Ernesto Valverde: Nie oszukujmy się, Iniesta jest nie do zastąpienia

Łukasz Lewtak

28 kwietnia 2018, 18:02

AS/Mundo Deportivo

15 komentarzy

Ernesto Valverde wziął udział w konferencji prasowej przed jutrzejszym meczem z Deportivo, w którym Barcelona może zapewnić sobie mistrzostwo Hiszpanii.

Brakuje wam jednego punktu do zdobycia mistrzostwa. Jaki jest poziom twojej radości z tego powodu?

Maksymalny. Nie oszukujmy się. Na początku wszyscy mają zero punktów i wiadomo, że tylko jeden zespół będzie mistrzem. Dlatego też pracujemy od pierwszego dnia. Jeśli będziemy mogli, jutro sięgniemy po tytuł. Od samego początku wiedzieliśmy, że będą to trudne rozgrywki.

Iniesta odchodzi z klubu. Rozmawiałeś z nim? Starałeś się przekonać go do pozostania? Czy po jego odejściu styl gry zespołu będzie musiał ulec zmianie?

Rozmawialiśmy o tym wcześniej, ale to prywatne sprawy pomiędzy trenerem a piłkarzem. Nie oszukujmy się - Iniesta jest nie do zastąpienia. Kiedy odchodzi zawodnik o takim poziomie, trzeba szukać równowagi w drużynie. Żaden inny piłkarz nie da zespołowi tego co Iniesta. Nasz styl jest jednak zdefiniowany i to oczywiste.

Myślałeś, że zdobędziesz mistrzostwo w ten sposób?

Każdy może mieć inną ocenę. Ostatnie tytuły były zdobywane z mniejszym zapasem punktowym. Człowiek nie myśli o tym, że wygra w ten sposób, z taką przewagą. Zawsze wydaje się, że rozgrywki będą bardziej wyrównane. Zadanie nie jest jednak jeszcze dokończone, ale mamy wspaniałych piłkarzy, dlatego osiągamy to, co osiągamy.

Deportivo zrobi dla was szpaler. Jak to skomentujesz?

Dużo mówi się o szpalerach. O tym decyduje rywal. To hołd oddawany przez piłkarzy drużyny przeciwnej, który został nieco podważony, gdy pojawiła się rywalizacja, rewanżyzm na linii Real - Barcelona. Wydaje się, że bardziej chodzi to, żeby rywal został upokorzony i oklaskiwał drugą drużynę. W przypadku Deportivo szpaler jest bardziej naturalny, ponieważ nie ma bezpośredniej rywalizacji.

Jakie twoim zdaniem są szanse piłkarzy ze szkółki?

Barcelona zawsze dawała im szanse i musi dalej to robić. Zwycięstwo w Lidze Młodzieżowej UEFA jest pewnym symptomem. Mamy dobrych piłkarzy, którzy bardzo identyfikują się z klubem.

Czy podczas El Clásico jest możliwy wspólny szpaler piłkarzy obu zespołów dla Iniesty?

Barça i Real Madryt się nie dogadują... Iniesta zasługiwałby na szpaler od wszystkich na stadionie.

Ter Stegen może usiąść na ławce, aby puścił mniej bramek w walce Trofeo Zamora?

Nie chcę za dużo o tym myśleć. Najważniejsze jest to, aby skupić się na zdobyciu mistrzostwa. Później zobaczymy.

Josep Maria Bartomeu powiedział, że nikt nie wątpił w trenera, nawet po porażce w Rzymie. Czy możesz zapewnić na 100%, że pozostaniesz w Barcelonie?

Jeśli prezydent tak mówi, nie musimy nic dodawać. Mam ważny kontrakt i oczywiście chcę zostać.

Wyobrażasz sobie odejście Iniesty do Chin?

Trudno to sobie wyobrazić, ale to się wydarzy. Zawsze uważałem, że jest zawodnikiem, którego najbardziej potrzebujemy. Jeśli gra, to dlatego, że jest to najlepsze dla Barcelony.

Nauczyłeś się czegoś od Iniesty?

Trenerzy uczą się od piłkarzy. Wszystko zależy do zawodników, szczególnie jeśli są tak dobrzy jak Iniesta. Człowiek uczy się od takich piłkarzy każdego dnia, nawet na wideo, patrząc, jak tacy gracze się ustawiają.

Jesteś wykończony?

Chyba muszą mnie poprawić w photoshopie... Mój poziom zmęczenia jest do zaakceptowania. Mam się dość dobrze, naprawdę.

Wykonałbyś szpaler dla Realu?

Chyba oszaleję... Cały czas o szpalerach! Jak nie tu, to tam. To tylko szczegół. Zostawmy to.

Fot. Богдан Заяц / CC BY-SA 3.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

I jeśli któryś powie ze jest to go wyśmieje i zbluzgam tak aby mi kare dali :) Boże Dajcie se do zrozumienia ze Iniesta czyta wam na Dobranoc gre jak i księżkę :)

@Chudini123: Hehe dokładnie. Jedyny zawodnik, który ma tą lekkość bytu w środku pola jest Neymar, ale on jest parówą, a o parówkach nie ma sensu rozmawiać. VeB!
« Powrót do wszystkich komentarzy