Barcelona częściej stawia na wychowanków niż pozostali liderzy największych lig europejskich

Dariusz Maruszczak

19 kwietnia 2018, 15:00

Mundo Deportivo

18 komentarzy

W ostatnim meczu z Celtą w podstawowym składzie Barcelony nie wystąpił żaden wychowanek katalońskiego klubu. W związku z tym w mediach rozgorzała dyskusja na temat roli piłkarzy z La Masíi w zespole Blaugrany, a Mundo Deportivo przedstawiło porównanie statystyczne z innymi liderami największych lig europejskich.

Kataloński dziennik wyliczył, ile występów w tym sezonie zaliczyli wychowankowie w pierwszych zespołach liderów najsilniejszych lig europejskich: Barcelonie, Juventusie, Paris Saint-Germain, Manchesterze City i Bayernie Monachium. Najwyższą średnią może pochwalić się Barça, w barwach której występuje średnio 5,4 wychowanka na mecz. Następne miejsca w tej klasyfikacji zajmują PSG (2,72), Bayern (1,86), Juventus (0,76) i Manchester City (0,4).

Mundo Deportivo wzięło pod uwagę również Real Madryt, jako kolejny punkt odniesienia z ligi hiszpańskiej. Średnia Los Blancos pod względem liczby wychowanków w składzie to 3,7 na mecz.

Klub Mecze Liczba występów wychowanków Średnia
Barcelona 53 286 5,4
PSG 50 136 2,72
Bayern 46 86 1,86
Juventus 47 36 0,7
Manchester City 52 21 0,4
Real Madryt 53 199 3,7

Temat korzystania (bądź nie) z młodych piłkarzy z cantery przez Ernesto Valverde i innych ostatnich trenerów Barcelony to oddzielna kwestia. Nie ulega jednak wątpliwości, że Barça wciąż nie ma się czego wstydzić pod względem liczby występów swoich wychowanków, zwłaszcza na tle innych europejskich potęg.

Fot. MartinB29 / CC BY-SA 4.0

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Właśnie ciekawsza by była statystyka średniej wieku tych wychowanków :> bo tu już tak różowo by nie było.

@Remasky: Ramos chyba z Sevilli przyszedł, o ile pamietam

z tym Bayernem to troche fake bo dla nich cała Bundesliga to szkółka :)
konto usunięte

Trzeba sobie jasno powiedzieć że Barca gra obecnie na oparach jeśli chodzi o wychowanków, kwestia 2-3lat i tak różowo może nie być.

@Remasky: Carvajal, Nacho, Llorente, Vazquez, Hakimi, Mayoral

Podam tu informacje z mojego ostatniego komentarza odnośnie wychowanków:

Andrés Iniesta 33
Gerard Piqué 31
Lionel Messi 30
Sergio Busquets 29
Jordi Alba 29
Aleix Vidal 27
Sergi Roberto 26

Tu chyba nie trzeba komentować to są w większości ludzie którzy są z nami od dekady SR debiut w 2011 roku !!!
Ostatnim mega grajkiem jest 27 -letni Thiago debiut 2009!!!

@Remasky: To co kolega wyżej + Casilla

3.7 średnia w przypadku Realu? kto tam jest wychowankiem, że taka średnia? Ramos, Carvajal?

Ekstra... szkoda tylko że wszyscy mają ponad 30 lat :/

Skoro tak.dobrze z wychowankami to po co setki mln na transfery? Pique, Sergio i Messi to już gracze co grają w pierwszym składzie 10lat. Pozostali to tylko tło i zapchajdziury niestety. To nie te czasy gdy w pierwszym składzie byli Vv Puyol,Pique,Sergio,Xavi,Pedro, Messi oraz Iniesta.

Tylko, że nasi wychowankowie którzy grają, to są Ci z tzw. "Złotego pokolenia". Lepsza byłaby statystyka ilu wychowanków w danym sezonie wchodzi do pierwszej drużyny.

@AduŚ07: Nic z tego, to jest tylko ciekawostka. Klub nie musi mieć wychowanków w składzie aby być najlepszym.
Nic się nie stanie wielkiego, jak ich nie będzie.

Trzeba publikować takie artykuły, zanim jeszcze można, jeżeli będzie to podążać w kierunku w którym idzie to za 5 lat będą artykuły o serii meczów bez wychowanków, o zmianie roli la Masii, oraz dlaczego w obecnych czasach nie ma szans na przebrniecie szkolenia w szczeblach młodzieżowych i awans do drużyny seniorów w klubie pokroju Barcelony - stworzonym do wygrywania.

Ten tytuł brzmi bardziej sarkastycznie niż optymistycznie. Bardziej przyszłościowy może być ten o braku wychowanków w wyjściowej jedenastce.

Wszystko fajnie, ale najmłodszy z nich to Sergi Roberto...

@Remasky: Ramos też jest wychowankiem Realu, bo przyszedł w wieku 18 lat i spędził 3 sezony do 21roku życia

No i co z tego?!Pokolenie wychowanków Xavi, Iniesta,Messi, Busi, Pique, itp odejdzie i kogo mamy w zastępstwie?A poza tym za kilka lat nie będą pamietąć kto grał tylko ilość zdobytych pucharów LM.
Komentarz usunięty przez użytkownika

Wychowankowie z ery Guardioli i wcześniej