Wszystko, co trzeba wiedzieć o systemie VAR, który będzie stosowany w LaLidze

Łukasz Lewtak

5 maja 2018, 09:18

Sport

73 komentarze

Od przyszłego sezonu sędziowie w lidze hiszpańskiej będą mieli do dyspozycji system VAR. Jak dokładnie będą mogli z niego korzystać? W rozmowie z dziennikiem Sport wyjaśnił to Carlos Velasco Carballo.

  • VAR będzie stosowany w takiej samej formie jak w innych krajach i sam z siebie nie będzie mógł o niczym decydować. To asystenci informują sędziego, że rozstrzygnięcie w danej akcji może wymagać weryfikacji. Arbiter główny ogląda materiał wideo i podejmuje ostateczną decyzję.
  • VAR może być stosowany tylko w czterech sytuacjach: przy golach, bezpośredniej czerwonej kartce, rzutach karnych i kiedy sędzia nie jest pewien, który zawodnik popełnił przewinienie. Nie można zatrzymywać gry i uruchamiać systemu VAR w przypadku żółtych kartek czy rzutów rożnych oraz jakichkolwiek innych sytuacji.
  • Sędzia główny prowadzi zawody tak, jakby nie miał do dyspozycji VAR-u. To jego asystenci informują go, że użycie tego systemu może być konieczne. Wtedy sędzia przerywa grę i udaje się do stolika przy linii bocznej. To do arbitra głównego należy ostatnie słowo w kwestii tego, czy zmienić pierwotną decyzję, czy też nie.
  • Jeśli sędzia, po wskazaniu od swoich asystentów, zatrzymuje grę, musi zrobić to w neutralnej strefie boiska. Arbiter przykłada palec do ucha, informując w ten sposób wszystkich, że skorzysta z systemu VAR.
  • Od nowego sezonu LaLigi każdy zespół sędziowski będzie liczył sześciu członków, ponieważ za VAR będzie odpowiadać dwóch dodatkowych arbitrów.

Fot. rubénortegavega / CC BY-SA 2.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Człowiek wstaje rano, odpala kompa, wchodzi na swoją ulubioną stronę by przy porannej kawie poczytać jakieś newsy a tu... LAHOZ.

Mogliście tego nam oszczędzić :D
« Powrót do wszystkich komentarzy