W ciszy stadionu. Kontrakt Messiego i rola Realu, aby Barça rozbiła bank

Karol Chowański 'Challenger'

15 stycznia 2017, 20:10

64 komentarze

Nikt w klubie nie wyobraża sobie Messiego poza Barceloną. To wcale nie ułatwia sprawy. Listopadowa zapowiedź wiceprezydenta Arroyo [LINK], że „kontrakt podpiszemy niedługo” okazała się pochopna. Dwie wypowiedzi innych przedstawicieli Barcelony wystarczyły, aby atmosfera strzeliła piorunami. Nie powinno to zwieść zainteresowanych. Bez słów Grau i Gratacósa nie byłoby łatwiej. One tylko odzwierciedlają unoszącą się od pewnego czasu nad całą operacją uzasadnioną nerwowość. Sedno leży gdzie indziej i jest stare, jak ekonomia: nie ma budżetu z plasteliny.

Sytuacja z nową umową Messiego jest skrajnie delikatna. Wszyscy w klubie powinni to rozumieć. Chodzi o utrzymanie najbardziej pożądanego piłkarza świata. Podchody innych klubów trwają. Do momentu złożenia podpisu Messi ma wybór. Nierozważne wypowiedzi osób, które nie są do tego upoważnione, mogą utrudnić pozycję negocjacyjną. W tak wyjątkowym położeniu wszyscy na Camp Nou muszą grać w jednej drużynie i uważać na słowa. Konsekwencje wobec Pere Gratacósa są tego mocnym wyrazem. Powagi sytuacji mogą nie rozumieć media czy część kibiców, ale powinien rozumieć ją Zarząd i tak odczytuję tę decyzję.

Zaznaczę to tu dla jasności: Lionel Messi zostanie w Barcelonie na wiele kolejnych lat. Względy sportowe z perspektywy piłkarza, rodzinne i relacje osobiste (z kolegami i sztabem) przesądzają moim zdaniem o tym, że jego priorytetem jest pozostanie w Katalonii. Jest jednak sporą różnicą stwierdzenie tego typu w artykule lub nad kuflem w barze, a przed mikrofonem z pozycji dyrektora Klubu. Przez znaną obu stronom rangę te negocjacje preferują ciszę. Każda wypowiedź będzie polem do reinterpretacji. Sprzyjają temu okoliczności, do których wrócimy.

Znaki zapytania pojawiają się przy dwóch kwestiach. Kiedy pojawią się podpisy? Ile to będzie kosztowało?

Do terminu zamknięcia operacji daleko. Moim zdaniem nie ma to istotnego związku z medialnym rezonansem słów Grau i Gratacósa. Uważam, że silnie dążące od 2-3 miesięcy do szybkiego porozumienia władze FC Barcelony napotkały trudność w tym, że budżetowa kołdra jest rozciągnięta jak struna, a wystają stopy. Stopy Messiego. Przy obecnej strukturze budżetu Klub może dać swemu emblematowi mniej niż ten chciałby. Inaczej kontrakt byłby przedłużony pół rok temu.

Wystarcza kalkulator i znane powszechnie okoliczności do tego, aby założyć, że koszt nowej umowy najlepszego zawodnika w historii Barçy będzie ogromny. Pensja Messiego już dziś jest astronomiczna. Wynosi ok. 44 miliony euro rocznie brutto (przy podatku dochodowym w Hiszpanii wynoszącym 52,5%) według źródeł hiszpańskich [LINK] oraz magazynu Forbes [LINK], bez bonusów za trofea i kontraktów reklamowych. Podaję stawkę brutto, bo tyle wypływa z kasy klubu. Argentyński magik znajduje się obecnie w złotym wieku futbolisty. Można zrozumieć niedawne wątpliwości renomowanych ekspertów kwestionujących 46-milionową (21,6 mln € netto) stawkę dla 32-letniego za miesiąc Cristiano Ronaldo. Messi jest wart dla Barcelony tyle samo lub więcej (np. jako wychowanek) w kategoriach sportowych, a jest młodszy o dwa i pół roku. Wręczenie mu zbliżonych lub wyższych zarobków będzie ekonomicznie uzasadnione.

