Pep Guardiola: Finał Ligi Mistrzów z ośmioma wychowankami w składzie już się nie powtórzy

Julia Cicha

30 maja 2018, 13:30

Sport

35 komentarzy

Pep Guardiola wziął udział w specjalnym programie na antenie Catalunya Radio z okazji 14. Dnia Otwartego Fundacji Johana Cruyffa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wypowiedzi byłego trenera Barcelony.

− Barcelona zagrała w dwóch finałach Ligi Mistrzów, mając ośmiu wychowanków w składzie. Taka sytuacja nigdy się nie powtórzy. Ci zawodnicy rozpoczęli grę jako małe dzieci, mieli nauczycieli i pieli się w górę aż do pierwszego zespołu. To było wspaniałe, a do tego towarzyszył im taki „potwór” jak Messi.

− Posiadanie zawodników z zewnętrz jest konieczne. Koeman, Laudrup, Eto’o to niezbędni piłkarze. W szkółce zasiewa się ziarno, ale potem trzeba pracować, wyrywać chwasty… To nie kwestia sezonu czy dwóch. W trakcie pracy wiele się traci. Wychowankowie utożsamiają się z klubem, ludzie z zewnątrz tego nie mają. W Bayernie jest tak samo.

− Myślę, że największym osiągnięciem Johana była szkółka. Zawsze zwracał na nią uwagę, pytał, kto był najlepszy, i przenosił go do pierwszego zespołu. Wszystkie jego drużyny grały tak samo. Wiedzieliśmy, jak mamy grać. Johan był nauczycielem wszystkich, od najmłodszych dzieci. Był skarbem. Dbał o La Masíę i to nie był przypadek.

Fot. Thomas Rodenbücher / CC BY 2.0

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Pep wracaj do domu Barca potrzebuje takiego człowieka
« Powrót do wszystkich komentarzy