Barça o dwa kroki od wyrównania historycznego rekordu LaLigi

Majerr

19 marca 2018, 17:48

Mundo Deportivo

23 komentarze
  • Barça rozgrywa fantastyczny sezon, który trzeba będzie przypieczętować zdobyciem trofeów
  • Aktualnie Katalończycy mają szansę na triumf na wszystkich trzech frontach i wydaje się, że najbliżej celu są w LaLidze
  • W rozgrywkach, w których należy wykazywać się największą regularnością, Barcelona nie poniosła jeszcze żadnej porażki, co pozwala jej marzyć o pobiciu historycznego rekordu Primera División z lat 80. XX wieku

W trwającym sezonie Barça nie przegrała w żadnym z 29 meczów LaLigi, a ponadto nie zaznała goryczy porażki w siedmiu ostatnich kolejkach poprzedniej kampanii, gdy na ławce trenerskiej zasiadał Luis Enrique. Oznacza to, że od 36 meczów ligowych Barça nie znalazła swojego pogromcy, dzięki czemu coraz bardziej realne staje się pobicie osiągnięcia Realu Sociedad z sezonów 1978/79 i 1979/80, kiedy to Baskowie nie przegrali żadnego z 38 kolejnych spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii.

Ostatni raz Barça nie sprostała w LaLidze Máladze, która 8 kwietnia 2017 roku pokonała ekipę Luisa Enrique 2:0. Porażka na La Rosaleda pogrzebała szanse Barcelony na mistrzowski tytuł, gdyż nawet zwycięstwa w każdej z ostatnich siedmiu kolejek poprzedniego sezonu nie pozwoliły podopiecznym Lucho wyprzedzić odwiecznego rywala z Madrytu. Odnośnie rekordu, do wspomnianych siedmiu zwycięstw należy dodać 23 wygrane i 6 remisów z trwającej kampanii, co daje bilans 30 zwycięstw i 6 remisów w ostatnich 36 meczach ligowych. Barcelonie brakuje tym samym już zaledwie dwóch spotkań, aby wyrównać osiągnięcie Realu Sociedad. Tamten zespół, prowadzony przez Alberto Ormaetxeę, i z Arkonadą, Zamorą, Lópezem Ufarte czy Satrusteguim w składzie, mógł pochwalić się następującym rezultatem: 22 zwycięstwa i 16 remisów.

W najbliższych dwóch meczach Barça zmierzy się z Sevillą na Sánchez Pizjuán i Leganés na Camp Nou. Szczególnie niebezpieczne, patrząc ze względu na powtórzenie wyczynu Realu Sociedad, będzie dla Barçy starcie z ekipą z Andaluzji. Na stadionie w Sewilli dochodziło już do przerywania długich serii przyjezdnych. Najlepszym przykładem jest właśnie sam Real Sociedad, który po 38 kolejnych meczach bez porażki nie sprostał sevillistas i poległ 1:2, co ostatecznie sprawiło, że pomimo rozgrywania fantastycznego sezonu, zawodnicy z Kraju Basków nie mogli cieszyć się na koniec sezonu z mistrzowskiego pucharu, gdyż ten padł łupem Realu.  Z kolei w poprzednim sezonie Los Blancos po 29 kolejnych meczach bez zaznania goryczy porażki musieli uznać wyższość Sevilli.

Jeżeli Barcelonie uda się zanotować pozytywne rezultaty przeciwko Sevilli i Leganés, klub z Katalonii stanie przed wielkim wyzwaniem w kolejnym meczu z Valencią na Camp Nou w 32. kolejce LaLigi. Przeciwko Nietoperzom gracze Valverde będą mogli ustanowić zupełnie nowy rekord kolejnych meczów bez porażki (bez podziału na sezony), a także wyrównać inne historyczne osiągnięcie Realu Sociedad z uwzględnieniem spotkań w ramach tylko jednego sezonu. We wspomnianej kampanii 1979/80 Baskowie nie przegrali w pierwszych 32 kolejkach LaLigi, czego przez prawie 40 lat nie udało się powtórzyć żadnej innej drużynie.

Na koniec Mundo Deportivo przypomina, że po seriach Realu Sociedad (38 meczów) i FC Barcelony (36) najlepszymi wynikami mogą pochwalić się zespoły Barçy Pepa Guardioli z sezonu 2010/11 i Realu Leo Beenhakkera z kampanii 1987/88 i 1988/89 (obie drużyny pozostawały niepokonane przez 31 meczów).

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Pobicie tego rekordu byłoby czymś fantastycznym. Sezon jest długi, mierzymy się z trudnymi rywalami, a mimo to nasze statystyki są imponujące. EV nauczył naszych piłkarzy, że nie zawsze trzeba wygrywać po 5:0, a zwycięstwo 1:0 daje tyle samo punktów co właśnie takie okazałe zwycięstwo po pięknym meczu. W wygraniu ligi liczą się regularność, solidność i efektywność. Oczywiście każdy fan FCB wolałby oglądać nasze wygrane kilkoma bramkami, ale nieprzegranie tylu meczy w lidze musi budzić szacunek. Mierzymy się przecież tutaj z RM, AM, VCF, Sevilla. Nie są to słabe drużyny, a dodatkowo zawsze gramy na 3 fronty. Nie rozumiem do końca narzekania kibiców, że nie pokonujemy innych drużyn dużą liczbą bramek. Wygrana to wygrana, a szukanie wymówek, że wygrywamy z dużymi klubami typu: Am jest bez formy, Chelsea jest bez formy i powinniśmy wygrać 5:0 jest nie na miejscu. Należy docenić to co robią nasi piłkarze z trenerem i czerpać radość z wygranych. Nie zawsze można grać na 100% bo sezon jest długi i ciężki. Trzeba umieć czasem odpuścić.
« Powrót do wszystkich komentarzy