Obecne zarobki Portugalczyka tworzą oczywisty benchmark, wzorzec dla negocjatorów Messiego. Jeżeli Argentyńczyk jest dla Barcelony najlepszym piłkarzem świata – co słusznie podkreślano i robi się nieustannie, w ostatnich miesiącach coraz częściej i każdymi ustami, od prezydenta po trenera – to od gracza „Królewskich” powinien zarabiać więcej. W tym sensie Real Madryt i Florentino Pérez wpływają na koszt Messiego dla „Dumy Katalonii” w sposób widoczny wszystkim jak sklepowa witryna. Trochę jak na giełdzie – z tą różnicą, że wachlarz spekulacji Barcelony ogranicza się do jednej możliwości: przebić.

Jest jeszcze inna strona tego medalu. Komentowana rzadziej, ponieważ… no, cóż, brzmi bardziej sensacyjnie. Obecność tego wątku w wiarygodnych źródłach hiszpańskich i u renomowanych autorów anglojęzycznych czyni z niej w moim odczuciu coś więcej niż szalone political-fiction.

Prezes Realu Madryt chciał sprowadzić genialnego Argentyńczyka lata temu. „Galaktyczna” natura nakazuje Pérezowi próbować sprowadzić na Santiago Bernabéu każdego wyróżniającego się piłkarza. Sukces totalny sprowadzenia Luisa Figo potwierdził potęgę medialną takiego transferu. W obecnych okolicznościach rozbudza nadzieje o wyrwaniu odwiecznemu rywalowi z Katalonii kolejnej wielkiej gwiazdy.

Otoczenie Péreza interesowało się Leo już za czasów juniorskich. Sam Florentino zakochał się w Messim później. Był marzec 2007 roku. Oglądałem „Klasyk” w fińskiej pizzerii na Erasmusie, a Leo władował hat-trick Realowi w szalonym meczu. Golami i grą zrobił furorę. Pérez był wówczas poza klubem. Miesiąc wcześniej odszedł w niesławie, po trzech latach ligowej suszy. Wojna domowa w Realu i trzy wymiany na fotelu prezesa w pięć miesięcy 2006 roku przyniosły rządy Ramóna Calderóna. Pérez był z boku, ale szybko zaczął opracowywać strategię powrotu. Jej głównym żaglem miał być Messi, jak wcześniej Figo.

Nauczona poprzednim doświadczeniem Barcelona przypilnowała sytuacji. Nie było możliwości, aby Messi trafił do Madrytu. Jednak słabość do Leo nigdy nie przeszła Pérezowi – naturalnie, nigdy nie przeszkadzało mu to chwalić pod niebiosa kolejnego Portugalczyka, wokół którego stworzył nową drużynę. Florentino Pérez jest przecież profesjonalistą.

Oficjalna oferta transferowa Realu Madryt do Barcelony na nazwisko Messi nie wpłynęła i prawdopodobnie nigdy nie wpłynie. W prywatnych rozmowach z zaufanymi dziennikarzami przedstawiciele władz katalońskiego klubu przyznawali, że Madryt systematycznie sonduje otoczenie wychowanka Blaugrany – składające się z ojca i brata Rodrigo. Padają konkretne sumy. Do tej pory odpowiedź była jedna i ta sama. Najskuteczniejsi w swych branżach biznesmeni nie znają takiej odpowiedzi, jak „nie”. Lekceważenie Florentino Péreza byłoby naiwnością. To Messi, stawka jest za wysoka. Gdy tą samą drogą sprowadzał Luisa Figo – ten nie uwierzył, że to poważna oferta. Wziął ją za element kampanii, ekscytującą wyłącznie media typową „kiełbasę wyborczą” (jak Beckham dla Rosella) i zbył prezesa Realu kilkakrotnie. Odmowa to okazja do korekty lub podbicia oferty. Kiedy mający w mieście większą władzę od burmistrz Carmeny (co tylko trochę wiąże się z faktem, że ta ostatnia identyfikuje się publicznie jako agnostyczka) wódz królewskiego klubu dojrzy okazję zaszkodzić odwiecznemu rywalowi, zrobi wszystko, aby ugrać na niej jak najwięcej.

