję. No i oczywiście na fejsie już dawno podawali info ze stwierdzeniem, a nie plotką, że to nielegalna wątroba! Na pewno kogoś zabili!

Hah! Jeszcze tylko brakuje, żeby go o kanibalizm posądzili. :)

Co to są za brednie.. "Sandro, on jest przeciwko nam! A my mu kupiliśmy nielegalnie wątrobę i powiedzieliśmy, że była od kuzyna! Zapłaciliśmy mu za dwa lata kontraktu, tyle, ile mu zostało" Nawet gdyby tak było to nikt nie jest aż takim debilem, żeby w taki sposób rozmawiać o tym w dodatku przez telefon będąc osobą która jest narażona na podsłuchy etc. Przecież to brzmi jak jakaś dobra komedia. Brakowało by mi tam tylko jeszcze tego żeby w tej rozmowie podali dane osób od której tą wątrobę nielegalnie załatwili, no dawno się tak nie uśmiałem :D

najważniejsze że Abidal żyje

Pozwać tą gazetę do sądu. Takiego Eda Shermana straszą 100 mln za jakieś głupie domniemanie plagiatu muzyki a tu oczerniają bezkarnie czyjeś imię i nic z tym nie zrobią? Dalej będą oczerniać innych.
konto usunięte

Ale po co takie plotki że od handlarzy organów ? W każdym szpitalu mają jakąś rezerwową watrobę,serduszko,krew etc. na podorędziu.Wiem bo mój ojciec jak miał mieć operację na serce,brakowało krwi dla Niego,choć "spuścił"się kto mógł z rodziny.Dalej było mało ,ale jak dałem na tzw "cegiełkę" na szpital 5 tyś zł.-jak na tamte czasy duże pieniądze (jakieś 4 dobre wypłaty wtedy),krew znalazła się nagle wieczorem i Tata był juz rano operowany w...no nieważne gdzie.Tak jest wszędzie i do teraz.
I na wszystko jest cennik-przykładowo serce to jakieś 119 tyś,nerka -262 tys. a wspomniana wątroba 157 tys.Więc dla Barcy to raczej drobne,dali "cegiełkę"pewnie znacznie większą i tyle w temacie.Po co mieli kupować wątpliwej jakości wątrobę od handlarzy organów?

Te tępe i nastawione tylko na sprzedaż gazety piszą takie newsy właśnie dla takich jak Wy. Aż smutno się to wszystko czyta. Jest wyraźnie napisane, że sprawa została umorzona, a Barcelona dementuje tą informację. Skoro nie ma żadnych podstaw prawnych to nie ma tematu. Nie wiecie czy Barcelona nie będzie się sądziła, a już absolutnym szczytem jest wieszanie psów na klubie i Abidalu. Komentarze o tym, żeby go zastąpić albo że idzie do celi razem z Rosellem są po prostu obrzydliwe. Poziom niezrozumienia dla tak delikatnych spraw i łykanie każdej napisanej przez media informacji osiągnął tu szczytu. Szkoda, że poziom komentarzy osiągnął dna.

Co za komentarze u dołu ! Przecież wyraźnie pisze , że śledztwo umorzono

Tak na prawdę nigdy nie dowiemy się prawdy ale szczerze nie zdziwiłoby mnie gdyby tak faktycznie było.Jeśli masz pieniądze to wszystko idzie załatwić...I w każdej plotce jest ziarenko prawdy...

Ma ktoś kontakt do Rosella?

Rosell pozostawił po sobie wielkie g*wno. A kto najbardziej ucierpi ? Oczywiście klub. To zadziwiające jak jeden człowiek może zniszczyć wizerunek klubu
konto usunięte

Jeszcze miesiąc temu pisali „jak można trzymać kogoś w areszcie bez podstaw”. Podstawy były zawsze na pana Rosella.

Wiadomo, że szmaciarskie zagranie gazet bo sprawa już dawno umorzona - "Rozpowszechniana informacja omija istotny fakt, jakim jest umorzenie tej sprawy przez sąd w Barcelonie 18 maja bieżącego roku."

Jakby jeszcze nie zrobili wtedy takiej szopki z tym przeszczepem to kij w to....ale teraz znowu wyszło. Dementi poszło, tylko czemu nie zagrozili pozwami wobec takich "nieprawdziwych informacji".

Cytując klasyka powiem ,, QUO VADIS" BARCELONO

Nadal uważacie, że siedzi za nic i będziecie bronić człowieka, który wyprowadzał lewe pieniądze? Jak dla mnie za dużo ma za uszami, żeby być niewinnym.

Rosell zrobił z "więcej niż klub" "szopka a nie klub" smutne jest to co się dzieje z naszym klubem ostatnimi czasy

Dno dna..

Może niech kuzyn pokaże bliznę na fejsie.

Cos czuje że Abi jak szybko przyszedł tak szybko odejdzie

Illuminaci robią większe przekręty. Zabijają młode pokolenie na wtłoczenie sobie młodej krwi itp.

A to nie było tak, że jakiś kuzyn Abiego był dawca?
konto usunięte

Ciekawe że wyszło to akurat teraz kiedy Abidal został dyrektorem sportowym , hmmm
Po za tym nawet jeśli to prawda to też mi afera , przecież Rosell i Abidal nie zamordowali nikogo żeby uzyskać te wątrobę tylko po prostu kupili ją ze źródła uznawanego za nielegalne . Zresztą gdyby chodziło o życie własne lub najbliżej osoby większość osób w tym Ja zrobiłoby dokładnie to samo by tylko ratować życie.

No to skoro Abidal dolączy do Rosella w celi to może postaramy się o zakontraktowanie Monchiego na stanowisko naszego dyrektora sportowego ;D

Ilość "syfu" jaki spada na ten Klub od czas Rosella jest niewiarygodna.