Ernesto Valverde: Nie oszukujmy się, Iniesta jest nie do zastąpienia

Łukasz Lewtak

28 kwietnia 2018, 18:02

AS/Mundo Deportivo

15 komentarzy

Ernesto Valverde wziął udział w konferencji prasowej przed jutrzejszym meczem z Deportivo, w którym Barcelona może zapewnić sobie mistrzostwo Hiszpanii.

Brakuje wam jednego punktu do zdobycia mistrzostwa. Jaki jest poziom twojej radości z tego powodu?

Maksymalny. Nie oszukujmy się. Na początku wszyscy mają zero punktów i wiadomo, że tylko jeden zespół będzie mistrzem. Dlatego też pracujemy od pierwszego dnia. Jeśli będziemy mogli, jutro sięgniemy po tytuł. Od samego początku wiedzieliśmy, że będą to trudne rozgrywki.

Iniesta odchodzi z klubu. Rozmawiałeś z nim? Starałeś się przekonać go do pozostania? Czy po jego odejściu styl gry zespołu będzie musiał ulec zmianie?

Rozmawialiśmy o tym wcześniej, ale to prywatne sprawy pomiędzy trenerem a piłkarzem. Nie oszukujmy się - Iniesta jest nie do zastąpienia. Kiedy odchodzi zawodnik o takim poziomie, trzeba szukać równowagi w drużynie. Żaden inny piłkarz nie da zespołowi tego co Iniesta. Nasz styl jest jednak zdefiniowany i to oczywiste.

Myślałeś, że zdobędziesz mistrzostwo w ten sposób?

Każdy może mieć inną ocenę. Ostatnie tytuły były zdobywane z mniejszym zapasem punktowym. Człowiek nie myśli o tym, że wygra w ten sposób, z taką przewagą. Zawsze wydaje się, że rozgrywki będą bardziej wyrównane. Zadanie nie jest jednak jeszcze dokończone, ale mamy wspaniałych piłkarzy, dlatego osiągamy to, co osiągamy.

Deportivo zrobi dla was szpaler. Jak to skomentujesz?

Dużo mówi się o szpalerach. O tym decyduje rywal. To hołd oddawany przez piłkarzy drużyny przeciwnej, który został nieco podważony, gdy pojawiła się rywalizacja, rewanżyzm na linii Real - Barcelona. Wydaje się, że bardziej chodzi to, żeby rywal został upokorzony i oklaskiwał drugą drużynę. W przypadku Deportivo szpaler jest bardziej naturalny, ponieważ nie ma bezpośredniej rywalizacji.

Jakie twoim zdaniem są szanse piłkarzy ze szkółki?

Barcelona zawsze dawała im szanse i musi dalej to robić. Zwycięstwo w Lidze Młodzieżowej UEFA jest pewnym symptomem. Mamy dobrych piłkarzy, którzy bardzo identyfikują się z klubem.

Czy podczas El Clásico jest możliwy wspólny szpaler piłkarzy obu zespołów dla Iniesty?

Barça i Real Madryt się nie dogadują... Iniesta zasługiwałby na szpaler od wszystkich na stadionie.

Ter Stegen może usiąść na ławce, aby puścił mniej bramek w walce Trofeo Zamora?

Nie chcę za dużo o tym myśleć. Najważniejsze jest to, aby skupić się na zdobyciu mistrzostwa. Później zobaczymy.

Josep Maria Bartomeu powiedział, że nikt nie wątpił w trenera, nawet po porażce w Rzymie. Czy możesz zapewnić na 100%, że pozostaniesz w Barcelonie?

Jeśli prezydent tak mówi, nie musimy nic dodawać. Mam ważny kontrakt i oczywiście chcę zostać.

Wyobrażasz sobie odejście Iniesty do Chin?

Trudno to sobie wyobrazić, ale to się wydarzy. Zawsze uważałem, że jest zawodnikiem, którego najbardziej potrzebujemy. Jeśli gra, to dlatego, że jest to najlepsze dla Barcelony.