Póki Barça nie podpisze ze swą sportową i marketingową lokomotywą nowej umowy, trafienie Messiego do Madrytu to tylko teoria. I wystarczające pole do popisu dla prezesa Realu Madryt, aby wkroczyć do gry i namieszać, ile się da. Tak jak regularnie robi z Neymarem. Sprawy sądowe inicjowane przez madryckie sądy można ująć powiedzeniem „jeśli nie wiesz, kto pociąga za sznurki, sprawdź, kto najlepiej na tym korzysta”. Póki co, nie ma na to śladów. Co innego, gdy chodzi o kontakty madryckiego klubu z otoczeniem Brazylijczyka.

Warto przypomnieć, że napastnik Barçy był w 2005 roku na 19-dniowych testach w Realu [LINK]. „To jak sen”, mówił wtedy ESPN Brazil, „Oglądałem mecz z Deportivo [4:0] z loży VIP, razem z prezydentem Pérezem”. Zainteresowanie madryckiego klubu [LINK 1] [LINK 2] piłkarz kilkakrotnie kwitował słynnymi słowami „Yo soy del Barca” (pl. „Należę do Barçy”). Po raz ostatni 23 maja podczas fiesty na Camp Nou z okazji zdobycia dubletu na koniec sezonu 15/16. Różnie można oceniać doniesienia medialne, ale skoro sytuacja prowokuje piłkarza do takich deklaracji, coś musiało być na rzeczy. „Królewscy” dopytywali też o Suáreza. Urugwajczyk miał zdecydowanie uciąć dalsze kontakty.

Pérez ponownie sondował sytuację Neymara w Katalonii latem zeszłego roku, przed ogłoszeniem decyzji o zakazie transferowym, a po podpisaniu nowej 5-letniej umowy wychowanka Santosu, oficjalnie potwierdzonej 1 lipca [LINK]. Przedstawiciele piłkarza w osobach ojca i agenta Wagnera Ribeiro mieli odesłać Real do klauzuli wykupu Brazylijczyka z Camp Nou (200 milionów euro latem 2017, 222 w 2018 i 250 w kolejnych) oraz zobowiązania pokrycia wszystkich kosztów procesowych związanych z transferem brazylijskiego diamentu do Barçy. Propozycja uwzględniała też kary zasądzone Neymarowi w przyszłości – ryzyko inwestycyjne, które nawet Pérez uznał za zbyt duże. Sprowadzono Moratę.

Wątek Messiego powrócił na Bernabéu pod koniec zeszłego roku w wyniku grudniowej decyzji Trybunału Arbitrażowego [LINK] o skróceniu transferowego zakazu Realu. Klub zyskał możliwość zakupów latem 2017, czyli dwanaście miesięcy przed końcem obecnego kontraktu Messiego z Barceloną. Zarządowi Bartomeu kategorycznie zależy na zamknięciu sprawy przed otwarciem letniego okienka – jeśli do tego czasu Messi nie będzie „podpisany”, to dopiero zrobi się gorąco.

Spodziewam się, że obie strony dogadają się do tego czasu. Nie zrzuca to jednak Realu i Péreza ze sceny. Póki brakuje podpisów, sytuacja kontraktowa Messiego stanowi rozkoszną z punktu widzenia madryckiego klubu przestrzeń do spekulacji.

Słowa prezesa Bartomeu [LINK] o tym, że ustalenie szczegółów nowej umowy z Messim zajmie jeszcze kilka miesięcy – to silna zachęta dla rekinów rynku i szukających sensacji mediów. Wszelkie obietnice finansowe docierające do uszu „obozu Messiego” stanowią argument podczas rozmów z Barceloną. Klub z Madrytu może nie mieć szans na sprowadzenie fundamentu Barçy, ale ma idealną okazję do podbijania ceny jego pozostania na Camp Nou.

Gdy tylko cokolwiek pójdzie źle w rozmowach Messiego z Barçą, dojdzie do zgrzytu lub Barça w porę nie zszyje budżetu – Pérez czuwa, podobnie jak Manchester City [LINK]. Angielski klub interesuje się Messim od zatrudnienia Ferrano z Begiristainem i konsultował się w sprawie transferu z Jorge Messim. Jeśli klub z Camp Nou kalkulował, że po „załatwieniu” umów Neymara i Suáreza uda się szybko i oszczędnie zamknąć temat kontraktu Messiego, to musiał zmienić zdanie. Stąd wynikają moim zdaniem wszystkie ostatnie nerwowe wypowiedzi płynące z ust przedstawicieli klubu z Camp Nou. Co przed chwilą wyglądało na prostą, oczywistą operację, przestało nią być. W aktywności Realu i nieustannym zainteresowaniu włodarzy City pojawiła się niewidzialna ręka rynku i miesza.

