Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:00  ·  Presezon   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Lopetegui ocenia grę piłkarzy Barçy w reprezentacji Hiszpanii

 13 listopada 2017, 23:31

 Xoaniño

Źródło: Sport

 2 komentarze

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Julen Lopetegui w wywiadzie dla Sportu udzielonym podczas zgrupowania La Rojy ocenił piłkarzy Barcelony pod kątem ich gry w kadrze narodowej.

Wpływ Barçy na reprezentację Hiszpanii jest cały czas widoczny. Kręgosłup kadry stanowią tacy piłkarze jak Piqué, Busquets, Jordi Alba, Andrés Iniesta, a także jej kapitan Sergio Ramos oraz David Silva. To ci gracze, ze względu na swoje doświadczenie, powinni wziąć na siebie ciężar gry podczas mistrzostw świata w Rosji. Zdaje sobie z tego sprawę Julen Lopetegui, który w wywiadzie dla Sportu udzielonym podczas zgrupowania La Rojy ocenił piłkarzy obecnego lidera LaLigi pod kątem ich gry w reprezentacji Hiszpanii.

Sport: Jedną z rewelacji zgrupowania okazał się Andrés Iniesta, który wrócił do zdrowia po kontuzji, a w meczu z Kostaryką popisał się pięknym golem. Jak oceniasz decyzję piłkarza, który, zamiast zostać w domu i trenować indywidualnie, postanowił udać się na zgrupowanie?

Julen Lopetegui: Iniesta trenuje z nami, ponieważ jest już zdrowy - przed zgrupowaniem zagrał w meczu z Sevillą. To dla nas bardzo ważny zawodnik, który, rzecz jasna, jest głodny gry.

Czy zaskoczył cię hart ducha Piqué, który znowu został wygwizdany przez kibiców, tym razem w Máladze?

Postawa Gerarda nie jest niczym nowym. Jego poświęcenie i poziom gry są na najwyższym poziomie, a pasja, z jaką gra, udziela się innym piłkarzom, dzięki czemu wszyscy chcą z nami trenować. Wszyscy jesteśmy nim zachwyceni.

W meczu przeciwko Izraelowi Busquets zaliczył swój setny występ w kadrze. Czy mimo jego raczej spokojnego usposobienia uważasz go za jednego z liderów reprezentacji?

Sergio jest niesamowity. To piłkarz jedyny w swoim rodzaju. Podchodzi do swojego zawodu w wyjątkowy sposób. To wielka przyjemność z nim współpracować.

W zeszłym sezonie, kiedy Jordi Alba przestał regularnie grać w Barcelonie, dałeś mu szansę w kadrze. Czy to dzięki zaufaniu, jakim go obdarzyłeś, prezentuje teraz tak wysoki poziom?

Zaufaniem to piłkarze obdarzają mnie. Jordi to niezwykły zawodnik, a jego gra, biorąc pod uwagę wysokie wymagania, jest na równie wysokim poziomie. Stawialiśmy na niego, ponieważ byliśmy przekonani, że tak właśnie będzie. Jesteśmy zachwyceni jego grą i zaangażowaniem. Za każdym razem, kiedy pojawia się w reprezentacji, widać u niego dużą chęć gry.

Julen Lopetegui to selekcjoner, który nie boi się dokonywać roszad, kiedy następuje zmiana pokoleniowa. Bask jest zaangażowany w sprawy młodych piłkarzy, zwłaszcza tych, których miał już okazję trenować w kadrach juniorskich. W 2012 roku w Estonii Lopetegui wraz z reprezentacją U19, w skład której wchodzili Gerard Deulofeu, Paco Alcácer oraz Sergi Roberto, zdobył mistrzostwo Europy. Ten ostatni, z kadrą U20, również prowadzoną przez Lopeteguiego, wziął udział w mistrzostwach świata w Kolumbii w 2011 roku. Cała trójka, do której dochodzi jeszcze Denis Suárez, stanowi grono najbardziej perspektywicznych piłkarzy młodego pokolenia.

Dałeś szansę Deulofeu, kiedy inni skazywali go na porażkę. Gerard był zmuszony przejść z Evertonu do AC Milanu, a obecnie ma trudny okres. Jaka jest tego przyczyna?

Bardzo dobrze znamy Gerarda. Na początku tego sezonu grał w Barcelonie, potem przestał, a teraz znowu gra i bacznie mu się przyglądamy. To specyficzny piłkarz o unikalnym stylu gry. Ma szansę na występy w kadrze. Mamy nadzieję, że przejdzie przez ten trudny okres, pokona przeciwności losu i stanie się lepszym piłkarzem zarówno w Barcelonie, jak i w reprezentacji.

Sergi Roberto ma ogromnego pecha. Za każdym razem, kiedy dostaje powołanie na zgrupowanie czy występuje w reprezentacji, dopadają go nieszczęśliwe kontuzje.

To prawda. Sergi był w naszych planach podczas tego zgrupowania, jednak odniósł kontuzję po tym, jak przez cały miesiąc pokazywał się z dobrej strony. To świetny, bardzo uniwersalny piłkarz, na którego zawsze można liczyć. Mamy nadzieję, że szybko wyzdrowieje i w przyszłości będziemy mogli na niego liczyć.

Co sądzisz o dobrze znanym ci z juniorskich reprezentacji Paco Alcácerze? Czy jest to piłkarz, który ma szansę na grę w kadrze?

Paco znajdował się na liście piłkarzy, których braliśmy pod uwagę, jeśli chodzi o grę w reprezentacji. Niestety nie dostawał wielu okazji na występy w Barcelonie, dlatego bardzo cieszą jego dwie bramki w meczu z Sevillą - może będzie grał częściej. Mam nadzieję, że wywalczy sobie miejsce w składzie, a strzelone bramki zmotywują go do dobrej gry. Oby strzelał dalej i rozwijał się tak jak Deulofeu. Będzie to z korzyścią zarówno dla niego samego, jak i dla Barcelony oraz reprezentacji.

Udostępnij:

Komentarze (2)

Gorące tematy