UEFA oficjalnie ogłosiła zmiany w Lidze Mistrzów i Lidze Europy

Łukasz Lewtak

27 lutego 2018, 20:03

UEFA.com

84 komentarze

UEFA oficjalnie ogłosiła dziś zmiany, jakie zostaną wprowadzone od sezonu 2018/19 Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Zmienią się m.in. godziny rozgrywania meczów.

Kluczowe zmiany

  • Od teraz automatyczny udział w Lidze Mistrzów będzie miało 26 drużyn, w tym zwycięzcy Ligi Mistrzów i Ligi Europy z poprzedniego sezonu. Zespoły uczestniczące w kwalifikacjach będą walczyć o jedynie sześć miejsc w fazie grupowej Champions League. 
  • Każda drużyna, która zostanie wyeliminowana w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, otrzyma drugą szansę w Lidze Europy.
  • 17 zespołów będzie miało zapewniony udział w fazie grupowej Ligi Europy. Weźmie w niej udział również 10 drużyn z fazy play-off i trzeciej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów. Pozostałe kluby będą walczyć o 21 wolnych miejsc w fazie grupowej. Kwalifikacje będą podzielone na dwie ścieżki - mistrzowską i ligową.
  • Odbędzie się runda przedwstępna w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów (miniturniej w formie pucharowej) oraz Ligi Europy (dwumecze).
  • Nie zmienia się format rozgrywek fazy grupowej i pucharowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy, jednak od najbliższego sezonu mecze w obu rozgrywkach będą rozpoczynać się o 18:55 i 21:00.

Faza grupowa Ligi Mistrzów

W fazie grupowej Ligi Mistrzów bezpośredni udział będzie miało zapewnionych 26 drużyn:

  • zwycięzca Ligi Mistrzów,
  • zwycięzca Ligi Europy,
  • po cztery najlepsze drużyny z Hiszpanii, Niemiec, Anglii i Włoch (cztery federacje z   najwyższym współczynnikiem UEFA),
  • po dwie najlepsze drużyny z Francji i Rosji (piąta i szósta najlepsza federacja wg współczynnika UEFA),
  • mistrzowie Portugalii, Ukrainy, Belgii i Turcji (federacje sklasyfikowane na miejscach 7-10 wg współczynnika UEFA).

Jeśli zwycięzca Ligi Mistrzów zakwalifikuje się do tych rozgrywek w kolejnym sezonie dzięki swoim wynikom w rodzimej lidze, automatyczne miejsce w fazie grupowej otrzyma mistrz Czech (w tym momencie 11. federacja wg współczynnika UEFA), który w innym przypadku musiałby uczestniczyć w kwalifikacjach na ścieżce mistrzowskiej. Żadna federacja nie może mieć więcej niż pięciu przedstawicieli w fazie grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zmienić godzinę 20:45 to tak jakby zmienić hymn Ligi Mistrzów..
konto usunięte

@BlaseR9: Nie kracz bo jeszcze zmienią i nie będzie już Kaszanki.

@dontripe: I zamiast hymnu będzie leciał 20 minutowy blok reklamowy xd
« Powrót do wszystkich komentarzy