Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:00  ·  Presezon   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Sport: Dembélé wróci do podstawowego składu dopiero w lutym

 14 listopada 2017, 10:32

 Dariusz Maruszczak

Źródło: Sport

 37 komentarzy

Według doniesień dziennika Sport Ousmane Dembélé nie będzie gotowy na mecz z Realem Madryt 23 grudnia, wbrew optymistycznym doniesieniom z ostatnich tygodni. Rehabilitacja Francuza przebiega w dobrym tempie, ale Barcelona zamierza przedsięwziąć maksymalne środki ostrożności i nie chce, żeby piłkarz zbyt wcześnie wrócił do gry w celu uniknięcia poważniejszych problemów zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i w dłuższym okresie.

Dembélé ma dopiero 20 lat i brakuje mu doświadczenia przy tego typu urazach. W tej sytuacji klub uważa, że kluczowe jest ustanowienie piłkarzowi odpowiednich wytycznych dla jego prawidłowej rehabilitacji. Nad Francuzem ciąży presja związana z rekordową kwotą wydaną na niego przez Barcelonę, a także chęć udowodnienia swojej przydatności do reprezentacji Francji w kontekście mistrzostw świata. Młodzieńczy polot i ambicja muszą jednak zostać stonowane przez chłodny realizm.

Dembélé marzył, żeby jego absencja potrwała tylko dwa miesiące, ale zdaniem Sportu Barcelona zdaje sobie sprawę, że przy tego typu kontuzjach pośpiech nie jest dobrym doradcą. Klub zamierza kontynuować tę politykę do momentu, kiedy pojawi się pewność, że ryzyko odnowienia kontuzji będzie wynosić zero. Francuz został sprowadzony z myślą o perspektywie długoterminowej, więc nikt w Barçy nie będzie chciał ryzykować zbyt szybkiego powrotu zawodnika do gry.

Specyfika Dembélé sprawia, że konieczne jest podjęcie specjalnych kroków ostrożności, ponieważ jest to piłkarz bardzo dynamiczny, bazujący na swojej szybkości, więc ryzyko odnowienia się kontuzji jest w jego przypadku większe i może go więcej kosztować.

Piłkarz przeszedł już przez początkową fazę rehabilitacji. Teraz może wykonywać proste ćwiczenia fizyczne, a jak mówił chirurg Sakari Orava, wkrótce powinien rozpocząć treningi z piłką. Dembélé powinien dojść do zdrowia na początku 2018 roku. Jednakże według doniesień Sportu Barcelona nie chce, aby od razu wchodził w rytm gry podobny do jego kolegów z zespołu, i zamierza wprowadzać go stopniowo. W styczniu Francuz miałby wchodzić na boisko w drugich połowach mniej ważnych meczów, a dopiero w lutym zacząć grać w podstawowym składzie. Wtedy 20-latek powinien być w pełni przygotowany na dalszą część sezonu.

W kontekście problemów zdrowotnych Dembélé Sport przypomina również początek kariery Leo Messiego, w którym Argentyńczyk także miał liczne urazy. Lider Barcelony nabrał jednak doświadczenia i nauczył się, kiedy powinien zwolnić lub poprosić o zmianę. To dobra wskazówka dla Dembélé, którego stan zdrowia mógł się pogorszyć właśnie przez brak doświadczenia i nadmierną ambicję.

Udostępnij:

Komentarze (37)

Gorące tematy