Następny mecz:  Barcelona  -  Alaves     ·  Sobota, 18 sierpnia 22:15  ·  1. kolejka La Liga Eleven Sports 1   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Po odejściu Javiera Mascherano i Andrésa Iniesty Barcelona ma jedynie dwóch kapitanów

 27 maja 2018, 10:00

 Grzegorz Zioło

Źródło: Mundo Deportivo

 53 komentarze

  • Po odejściu Javiera Mascherano i Andrésa Iniesty w Barcelonie zostało jedynie dwóch kapitanów – Leo Messi i Sergio Busquets
  • Szanse na przejęcie opaski ma Gerard Piqué oraz grupa piłkarzy takich jak Jordi Alba, Sergi Roberto czy Ivan Rakitić
  • Wybory na nowych kapitanów odbędą się, kiedy Ernesto Valverde będzie miał do dyspozycji pełną kadrę

W ostatnich miesiącach z Barcelony odeszło dwóch bardzo ważnych dla klubu piłkarzy. Javier Mascherano i Andrés Iniesta zdecydowali się kontynuować swoje kariery w Azji, przez co w kadrze Blaugrany zostało tylko dwóch kapitanów – Leo Messi i Sergio Busquets. Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas presezonu w szatni Barçy będzie głosowanie na następców Mascherano i Iniesty.

Czterej kapitanowie, którzy rozpoczynali sezon 2017/18 w Barcelonie, zostali wybrani na to stanowisko przez głosowanie, jednak teraz pierwsze miejsce w hierarchii automatycznie przypadnie Leo Messiemu. Argentyńczyk to piłkarz z najdłuższym stażem w klubie z obecnej kadry Blaugrany. Jego bezpośrednim zastępcą będzie Sergio Busquets, który dołączył do pierwszej drużyny w 2008 roku i przez kolejne dziesięć lat był ważną częścią zespołu na boisko i poza nim. Dwóch pozostałych kapitanów zawodnicy wybiorą poprzez głosowanie.

Już przy odejściu Javiera Mascherano mówiło się, że opaskę kapitańską dostanie prawdopodobnie Gerard Piqué, który również spędził w klubie wiele lat i jest ważną postacią w szatni Barcelony. W poprzednim głosowaniu stoper uzyskał mniejsze poparcie niż El Jefecito, ale sam nie przywiązuje wagi do formalności i od dłuższego czasu odgrywa rolę kapitana bez opaski. W przyszłym sezonie powinien już jednak oficjalnie sprawować tę fukcję.

Oprócz Messiego, Busquetsa i Piqué jest grupa zawodników, którzy aspirują do noszenia opaski lub mieli nawet taką możliwość w wyjątkowych sytuacjach. Jordi Alba gra w Barcelonie od 2012 roku i był kapitanem drużyny m.in. w spotkaniu o Puchar Gampera z Sampdorią. Jeśli o wyborze nowego kapitana zadecyduje staż w klubie, to właśnie lewy obrońca powinien otrzymać opaskę jako czwarty piłkarz w kolejności.

Szanse ma również Luis Suárez, który nabrał doświadczenia w roli kapitana w reprezentacji Urugwaju. Ivan Rakitić pełnił tę fukcję w Sevilli oraz reprezentacji Chorwacji i cieszy się dużym szacunkiem w szatni Barçy. Swoją osobowością wyróżnia się też Marc-André ter Stegen, który w tym sezonie założył opaskę w kwietniowym meczu z Celtą na Estadio Balaídos. Sergi Roberto to wychowanek Barcelony i jest częścią pierwszej drużyny od sezonu 2012/13, choć zadebiutował w oficjalnym meczu już wcześniej. W tym sezonie był kapitanem zespołu w spotkaniu Pucharu Króla przeciwko Realowi Murcia.

Kiedy Ernesto Valverde będzie dysponował całą kadrą, niezwłocznie zarządzi wybory na nowych kapitanów. To pierwsza sytuacja od wielu lat, w której dwóch kapitanów opuściło Barcelonę w jednym sezonie.

Fot. Marc Puig i Pérez / CC BY-NC-ND 2.0

Udostępnij:

Komentarze (53)

Gorące tematy