Nauczyłeś się czegoś od Iniesty?

Trenerzy uczą się od piłkarzy. Wszystko zależy do zawodników, szczególnie jeśli są tak dobrzy jak Iniesta. Człowiek uczy się od takich piłkarzy każdego dnia, nawet na wideo, patrząc, jak tacy gracze się ustawiają.

Jesteś wykończony?

Chyba muszą mnie poprawić w photoshopie... Mój poziom zmęczenia jest do zaakceptowania. Mam się dość dobrze, naprawdę.

Wykonałbyś szpaler dla Realu?

Chyba oszaleję... Cały czas o szpalerach! Jak nie tu, to tam. To tylko szczegół. Zostawmy to.

Fot. Богдан Заяц / CC BY-SA 3.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ernesto ma rację, tylko ciągle trąbią o tych szpalerach! Choć szpaler dla Iniesty to byłoby coś wyjątkowego, tylko wiadomo jak to bywa z "białymi", z nimi naprawdę ciężko się dogadać

Valverde powiedział to co pisalem wcześniej. Nie da się zastąpić Iniesty. Taki gracz rodzi się raz na 50 lat. My mamy to szczęście że akurat grał u nas.

@kubix05: ...a ja myślę, że Ramos będzie chciał wyjść z twarzą i zrobią wspólny szpaler. Wilk syty i owca cała:-)

"Iniesta zasługiwałby na szpaler od wszystkich na stadionie." Piękne słowa

I jeśli któryś powie ze jest to go wyśmieje i zbluzgam tak aby mi kare dali :) Boże Dajcie se do zrozumienia ze Iniesta czyta wam na Dobranoc gre jak i księżkę :)

@kuffs : I tu sie zdziwisz bo Cou. go godnie zastapi;)

nie będziemy miec drugiego iniesty , ale możemy miec kogoś kto też wprowadzi cos swojego do drużyny i naturalnie tym zapełni lukę po andresie nasza pomoc bardzo tego teraz potrzebuje

@Chudini123: Hehe dokładnie. Jedyny zawodnik, który ma tą lekkość bytu w środku pola jest Neymar, ale on jest parówą, a o parówkach nie ma sensu rozmawiać. VeB!

Nie sądzę, żeby Real był w stanie zrobić szpaler dla Iniesty. Ale niech robią co chcą, Iniesta jest nasza legendą, niezapomnianą...

@Puyol84: Chyba, że dostanie czerwoną kartkę przed zejściem Andresa :D

A ja powiem po raz kolejny. Nie ma ludzi niezastąpionych.

Wydaje mi się, że Ramos stanie na wysokości zadania i piłkarze obu drużyn zrobią wspólny szpaler dla Don Andresa :)

@kamyk_23: Koledzy z reprezentacji w sumie.
Dla mnie ten konflikt trochę nadmuchany się wydaje po przeczytaniu biografi Iniesty,Xaviego czy Pique.
Jak to zrobią nie jedna osoba będzie musiała "odszczekac" co nie co.
Warto by było wznieść się na wyższy poziom sportowy/rywalizacji.

@Janiama: Piękne słowa, ale jak to powiedział ktoś mądry: nie ma ludzi niezastąpionych - są tylko lepsi i gorsi. :) Barca radziła sobie już nie raz z odejściem wielkiego gracza i tak będzie do końca świata. Tak samo mówiono po transferze Neymara, żeby wziąć najświeższy przykład, a jednak udało się znaleźć równowagę. :)

Pzdr

Prochu trener nie wymyślił. Nikt nigdy nie zastąpi już Iniestę. Odczujemy to już w przyszłym sezonie. Odszedł zawodnik przez którego buty przechodziło 90 % piłek. Nie zastąpi go Cou i inni. Może i nie dawał tyle co kiedyś, ale uważam, że z jego odejściem stracimy na jakości.