Sądzę, że sytuacja zmusza władze katalońskiego klubu do przeznaczenia na nowy kontrakt Messiego więcej niż się spodziewano. Przed rokiem klub był blisko płacowego limitu. Zgodnie z obowiązującą w Hiszpanii zasadą koszt brutto pensji dla piłkarzy nie może przekroczyć 70% budżetu. W FC Barcelonie statut dodatkowo zabezpiecza ten zapis. Złamanie go oznacza rozwiązanie Zarządu i nowe wybory. W ciągu ostatnich miesięcy podpisano nowe umowy z Neymarem, Mascherano, Busquetsem i Suárezem. Zaawansowane rozmowy z Iniestą oznaczają, że też dostanie wkrótce podwyżkę. W tym kontekście kontrakt Messiego jest poważnym wyzwaniem. Barça staje przed swoim największym wysiłkiem finansowym. Dla nikogo znającego historię barcelońsko-madryckiej rywalizacji nie będzie zaskoczeniem, jeśli okazałoby się, że klub z Madrytu miałby na niego wpływ.

Rosnących potrzeb finansowych Barcelony mogą nie wytrzymać rekordowe zyski ani umowa z Rakutenem. Nieudolność Blaugrany do sprzedawania z zyskiem jest powszechnie znana. Uważam, że jedynym trwałym rozwiązaniem jest dokapitalizowanie budżetu. Widzę tylko jedno źródło dużego, trwałego zastrzyku gotówki. Przewidywana wysokość nowej umowy Messiego może wcześniej lub później przesądzić o zmianie nazwy Camp Nou.

Źródła: FCBarcelona.com; Forbes; goal.com; ESPN; Mundo Deportivo; zdj. Newsweek

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Autor na pewno ma większą wiedzę na opisywany temat ode mnie, ale patrzmy trzeźwo:

1. To media podsycają całą sprawę, nie Argentyńczyk, nie klub, nie otoczenie.
2. Messi nie zagra nigdy w Realu, tak jak nie zagrają Iniesta czy Pique, i o ile jestem sobie w stanie wyobrazić jakiś kosmiczny scenariusz, w którym ten ostatni popada w wielki konflikt z klubem i ląduje na Bernabeu, to z tym pierwszym nie jestem w stanie. Wpływ Pereza - jeśli jest - to bardzo ograniczony.
3. Jedyne możliwe kierunki to City, PSG i Chiny. Pytanie co na tym zyskałby sam zainteresowany sportowo, socjalnie? Absolutnie nic.
4. To nie jest typ człowieka, który ma chorą ambicję zarabiać najwięcej na świecie, a i tak wie, że jest najlepszy. Aspekt ekonomiczny z powyższego punktu lub ambicjonalne gonienie Ronaldo czy Teveza w zarobkach też mało prawdopodobne.
5. Leo musi znać sytuację ewentualnej zmiany nazwy stadionu i przekroczenia budżetu. Czy będzie upierał się na wyrządzenie krzywdy klubowi (Barca trochę dla niego zrobiła) za kilka milionów? Mocno wątpliwe.
6. Kontrakty reklamowe i sponsorskie to wielokrotność jego zarobków w klubie.
7. Zarząd przedłużając kontrakty i planując wydatki ma jakiś plan. Bartek raczej nie obudził się któregoś dnia z dopiętym budżetem i krzykiem 'o k...a, jeszcze Messi!'

Byłbym skłonny już dać wiarę jakiejś dziwnej teorii, np. że gość po prostu prezesa nie lubi, więc próbuje te 70% przekroczyć i go ze stołka wykopać. Albo że tatuś wpadł znów na jakiś kretyński pomysł i przeszkadza w negocjacjach.

