• 73' Ivan Rakitić
  • Niedziela, 23 kwietnia 20:45
  • Santiago Bernabeu
  • Eleven

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: Ero, Ściah

90

• 10
  • 9

Fenomenalny. Jeśli Messi był ojcem zwycięstwa, to Marc bez wątpienia okazał się matką. Dwanaście interwencji na linii, w tym kilka naprawdę świetnych (20., 36., 48., 53., 72., 87. oraz 89. minuta). Zwłaszcza parada w stylu Petera Schmeichela po strzale Benzemy mogła robić wrażenie. Przy drugim golu nie miał nic do powiedzenia, natomiast wydaje nam się, że mógł zachować się lepiej przy akcji na 1:0. Najpierw popełnił błąd w komunikacji z Pique i niedokładnie wybił piłkę przed pole karne, a potem zaczął wychodzić do dośrodkowanej piłki, żeby przy strzale się cofnąć - zabrakło zdecydowania. Mimo wszystko swoimi interwencjami uratował mecz - nota niemal maksymalna.

0 0 0 0 0 9
43 84% 0 11 0 14

90

• 8
  • 8

Crack i niech w przyszłym sezonie wraca do linii pomocy. Przez całe spotkanie miał mnóstwo problemów z Marcelo i nikłe wsparcie od kolegów. Nie zachował się najlepiej, zresztą jak cała defensywa, przy golu Jamesa - powinien ochraniać krótki słupek, zamiast martwić się Kroosem. Poza tym solidny. Plus za piłkę do Paco z 18. minuty. Monstrualne podniesienie oceny w górę za ostatnią akcję spotkania - gdyby nie on, to piłka nie wydostałaby się nawet poza obręb pola karnego.

1 0 3 0 0 8
53 91% 1 3 0 3

90

• 7
  • 7

Waleczny, motywujący i z wielką nadzieją w sercu. W defensywie miał swoje momenty - zwłaszcza w 47. minucie, kiedy kapitalnie przeciął dośrodkowanie w polu karnym. Z drugiej strony przy drugim golu popełnił, jak cała defensywa, spory błąd w przekazywaniu krycia - powinien przejąć Jamesa, gdyż Barcelona kryła strefą. W ofensywie był jak zwykle aktywny - w 59. minucie zabrakło mu szczęścia przy bardzo dobrym uderzeniu głową, ale za okazję z 80. minuty należy mu się bura - taką sytuację powinien wykorzystać z zamkniętymi oczami - nota w dół. Mimo wszystko bardzo dobrze z minusem.

2 2 0 0 0 6
52 89% 0 2 0 6

Samuel Umtiti

90

• 5
  • 7

Najwięcej interwencji z całego zespołu, ale to jemu zdarzyły się najpoważniejsze błędy indywidualne. Najpierw w 2. minucie sfaulował Cristiano w polu karnym i Realowi należała się "jednenastka" - Francuzowi się upiekło. Potem, w 67. minucie, przy rozegraniu Benzemy z Asensio zupełnie odpuścił tego drugiego i truchtem wracał za całą akcją - tylko złe ustawienie Portugalczyka zapobiegło utracie gola. Na koniec ponosi współudział przy golu Jamesa - jak cała defensywa. Na plus nie znaleźliśmy niczego szczególnego. Finalnie klasa niżej od swoich kolegów z obrony.

0 0 2 0 0 6
56 89% 0 1 1 7

90

• 8
  • 7

Cóż za mecz Jordiego. W defensywie nakrył czapką swoich oponentów - Real nie miał zbyt wielu okazji jego stroną - nawet akcja Asensio z 47. minuty odbyła się po kontrze, kiedy Jordi nie miał szans na powrót. Poza tym solidnie (choćby 63. minuta). Najważniejsza była jednak praca Alby w ofensywie. Cztery świetne akcje (11., 56., 73. oraz 92. minuta), z których najważniejsza była oczywiście ta ostatnia - wyuczone na pamięć zgranie do Leo - każdy widział dokładnie co ma robić. Przy golu Jamesa ponosi wspólną winę z całą defensywą za brak komunikacji w przekazaniu krycia - Barcelona nie kryła indywidualnie i Jordi nie powinien podążyć za Kolumbijczykiem.

