Zestawienie linii obrony największą bolączką Ernesto Valverde

Grzegorz Zioło

6 lutego 2018, 09:35

Mundo Deportivo

65 komentarzy
  • Ernesto Valverde wypróbował w tym sezonie już sześć różnych par stoperów
  • Ta liczba wkrótce wzrośnie, ponieważ wobec kontuzji Gerarda Piqué szansę na debiut powinien otrzymać Yerry Mina
  • Łącznie linia obrony Barcelony pod wodzą Valverde zagrała w 17 różnych zestawieniach

W 37 oficjalnych meczach rozegranych przez Barcelonę w tym sezonie Ernesto Valverde wystawił do gry sześć par stoperów, a raz zdecydował się na grę trójką obrońców. W takim ustawieniu Barcelona wyszła na boisko w rewanżowym meczu o Superpuchar Hiszpanii, kiedy bez powodzenia próbowała odrobić stratę z pierwszego spotkania. Wobec kontuzji Gerarda Piqué i transferu Yerry'ego Miny, liczba defensywnych wariantów wzrośnie w kolejnych spotkaniach.

Najczęściej na środku obrony Barcelony grała para Piqué-Umtiti. Ernesto Valverde postawił na tę dwójkę w 17 meczach. Liczba ta byłaby zapewne wyższa, gdyby nie kontuzja Francuza, która wykluczyła go z gry na dziewięć spotkań. Umtiti doznał urazu 2 grudnia w meczu z Celtą i opuścił wszystkie mecze aż do 21 stycznia, kiedy zmienił Thomasa Vermaelena w pojedynku z Realem Betis. W tej awaryjnej sytuacji to właśnie Belg był partnerem Piqué na środku obrony.

Jednym z powodów odejścia Javiera Mascherano do Chin był brak regularnych występów w Barcelonie. Argentyńczyk wystąpił w dziesięciu meczach pod wodzą Ernesto Valverde, a jego partnerami byli Umtiti (czterokrotnie), Piqué (trzykrotnie) i Vermaelen (dwukrotnie). Mascherano był także członkiem defensywnego tercetu, który wyszedł na boisko w sierpniowym meczu z Realem. Wtedy towarzyszyli mu Umtiti i Piqué. Taka liczba występów nie mogła być satysfakcjonująca dla El Jefecito w obliczu mistrzostw świata w Rosji.

Valverde wypróbował wszystkich możliwych wariantów na środku obrony. W przeciwieństwie do Luisa Enrique, obecny trener nie chciał sprowadzenia na Camp Nou piątego stopera, ponieważ uznał, że czterech w zupełności wystarczy. W razie nagłej potrzeby zawsze można wziąć kogoś z Barcelony B, na przykład Davida Costasa. Mimo to w linii obrony Blaugrany dochodzi do nieustannych rotacji, także na pozycjach bocznych obrońców. Łącznie Ernesto Valverde decydował się na 17 rożnych zestawień w defensywie, więc dokonywał zmian średnio co drugie spotkanie. Wraz z debiutem Yerry'ego Miny pojawią się kolejne warianty.

Tylko trzy razy w tym sezonie Barça zagrała dwa lub więcej meczów z rzędu w takim samym ustawieniu w obronie. W spotkaniach z Espanyolem i Juventusem Valverde postawił na kwartet Semedo-Piqué-Umtiti-Alba. Ta sama linia obrony wyszła na boisko w meczach z Sevillą i Leganés, a przeciwko Villarrealowi, Deportivo La Coruña i Realowi Madryt defensywę Blaugrany tworzyli Sergi Roberto, Piqué, Vermaelen i Alba. Tak częste rotacje nie przeszkadzają jednak Barcelonie w posiadaniu drugiej najlepszej defensywy w lidze z zaledwie 11 straconymi golami po 22 kolejkach.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ile oceniajcie Miny zagra pokaże się będzie można coś mówić . Na tą chwilę sprawa jest jasna Umtiti i Mina i jedziemy a okaże się co wyjdzie . Gorzej z liga bo Samuel się wykartkowal .
« Powrót do wszystkich komentarzy