Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:00  ·  Presezon   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

FC Barcelona zmierza po swój ósmy dublet w historii

 19 kwietnia 2018, 17:30

 Grzegorz Zioło

Źródło: Sport

 4 komentarze

  • FC Barcelona zdobyła w swojej historii siedem dubletów i w tym sezonie ma szansę na kolejny
  • Oprócz Blaugrany jedynie Real Madryt, Atlético Madryt i Athletic wygrywały w jednym sezonie Primera División i Puchar Króla
  • Poprzedni dublet Barça zdobyła dwa lata temu za kadencji Luisa Enrique 

Zdobycie dubletu na krajowym podwórku to sukces, którym mogą pochwalić się tylko nieliczne hiszpańskie kluby. Najwięcej triumfów w LaLidze i Pucharze Króla w jednym sezonie ma na koncie FC Barcelona (7). Oprócz Blaugrany dublet zdobyły tylko Real Madryt, Atlético i Athletic.

To właśnie klub z Kraju Basków jest zespołem, który zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji dubletów. Athletic zdobył podwójną koronę pięć razy, po raz ostatni w sezonie 1983/84 po pokonaniu Barcelony w finale Pucharu Króla. Poprzednie dublety klubu z Bilbao przypadły na lata dwudzieste, trzydzieste, czterdzieste i pięćdziesiąte. Real Madryt ma na swoim koncie cztery takie sukcesy, w tym ostatni z sezonu 1988/89 pod wodzą Leo Beenhakkera. Atlético zdobyło w swojej historii jeden dublet w sezonie 1995/96 i podobnie jak dwanaście lat wcześniej Athletic, Los Colchoneros triumfowali w Pucharze Króla po finałowym zwycięstwie z Barceloną.

Barcelona swoje pierwsze dublety zdobyła w latach 50. ubiegłego wieku. Legendarna drużyna pod wodzą czechosłowackiego trenera Ferdinanda Daucika zdominowała rywalizację w Hiszpanii na początku tamtej dekady i w sezonach 1951/52 i 1952/53 wygrała zarówno Primera División, jak i Puchar Króla. Swój trzeci dublet Blaugrana wywalczyła w sezonie 1958/59, a w jej składzie grali tacy zawodnicy jak Ladislao Kubala, Luis Suárez Miramontes czy Ferran Olivella.

Na kolejną podwójną koronę Katalończycy czekali aż 39 lat. W sezonie 1997/98 Louis van Gaal w swoim debiutanckim sezonie w Barcelonie poprowadził Luisa Figo, Pepa Guardiolę, Luisa Enrique, Rivaldo i inne gwiazdy do zdobycia obu trofeów na arenie krajowej. W 2008 roku Guardiola już jako trener dokonał historycznego wyczynu i zdobył z Blaugraną tryplet, ponieważ do sukcesów w Hiszpanii dołozył zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Jego osiągnięcie powtórzył w sezonie 2014/15 Luis Enrique, który rok później dołożył do gabloty trofeów Barcelony kolejne mistrzostwo i Puchar Króla. 

W tym roku Ernesto Valverde stoi przed szansą zdobycia z Barceloną ósmego dubletu w historii klubu. Już w sobotę rozstrzygnie się rywalizacja w Pucharze Króla pomiędzy Blaugraną i Sevillą, zaś w lidze tylko kataklizm mógłby odebrać Katalończykom mistrzostwo. Pomimo kolejnego niepowodzenia w Lidze Mistrzów Barça wciąż może zdominować ten sezon na arenie krajowej.

Fot. Tomás Quifes Correa / CC BY-NC 2.0

Udostępnij:

Komentarze (4)

Gorące tematy