Oficjalnie: Mundial 2026 w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku

Julia Cicha

13 czerwca 2018, 18:06

AS

39 komentarzy

Mistrzostwa Świata 2026 odbędą się w USA, Meksyku i Kanadzie. Trzy północnoamerykańskie państwa pokonały Maroko i zwyciężyły w głosowaniu w trakcie 68. Kongresu FIFA w Moskwie.

Zwycięską opcję poparły 134 federacje, w tym Hiszpania. Maroko zyskało 65 głosów, Liban oddał nieważny głos, a dziesięć federacji nie mogło głosować (trzy nieobecne, czwórka kandydatów oraz Puerto Rico, Guam i Samoa – terytoria nieinkorporowane USA). 60 z 80 spotkań odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, a po 10 w Kanadzie i Meksyku. Mistrzostwa Świata 2026 będą pierwszą edycją turnieju, w której weźmie udział 48 państw (a nie 32 jak do tej pory).

Mundial zostanie rozegrany w Ameryce Północnej, ponieważ tamtejsze państwa „mają lepszą infrastrukturę, hotele, transport i lotniska. Ponadto przewidywane zyski są dużo większe. Ameryka jest rzeczywistością, a Maroko obietnicą”. 23 amerykańskie stadiony zostały już wybudowane, a FIFA przewiduje zyski rzędu 10 miliardów euro. Mówi się, że Donald Trump będzie jednak musiał zmniejszyć napięcie utrzymujące się między USA a jego sąsiadami. Maroko było zaskoczone, że „FIFA zaakceptowała kandydaturę trzech państw, podczas gdy po 2002 roku ustalono, że koalicje państw nie będą mogły starać się o organizację mundialu. Widać, że zmieniono kryteria”.

Maroko po raz piąty starało się o organizację mistrzostw świata (poprzednio w 1994, 1998, 2006 i 2010 roku). Meksyk zostanie gospodarzem mundialu po raz trzeci (po 1970 i 1986 roku),  USA po raz drugi (1994). Dla Kanady będzie to pierwsza taka impreza. Finał turnieju zaplanowano w Nowym Jorku na Metlife Stadium, a półfinały w Arlington w Teksasie oraz w Atlancie w stanie Georgia. Pozostałe mecze zostaną rozegrane w 25 amerykańskich, czterech kanadyjskich i trzech meksykańskich miastach.

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Donald Trump nie lubi tego

W Hiszpanii i Portugalii fajne by były. W Australii też ciekawie by było :)

Nie należy im się, europejskie kraje mogą tylko pomarzyć by dwa razy być organizatorem,a Meksyk jest już 3, Stany drugi i to jak na mistrzostwa świata w relatywnie krótkim okresie. Dostali tylko dlatego, że obiecali skorumpowanej fifie 40 miliardów $ zarobku z czego 11 ma pójść bezpośredni dla fify. Amerykańce nawet nie używają poprawnej nazwy tej dyscypliny. Plus będąc czasowo 6-9h do tyłu mecze będą o nienajlepszy porach dla największego marketu, czyli Europy.

Kolejny kretyński pomysł mafii, nie dośc, że mecze w nocy to dla piłkarzy też niezle będzie. W końcu killa stref czasowych.

I znowu mecze pójdą w nocy :/

No to Meksyk z Kanadą dobry interes, doklejeni zrobią po 10 meczów a udział w imprezie zapewniony...

No to sobie jeszcze poczekam

Kanada, USA, Meksyk przecież te państwa zajmują niemal cały kontynent Ameryki Północnej - odległości między stadionami będą szalenie wielkie, jak oni chcą to ogarnąć logistycznie? Nie wspominając już o trudnościach w aklimatyzacji drużyn które będą musiały przejechać pół kontynentu na swoje mecze. Dziwna decyzja USA o dołączeniu Kanady i Meksyku - bez nich też by mieli ten mundial, a nie byłoby cyrków z podróżami przez tysiące kilometrów.

konto usunięte

Bardzo mi to pasuje, dobra decyzja.

#offtop
Od czego zależy, czy jak wchodzimy w artykuł, to wyświetla się zdjęcie z miniaturki? Tutaj akurat chętnie bym mu się przyjrzał. Mam nadzieję, że w nowej wersji FCB.com będzie zawsze zdjęcie widoczne nad artykułem. :)

A miało byc jeszcze glosowanie nad klubowym mundialem 2021? Widac ze przepychanie tego projektu idzie jak po grudzie...

A ja zapytam co z miejscem dla gospodarza turnieju? Wszystkie 3 drużyny maja pewny awans? Bo zawsze gospodarz miał ale tym razem jest ich trzech

W Meksyku hahahha ojjj będzie się działoooo

Mundial powraca do USA po 32 latach , pamiętam te mistrzostwa , Baggio i jego nie trafiony rzut karny w serii jedenastek w finale Włochy : Brazylia .

To może w 2042 zrobią już Mundial dla każdego państwa, który ma swoją oficjalną kadrę, będą jeszcze większe zarobki

Szkoda. Ja bylem za Maroko, duża lepsza opcja. Teraz będzie po amerykańsku, a Maroko na pewno zapewniłoby dobrą rozrywkę ;)

Proponuje w 2030 zrobic Euro we wszystkich europejskich krajach, kazdy mecz w innym panstwie a co, skoro mistrzostwa europy, to niech kazdemu sie dostanie. skoncza sie rowni i rowniejsi

Patrząc na to, że turniej będzie miał 48 drużyn, to Maroko raczej zbytnich szans nie miało

Można powiedzieć ,że mundial w USA jest. Kanadę i Meksyk tylko ,,doczepiono" do Stanów.