Piqué: Decyzja o rezygnacji z gry w reprezentacji jest ostateczna

Dariusz Maruszczak

18 października 2016, 15:45

15 komentarzy

Na konferencji prasowej przed spotkaniem z Manchesterem City Gerard Piqué wypowiedział się między innymi na temat zespołu The Citizens, Pepa Guardioli, a także decyzji o rezygnacji z gry w kadrze.

Starcie z Manchesterem City

To zawsze wielkie mecze, w których wymagania są na najwyższym poziomie. Ten pojedynek będzie jednak inny niż te ostatnie, ponieważ rywale mają u swoich sterów Pepa. Guardiola odmienił tę drużynę, co jest dla nas wyzwaniem. Grają w bardzo podobny sposób do naszego, stosują pressing i utrzymują się w posiadaniu piłki. Postaramy się narzucić nasz styl i osiągnąć prestiżowe zwycięstwo.

Wysoki pressing

Pracujemy nad nim od początku przybycia Luisa Enrique. Dzięki pressingowi zespół jest bardziej stabilny i nie narażamy się na kontry. Jest potrzebny, żebyśmy mogli prowadzić naszą grę.

Decydujące zwycięstwo

Chcemy zająć pierwsze miejsce w grupie i żeby to osiągnąć, musimy wygrać z Manchesterem. Gdyby nam się to udało, byłby to wielki krok. To może być kluczowy mecz, bo możemy sobie zapewnić pięciopunktową przewagę.

Rezygnacja z występów w reprezentacji

Decyzja jest ostateczna i przyspieszyły ją ostatnie wydarzenia. Może to nie był dobry czas, żeby ją ogłosić, ale myślałem o tym od dawna. Nie wyrzuciła mnie z kadry ani Marca, ani AS, ani żadna marionetka Florentino Péreza z OK Diario. Jest to moja prywatna decyzja. Uważam, że po dziesięciu latach gry w kadrze zasługuję, by móc zrezygnować, kiedy uznam to za stosowne. Podjąłem decyzję, że najlepszym wyjściem będzie odejście z reprezentacji po mundialu i zrobienie miejsca dla młodszego pokolenia.  

Kontrakt Neymara

Mam nadzieję, że zakończy karierę w Barcelonie. Przychodził tu jako bardzo młody chłopak i liczę, że zostanie z nami przez wiele lat. Każdy rok jest inny i wiele rzeczy się zmienia, kariery piłkarzy też mogą zmienić się z dnia na dzień. Trzeba się cieszyć chwilą obecną.

Relacje z Guardiolą

Pep pozostawił w nas swój ślad. Przez niego rozumiemy piłkę inaczej, zmienił historię tego klubu. Mam dla niego wielkie słowa uznania, to on dał mi możliwość gry w Barcelonie. Wszyscy doskonale wspominamy Guardiolę.

Gra w ataku

Najbardziej cieszy mnie gra na środku obrony, ale dla urozmaicenia lubię czasem zaatakować.

Kontrataki

Wraz z przybyciem Luisa Enrique i niektórych zawodników poprawiły się nasze kontrataki, ale nie gramy ciągle w ten sposób. Lubimy posiadać piłkę i jej nie oddawać, grać ofensywnie. Jeśli nasi przeciwnicy będą chcieli grać tak samo, postaramy się, aby zadecydowała jakość naszych piłkarzy.

Brak podlegania rotacjom

Lubię grać co trzy dni, a mój organizm jest do tego przyzwyczajony, ale to trener podejmuje decyzje. Kontuzje Umtitiego i Mathieu spowodowały, że nie mogli grać więcej.

Decyzja o rezygnacji z gry w kadrze szansą na przedłużenie kariery w Barcelonie

To jedna z możliwości, ale to głowa i nogi będą decydować o rozwoju sytuacji. W perspektywie krótkoterminowej chcę zagrać na mundialu w Rosji, a w długoterminowej kontynuować swoją karierę w Barcelonie.

Barcelona Pepa czy Lucho

To bardzo trudne porównanie. Obaj wygrali bardzo dużo trofeów, a na poziomie osobistym są fenomenalni. Potrafili pobudzić drużynę w trudnych momentach, Enrique po kadencji Martino, a Guardiola po okresie pracy Rijkaarda. Te etapy ich pracy są bardzo podobne.

