Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:00  ·  Presezon   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

AS: Ernesto Valverde chce utrzymać formę do El Clásico, a następnie pozwoli piłkarzom zdecydować, jak zakończą sezon

 24 kwietnia 2018, 17:47

 Julia Cicha

Źródło: AS

 107 komentarzy

  • Barcelona jest o krok od dubletu, ale po porażce z Romą potrzebuje dodatkowego sukcesu na koniec sezonu
  • Idealnym zakończeniem kampanii byłoby zwycięstwo w El Clásico
  • Ernesto Valverde pozwoli piłkarzom zdecydować, czy zależy im na zakończeniu sezonu bez porażki, czy na wcześniejszym rozpoczęciu przygotowań do mundialu

Po porażce z Romą każdy sukces będzie dla Barcelony niewystarczający. Drużyna jest o jeden punkt od ósmego dubletu w swojej historii, ale zdaje sobie sprawę, że czegoś jej brakuje po katastrofie, do której nie powinno było dojść w Rzymie.

Z tego powodu nikt nie chce odpuszczać przynajmniej do 6 maja. Barça może podejść do El Clásico już jako mistrz Hiszpanii, ponieważ do matematycznego zapewnienia sobie triumfu w rozgrywkach brakuje jej punktu z Deportivo. Valverde dał piłkarzom cztery dni wolnego po finale Pucharu Króla, ale od czwartku wymagać będzie pełnego zaangażowania przynajmniej do starcia z Realem. Spotkanie może nie mieć już wielkiej wartości sportowej, ponieważ Królewscy musieliby pokonać Barcelonę różnicą czterech bramek, a następnie wygrać wszystkie mecze do końca sezonu, zakładając, że Katalończycy przegrają swoje.

Zawsze pozostaje jednak walka o dominację. Ernesto Valverde zdaje sobie sprawę, że za niecałe dwa miesiące rozpoczną się mistrzostwa świata, a bez zachęty w postaci występu w finale Ligi Mistrzów wielu zawodników może rozpocząć już fizyczne przygotowania do mundialu. Trener wie również, że obecny sezon wyczerpał fizycznie i psychicznie graczy. Nawet minione lato było pełne napięcia z powodu odejścia Neymara do PSG. Poradzenie sobie z tą sytuacją wymagało od piłkarzy, w szczególności od Messiego, dodatkowego wysiłku.

Jeśli nie dojdzie do niespodzianki, szkoleniowiec pozostanie na stanowisku. Nie chce zadzierać z weteranami w szatni Blaugrany (Messi, Piqué, Busquets, Iniesta, Suárez…) i dlatego planuje utrzymać intensywność gry do 6 maja. Taką decyzję zaakceptują zawodnicy. W ostatnich trzech ligowych kolejkach to piłkarze zdecydują, czy chcą zakończyć sezon bez porażki, czy może odpocząć przed mundialem. – Oczywiście, że spieszy nam się, by zdobyć mistrzostwo – powiedział Valverde 25 lutego po zwycięstwie 6:1 z Gironą. Barça w godny podziwu sposób kontynuuje pracę dwa miesiące później, ale sezon psuje jej porażka z Romą. Dlatego dublet nie wystarcza, trener chce podarować kibicom coś więcej. Nie trzeba być jasnowidzem, by zgadnąć, że chodzi o triumf w El Clásico.

Fot. Jan S0L0 / CC BY-SA 2.0

Udostępnij:

Komentarze (107)

Gorące tematy