A co mi się wydaje prawdopodobne? Messi skończy w tym roku 30 lat, to jest dobry moment na dożywotni kontrakt i sporo kwestii do negocjacji, on ten kontrakt niekoniecznie musi chcieć, bo planował karierę kończyć w Rosario, oni mają zapędy do zginania się przed nim w pas, i tak to sobie może trwać i trwać. Niekoniecznie akurat wysokość podwyżki jest tu kluczowa.

@Skurczesyn: Ciekawy wpis, dzięki.
@ 1. Media niczego nie podsycają. Sam fakt, że umowa nie jest podpisana od roku jest wystarczająco znaczący.
@ 4. Skąd ta pewność o tym, ile ON chce zarabiać? Na pewno jest to typ człowieka, który przed chwilą miał najwyższy kontrakt w europejskiej piłce. Nigdy nie zaproponował klubowi: spuśćcie mnie na płacowy poziom Iniesty z Pique, albo: chcę zarabiac tyle, co Eden Hazard, bo ta moja pensja niemoralnie za duza.. Jak ktoś jest najlepszy w czymś, co robi - to chce byc odpowiednio doceniany. To dotyczy każdej branży i w tym sensie nonsens mieć imo do niego za to pretensje.
@ 5. Tak, oczywiście - i dlatego nie powinien sie upierac przy kwocie rzucanej na stół przez City albo przedstawicieli innych klubów. Ale na podwyzce wobec tego, co ma dzis (a ma niewiele mniej od nowej umowy CR7). Przeciez gdyby nie temat podwyzki i wynikajace stad finansowe wygibasy klubu, kontrakt bylby podpisany co najmniej kilka miesiecy temu (po powrocie z Copy).
W futbolu wdzięczność klubu wobec swojego najlepszego pilkarza wyraża się kasą. Nawet jesli to Messi, wychowanek i dziecko klubu. Taka branża.
@ 6. To oczywiście prawda. Ale fakt, że od Lay's, Adidasa, EA Sports, Tata Motors, Gatorade i Gillette dostaje pod 40 milionów euro rocznie jakoś nie skłania go do zejścia w klubowych zarobkach choćby do poziomu Iniesty.

Zostaję przy zdaniu, ze kluczowa wysokosc podwyzki. Reszta detale. Np. w wieku 35-36 lat Messi Barcelonie bedzie raczej malo przydatny. Po co ma mu ktos blokowac finisz w Rosario jak bedzie chcial? Od poczatku sezonu uplynelo wystarczajaco duzo czasu, aby zamknac temat. Jesli Bartomeu dalej mowi dzis, ze "kilka miesiecy", znaczy, ze klub w jakis sposob zostal zaskoczony i/lub szyje budzet.

Oczywiscie, ze pieniadze dla Leo sie znajda. Pytanie, jakim kosztem - i to pytanie puentą artykulu.

@challenger: ad 1. Nie mogę się zgodzić. To jeden z tych tematów-lokomotyw skrojonych pod zysk, wyświetlenia czy kupno gazety.

ad 4. Pewności oczywiście nie mam, ale wydaje mi się, że dobrze czytam ludzi, a skoro na tę chwilę pozostaje nam spekulacja...

ad 5. & 6. Zgadzam się z Tobą, że pieniędzmi w futbolu docenia się najefektywniej. Nie widzę też powodu, żeby miał rezygnować z zarobków, bo klub ma się dobrze, a Messi sobie sumiennie na to zapracował. Jestem też daleki od pretensji do niego, być może po prostu niejasno się wyraziłem.

Mówiąc krótko - za pewnik przyjęte zostało, że sprawa się ciągnie, bo Leo chce kontraktem przeskoczyć Portugalczyka i klub szuka na to środków; moje zdanie jest takie, że nie spędza mu to snu z powiek, czy jego kontrakt będzie najwyższy bo wie, że nie tutaj ta rywalizacja się rozstrzyga, więc nie ma powodów upierać się na przebicie dla samego faktu przebicia.

Twój artykuł, jak zwykle bardzo dobry, przedstawił najbardziej prawdopodobną możliwość. Ja, brawurową metodą dyskursu wyprowadziłem rozwiązanie, dlaczego tak być nie musi :D Finał możliwy jest tylko jeden (podwyżkę też na pewno dostanie), więc równie dobrze mogą się nie śpieszyć.
« Powrót do wszystkich komentarzy