Dzisiejsza piłka nożna

Podoba mi się, że jest tak łatwy dostęp do futbolu. Kiedyś mogłem oglądać tylko piłkę hiszpańską, a teraz mogę wszystkie ligi. Ten sport dociera do każdego miejsca na świecie. Negatywne jest natomiast to, że za dużo mówi się o sprawach pozaboiskowych.

Messi

Messi jest najlepszym piłkarzem na świecie i daje nam wiele, nieważne, czy jest przygotowany na 100%, czy 10%. Jest tak dobry, że sama jego obecność na boisku robi różnicę. Mam do niego ogromny szacunek, ale nie możemy zostawiać na nim całej presji. Drużyna zawsze musi go wspierać, jeden zawodnik nie wygra meczu.

Większa odpowiedzialność

Upływające lata sprawiają, że jestem bardziej odpowiedzialny. Jako jeden z bardziej doświadczonych piłkarzy w zespole muszę przejmować odpowiedzialność wraz z Iniestą, Busquetsem, Mascherano i Messim. Staram się pomagać drużynie najlepiej, jak to możliwe.

Guardiola szuka piłkarzy w Barcelonie

Pep ma teraz inny projekt, którym jest City. To normalne, że klub o takich możliwościach finansowych stara się o piłkarzy Barcelony. Nie rozmawiałem o tym z nim ani z żadnym z moich kolegów, ale nie dziwi mnie to. Ma takie prawo. To, iż jest częścią rodziny Barçy, nie oznacza, że nie może kupować jej piłkarzy.

Motywacja

Motywacja jest dla mnie wszystkim. Po mundialu w Brazylii chciałem odejść zarówno z reprezentacji, jak i Barcelony. Nie miałem w sobie wystarczająco dużo motywacji. Być może wygrałem wszystko w zbyt młodym wieku. Po rozmowie z Del Bosque zmieniłem decyzję. Przybycie Luisa Enrique dodatkowo zwiększyło moją motywację. Teraz czuję, że jestem w najlepszym momencie mojej kariery. Jestem bardzo szczęśliwy i cieszę się grą.

Gra trójką obrońców

Czujemy się dobrze w takiej konfiguracji. Jeśli dobrze pracujemy, system nie ma dla nas znaczenia. A o to, jaką taktykę zastosujemy jutro, trzeba zapytać Luisa Enrique. Ważne są filozofia i sposób, w jaki zagramy.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Polecam posłuchać tej konferencji. Jego akcent, gdy mówi po angielsku jest przezabawny :D

Uwielbiam wypowiedzi Gerarda, zawsze są ciekawe, a i bardzo często zabawne.
Dobrze że nie odszedł po mundialu w Brazylii, nie potrafię sobie wyobrazić, że mogłoby go zabraknąć w drużynie, zwłaszcza teraz, kiedy, jak sam powiedział, jest jednym z najbardziej doświadczonych zawodników i zna tę drużynę najlepiej. Liczę na to, że będzie dla Umtitiego mentorem jakim Puyol był dla niego. Trzeba kształcić nową ostoję defensywy.

Mam nadzieję, że media nie przyczepią się do niego za tę pacynkę Pereza, bo wiadomo jak w Madrycie mogą to zrozumieć :D

Chciałabym go częściej oglądać w ataku, oby nigdy z tym nie przystopował, bo zawsze mnie bawią jego wypady w pole karne przeciwnika, gdy nawet nie ma tam stałego fragmentu gry.

Standardowe słowa o Leo, że też ludziom jeszcze chce się o to pytać. Ale mi to nie przeszkadza, bo to tylko oznacza więcej Piquessi dla mnie :D

@Nigaki: A masz link do tej konferencji, bo aż mnie zachęciłeś do obejrzenia jej

@Matis0102: To link tylko do fragmentu, z kanału Barcy. Mimo wszystko przez większość konferencji mówił po hiszpańsku, więc nie ma sensu oglądać całości :D
https://www.youtube.com/watch?v=3UbFHh2HGFE
« Powrót do wszystkich komentarzy