W przyszłym sezonie dojdzie do rewolucji w Barcelonie B

Dariusz Maruszczak

23 maja 2018, 22:30

Sport

24 komentarze
  • Jak donosi dziennik Sport, Barcelona zamierza przeprowadzić rewolucję w zespole rezerw
  • Barça B ma w większym stopniu postawić na wychowanków
  • Do zmian dojdzie niezależnie od tego, czy podopieczni Garcíi Pimienty utrzymają się w Segunda División

Barcelona B po dwóch zwycięstwach ze Sportingiem i Cadizem wciąż ma szanse na pozostanie w Segunda División. Bez względu na to, czy ta misja zakończy się powodzeniem, po sezonie dojdzie do sporych zmian w zespole rezerw. Ma on powrócić do filozofii, która przyniosła katalońskiemu klubowi tak wiele sukcesów.

Zdaniem Sportu Barça B ma bowiem znów postawić na utalentowanych wychowanków. Do tej pory strategia polegała na wspieraniu młodych zawodników bardziej doświadczonymi piłkarzami, ale nie przyniosła ona pożądanych rezultatów. Teraz główną rolę mają odgrywać wychowankowie, którzy są przesiąknięci filozofią Barcelony.

Kluczowe znaczenie przy przeprowadzaniu tych zmian ma mieć przybycie do drugiego zespołu Francisco Javiera Garcíi Pimienty. Barcelona zatrudniła go na stanowisku trenera rezerw do 2020 roku, a więc po tym sezonie szkoleniowiec będzie miał jeszcze dwa lata na wprowadzanie nowej strategii. 17-letnie doświadczenie Garcíi Pimienty jako trenera drużyn młodzieżowych potwierdza jego głęboką wiedzę na temat szkolenia zawodników. Ponadto jest on ekspertem w dostrzeganiu najbardziej utalentowanych chłopców, którzy mogą zostać zawodowcami.

Według Sportu García Pimienta jest bardzo zaangażowany w projekt, a niektórzy z młodych piłkarzy, którzy otrzymali oferty z innych klubów, mogą przemyśleć swoje decyzje, wiedząc, że ten trener będzie w stanie ułatwić im drogę awansu do Barcelony B. Nowy szkoleniowiec zespołu rezerw jest też zwolennikiem dawania szansy młodym zawodnikom, którzy wcześniej opuścili kataloński klub, jak np. Alex Carbonell, obecnie gracz Reus.

Sport podał nawet listę piłkarzy, którzy mają w przyszłym sezonie zagwarantowane miejsce w Barcelonie B. Mowa o zawodnikach juvenilu A, z którymi García Pimienta wygrał w tym roku UEFA Youth League. Są to Iñaki Peña, Mateu Morey, Chumi, Óscar Mingueza, Juan Miranda, Álex Collado, Monchu, Riqui Puig, Alejandro Orellana, Alejandro Marqués i Abel Ruiz. Mateu, Miranda, Orellana, Marqués i Abel Ruiz ciągle będą w wieku juniorskim, ale będą grać w Barcelonie B. Reszta piłkarzy rozpocznie etap profesjonalnej kariery. Warto dodać, że Abel Ruiz wystąpił w tym sezonie już w 25 meczach Segunda División. 

Do wymienionych piłkarzy należy dodać również tych, którzy regularnie występują w Barcelonie B, a mają od czasu do czasu pojawiać się w pierwszym zespole, jak Carles Pérez czy Oriol Busquets. Natomiast Carles Aleña ma w przyszłym sezonie dołączyć na stałe do drużyny Ernesto Valverde. W dzisiejszym wywiadzie prezydent klubu Josep Maria Bartomeu wyznał, że trener Barcelony chce w przyszłym sezonie zbudować węższą kadrę, aby swobodniej korzystać z piłkarzy rezerw. To kolejna dobra wiadomość dla futbolu młodzieżowego Blaugrany.

Fot. LessterKal / CC BY-SA 4.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

chciałbym żeby Carles Alena odpalił, jakoś pasuje mi nawet z wyglądu na ważnego piłkarza Barcy :)

Lepiej rozwijać "swoich zawodników" niż kupować za mln a i tak nici z tego ...

i to jest dobra zmiana :)

Świetna informacja, w końcu wracamy do korzeni. Alena zawodnikiem pierwszego składu, po odejściu kilku zawodników więcej szans dla Pereza, Busquetsa, Arnaiza czy Cucurelli a może i dla Puiga i Ruiza w pierwszym zespole pozwoli na ich szybszy rozwój i zwiększy chęć zostania w klubie. Myślę ze cześć z nich będzie na tyle mocna by wbić się na stałe do pierwszego składu, ale nawet jak nie to pozwoli to na sprzedaż ich po wyższych cenach. I odciąży to klubowy budżet po ostatnich i najbliższych zakupach, bo wtedy najpewniej mniej osób będzie kupowanych do pierwszego i drugiego zespolu, a część będzie można sprzedać. Pewnie od razu efektów nie będzie ale w bliskiej przyszłości może znowu będziemy się cieszyć ze złotych wychowanków

Mes que un Club

Jak widzę na tą wiadomość czekało wielu, w tym również ja. Oby nie skończyło się tylko na obietnicach.

W koncu będzie sens istnienia Barcy B

Myślę że Ernest dawalby szansę młodym w tym sezonie ale miał za duża kadrę i musiał rozdzielacz minuty między Gomesow vidalow denisow itp. A jak ich nie będzie to zagrają młodzi zarząd nie sprzedał mu zawodników tak jak chciał i nie mógł robić tego co chciał

Bartłomiej się obudził!W końcu!Lepiej późno niż wcale...

Tak jest

Mes que un club.. miejmy nadzieję :)

No nareszcie. Jaki sens ma kupowanie do Barcy B zawodników powyżej 20 roku życia? Wiadomo, ze kariery w pierwszej drużynie już nie zrobią, a sam Valverde powiedział, że nie jest istotne w której lidze gra Barca B. Chodzi o to, żeby sami młodzi wychowankowie byli na poziomie Segundy, a nie żeby się sztucznie utrzymywali dzięki jakiemus Galaretcie czy innym.

Oj tam, oj tam, ktoś w to wierzy?

Era Guardioli.. Tak naprawde to była era prawdziwej La Masii!

Czekamy na rewolucję w pierwszym zespole.

W końcu.. wielkie brawa !

Rychło wczas...