Prezes Rakutenu: Naszą filozofią jest wzmacnianie lokalnej ekonomii i społeczności

Łukasz Lewtak

18 listopada 2016, 09:34

Mundo Deportivo

8 komentarzy

Prezes firmy Rakuten Hiroshi Mikitani udzielił wywiadu dla Mundo Deportivo, w którym wypowiedział się na temat podpisania umowy sponsorskiej z FC Barceloną.

Mundo Deportivo: Czy może pan wyjaśnić socios i kibicom Barçy, którzy po raz pierwszy usłyszeli o pańskiej firmie, czym jest Rakuten?

Hiroshi Mikitani: To bardzo duża firma, która narodziła się w Japonii, ale dziś jest już globalną marką, bardzo znaną w Azji, a nieco mniej w Europie i USA. Tam z kolei znane są inne marki, takie jak Wuaki, Cobel czy Viber. Prowadzimy różnego typu działalność na całym świecie. Jako firma chcemy wykorzystać tę okazję, aby zintegrować nasze marki jako Rakuten. Naszą filozofią jest wzmacnianie lokalnej ekonomii i społeczności. To jeden z głównych powodów, dla których zdecydowaliśmy się zostać sponsorem Barcelony.

Proszę opowiedzieć o powodach, dla których zdecydowali się państwo na Barcelonę.

O Barçy zaczęliśmy myśleć dziesięć lat temu. Najpierw zaoferowaliśmy kartę kredytową Barcelony w Japonii oraz zarządzaliśmy stroną Barcelony w języku japońskim. Wtedy byliśmy bardzo małą firmą, a teraz zostaliśmy głównym sponsorem. Wtedy zresztą Barça nie miała reklamy na koszulkach (śmiech). Ponadto musieliśmy poznać filozofię i historię, motto „mes que un club” i przyjęliśmy wartości, jakie reprezentuje Barcelona.

Czy dzięki tej współpracy Rakuten chce zwiększyć swoje wpływy w Europie, a Barça – w Azji?

Tak, oczywiście. Mamy nadzieję pomóc Barçy nie tylko w Azji, ale także w innych miejscach na świecie. Dzięki Wuaki możemy rozprowadzać w Europie materiały związane z FC Barceloną, nie tylko mecze, w bardziej efektywny sposób. Viber jest bardzo popularny w Rosji, Azji Środkowej i Europie Wschodniej. Tam jesteśmy aplikacją numer jeden i dzięki temu możemy pomóc Barçy, aby była obecna również tam, podobnie jak w Japonii i innych częściach Azji, gdzie jesteśmy odniesieniem. Barça już ma najwięcej kibiców w Japonii, jednak nie jest szeroko obecna w Internecie i w tym możemy jej pomóc.

Zapewne wie pan, jakie kontrowersje wśród kibiców Barçy wzbudziła umowa z Qatar Airways. Czy fani mogą być spokojni o Rakuten?

Chcemy wzmocnić i wzbogacić społeczeństwo, to nasza filozofia. Jesteśmy demokratyczną firmą i mamy swoje wartości. To również łączy nas z Barceloną.

Przyznał pan, że jest pan kibicem Barçy. Jaki jest pana ulubiony piłkarz?

Muszę powiedzieć, że Gerard Piqué, ponieważ jest moim przyjacielem (śmiech).

Jak by go pan zdefiniował?

Myślę, że Gerard jest bardzo wyjątkowy, i nie mówię tego tylko ze względu na to, że jest moim przyjacielem. Jest miły dla wszystkich, otwarty i zaskakująco dojrzały. Trudno spotkać tak dojrzałego piłkarza w jego wieku.

Czy coś szczególnie podoba się panu w Barcelonie?

Przede wszystkim muszę powiedzieć, że ja i mój szwagier jesteśmy właścicielami restauracji Sant Pau w Tokio, serwującej dania kuchni katalońskiej. To m.in. dlatego musiałem dobrze poznać miasto.

Jakie jest pana ulubione danie?

Owoce morza i szynka iberyjska.

Był pan na jakimś meczu na Camp Nou?

Tak, byłem na wielu, ostatnio na meczu z Manchesterem City.

Kiedy dokładnie doszło do ostatecznego porozumienia z Barceloną?

Dokładnie w dniu tamtego meczu.

Qatar przyczynił się do rozbudowy lotniska w Barcelonie. Państwo będą inwestować w mieście?

Wuaki TV ma siedzibę w Barcelonie. Rynki kataloński oraz hiszpański są dla nas bardzo ważne.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

To dobry ruch ze strony Barcy a dwa nazwa lepiej brzmi hehe

Wydaje się fajny gość z niego :D

Firma faktycznie mniej znana w Europie niż inne marki internetowe. Myślę, że dla japończyków w ogólnym rozliczeniu kontrakt z Barcą to będzie żyła złota

Cieszę się, że wybór padł akurat na tę firmę. Jeśli Japończyk osiągnął sukces, możesz być pewny, że w 99% przypadków zawdzięcza to swojej ciężkiej pracy, talentowi i dyscyplinie, czyli wartościom, które reprezentuje FC Barcelona, a nie szczęściu Araba, który swój stan konta zawdzięcza urodzeniu się na złożu ropy.
konto usunięte

Do nich nie mam zastrzeżeń. Wreszcie uwolniliśmy się od katarczyków!