1 0 0 1 1 12
45 89% 2 1 0 6

90

• 7
  • 7

Podobnie jak Iniesta w tym meczu - element układanki, co w przypadku Sergio nie jest niczym złym. Nie przypominamy sobie jego groźnych strat, a zamiast tego płynne przekazywanie piłki, umiejętne zmienianie kierunku rozgrywania akcji, interwencje (5., 31. oraz 49. minuta), a także kluczowe podania (10. oraz 69. minuta). Przy golu Jamesa próbował nawet ratować błędy linii defensywnej, ale nie miał szans. Bardzo dobrze.

0 0 1 0 3 5
82 94% 2 2 1 4

90

• 9
  • 8

Stary dobry Ivan z końcówki sezonu 14/15, czyli piłkarz systemowy - na stałym poziomie, który w najważniejszych momentach potrafił błysnąć nietuzinkowym podaniem lub strzałem. Tak też było i tym razem. Idealnie wyłożył piłkę Leo przed pierwszym golem, a w drugiej połowie zamknął usta krytykom cudownym uderzeniem z dystansu. Plus również za dodatkowe kluczowe podania z 56. oraz 59. minucie - to ostatnie z rzutu rożnego na głowę Pique. 50% celnych dośrodkowań w całym meczu, to świetny wynik i taka też nota końcowa.

1 1 1 0 1 8
49 96% 3 3 0 2

Andrés Iniesta

90

• 6
  • 7

Solidnie, ale bez szału. Trudno wyróżnić go za coś więcej, niż za podanie z 68. minuty do Suareza. Plus również za dwa udane dryblingi (5. oraz 82. minuta). Poza tym raczej element układanki. Warto odnotować jego błąd z 18. minuty, po którym szansę miał Benzema.

1 0 2 0 0 7
70 93% 1 3 1 2

90

• 10
  • 10

Nie ma co się rozdrabniać - dał recital, udowodnił po raz kolejny, że kiedy trafi na swój dzień, to nie można do niego porównać absolutnie żadnego piłkarza - poziom nieosiągalny dla innych. Dwa gole, ciągłe kreowanie gry, czerwona kartka Ramosa za faul na nim. Takimi meczami legendy potwierdzają swój status.

6 4 7 0 6 18
45 76% 0 2 1 1

90

• 7
  • 6

Mało fajerwerków, za to dużo trudnej do wychwycenia pracy. Nie wychodziły mu w tym meczu strzały na bramkę Navasa. Trzy próby, dwie niecelne i jedna, którą powinien zamienić na gola, jednak uderzył na wysokości ramion Keylora. Z drugiej strony nie możemy zapominać o jego pracy w defensywie, która w takich meczach robi wielką różnicę - aż siedem intewencji - to niespotykana statystyka waleczności "dziewiątki". Plusik za udział w akcji Gomesa z 80. minuty, ale najważniejsze w całym meczu było zachowanie Luisa przy rozstrzygającym golu Messiego. Gdyby nie jego cichy blok na Nacho, to obrońca Realu miałby poważne szanse na zablokowanie uderzenia Leo. Zastawienie Hiszpana miało więc kluczowe znaczenie dla powodzenia całej akcji.

3 1 1 1 0 11
27 82% 1 1 1 7

Paco Alcacer

70

• 5
  • 6

Przeciętnie, ale trudno mu odmówić progresu w grze na przestrzeni sezonu i pracy w tym meczu. Plus za zgranie do Suareza z 19. minuty. Wielka szkoda niewykorzystania sytuacji z 56. minuty - to powinien być gol.

1 1 0 0 1 6
8 88% 1 0 1 1

André Gomes

20

• 7
  • 6

Kluczowa zmiana. Grał około dwudziestu minut, nie zapisał na swoim koncie żadnej interwencji, dryblingu, czy strzału, ale w najważniejszych momentach wyjaśnił wszystko. Najpierw kluczowe podanie do Pique z 80. minuty, które powinno stać się golem, a następnie udział w zwycięskiej akcji, kiedy idealnie wyczekał moment podania do Alby - wreszcie był trybem z barcelońskiej maszyny, a nie skarpetką nie do pary - warto to docenić.