Bartomeu: Sandro Rosell przewodniczył negocjacjom z ojcem Neymara

Majerr

27 marca 2015, 12:24

Sport/Cadena Ser

975 komentarzy

13 lutego bieżącego roku prezydent FC Barcelony Josep Maria Bartomeu był przesłuchiwany przez sędziego Pablo Ruza w sprawie nieprawidłowości, jakie miały miejsce podczas zawierania kontraktu z jedną z największych gwiazd Barçy – Neymarem.

Rozgłośnia radiowa Cadena Ser opublikowała zapis audio z tego przesłuchania, dzięki czemu możemy przytoczyć najciekawsze wypowiedzi obecnego prezydenta FC Barcelony:

– W 2013 roku pojawiła się petycja ze strony Tito Vilanovy, aby sprowadzić Neymara. Wspólnie z Sandro Rosellem pojechaliśmy do Nowego Jorku, gdzie przez chemioterapię przechodził chory Vilanova. Powiedział nam: „Jeśli to możliwe, sprowadźcie Neymara”, a my postaraliśmy się spełnić to życzenie. Sandro Rosell doskonale znał ojca piłkarza, miał z nim bardzo dobre stosunki i w lipcu udało się sprowadzić Neymara rok wcześniej niż pierwotnie zakładano – powiedział Bartomeu, wyjaśniając, że były trener Barçy pragnął natychmiastowego transferu Brazylijczyka, co podniosło koszty całej operacji o 42 miliony euro.

– Sandro Rosell przewodniczył negocjacjom z ojcem Neymara. Kierownicy klubu nie mają żadnej władzy wykonawczej. Odpowiadają za kwestie instytucjonalne. Sprawy zawierania kontraktów, umów z zawodnikami leżą w gestii osób reprezentujących w klubie władzę wykonawczą. Nigdy nie uczestniczyłem w rozmowach z rodziną Neymara. Sandro Rosell negocjował warunki podpisania umowy – zapewnił sędziego Bartomeu, dając tym samym jasno do zrozumienia, że to nie on ponosi odpowiedzialność za podpisanie umowy z młodym Brazylijczykiem, gdyż w tamtym momencie to Rosell był prezydentem Barcelony i to właśnie on przewodniczył wszelkim operacjom pomiędzy klubem a rodziną zawodnika.

– Na poziomie prawnym to kancelaria prawnicza Cuatrecasas jest odpowiedzialna za to, jak została przeprowadzona cała operacja. Ja zaproponowałem ich zatrudnienie. Nie jestem specjalistą w sprawach finansowych, a oni tak, dlatego im zaufaliśmy – mówił Bartomeu, wskazując tym samym, że jeżeli doszło do jakichś nieprawidłowości, to odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi Cuatrecasas.

Końca Neymargate wciąż nie widać. Cała sprawa ciągnie się od długiego czasu i już na zawsze pozostanie jednym z bardziej haniebnych i zawstydzających wydarzeń w historii FC Barcelony. Na chwilę obecną prokuratura domaga się kary pozbawienia wolności dla Bartomeu (2 lata i 3 miesiące) oraz Sandro Rosella (7 lat i 3 miesiące). Wydaje się, że letnie wybory mogą uzdrowić sytuację katalońskiego klubu, który na polu instytucjonalnym i wizerunkowym cierpi od dobrych kilku lat.

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Trochę moim zdaniem przesadny tytuł że Bartomeu obwinia m.in Tito za sprawę Neymara. Z powyższego zapisu wynika jedynie że Tito poprosił o sprowadzenie brazylijczyka. Nie widzę w tym nic dziwnego że trener/menadżer prosi zarząd o transfer.
Tytuł trochę wyolbrzymia to wszystko.

@Bobo25: Dokładnie - a teraz jest taka burza w komentarzach, jakby Bartomeu powiedział, że to wina nieżyjącego Tito. To tylko obrazuje, jak łatwo zmanipulować gawiedź chwytliwym tytułem wyjętym z kontekstu ;)

@cosinus90: Zgadzam się. Niestety redakcja tutaj się nie popisała.
konto usunięte

@Bobo25: Zgadzam się z Tobą. Aż dziwne (i smutne), że ktoś tak skleił ten artykuł. Brak szacunku i odpowiedzialności za kalumnie rzucane w komentarzach...

@Bobo25: Ale dokładnie taki jest przekaz składania zeznań przez Bartomeu. Polecam cały artykuł Cadena Ser: http://cadenaser.com/ser/2015/03/26/tribunales/1427394929_102612.html

@Bobo25: Mam nadzieje, ze zbierzesz duzo poleceń, bo niestety wiekszosc tutaj przeczyta tylko wstęp

@Bobo25: Masz dużo racji w tym co mówisz. Zwłaszcza ostatnie zdanie "Tytuł trochę wyolbrzymia to wszystko."

Jednak to nie zmienia faktu, że zasłanianie się Tito, w ogóle wspominanie o nim jest kompletnie nie na miejscu. Niech chłop spoczywa w spokoju i tyle.
konto usunięte

@Robertinho: Przeczytałem artykuł. Nieprawda, że taki jest przekaz. W wypowiedzi Bartomeu jest tylko informacja, że Vilanova poprosił o przyśpieszenie transferu o rok. I nawet gdyby Bartomeu wprost zasugerował (a trudno w ogóle doszukać się takiej sugestii), że przyśpieszenie decyzji spowodowało bałagan finansowo-prawny, to nikt nie ma prawa dokonywać takiego skrótu w tłumaczeniu tekstu.
Dziennikarz ma dochodzić do prawdy, próbować zrozumieć, a nie oceniać według niejasnych i niepewnych kryteriów. Zwłaszcza że z witryny korzystają również młodsi użytkownicy. Duży błąd Redakcji. Tak się po prostu nie robi.

@Bobo25: "W 2013 odwiedzilismy z Sandro chorego Tito w NY. Byl w trakcie chemioterapii. Poprosil, zebysmy przyspieszyli o rok transfer Neymara" Cytat z video, które pokazała CADENA SER. To jest normalna wypowiedź? Nawet w obliczu przysięgi? Powinien powiedzieć, że zdecydowaliśmy się na transfer i tyle. Co ma do tego faktu, czy Tito chciał, czy nie chciał. Moralność nakazuje, że o takich rzeczach się nie mówi, bo chyba oczywiste jest to, iż nie można tego skonfrontować już ze świętej pamięci Vilanovą.

Człowiek, który własnoręcznie podpisał 13 kontraktów jak mantra powtarza tylko to, że on nie ma władzy wykonawczej. Przerzuca całą winę na Sandro Rosella i firmę Cuatrecasas. I kogo to obchodzi, że Barcelona straciła z tego powodu 42 mln euro? Sąd to by miało obchodzić? Przecież władzę sądowniczą interesuje tylko to, żeby osoby odpowiedzialne za podatkowe nieścisłości poniosły za to karę. To czy klub na wcześniejszej prośbie Tito stracił, czy nie stracił jest tu kompletnie nieistotne.

Z tego powodu można z tego wynieść, że Bartomeu niepotrzebnie wplątuje w to zamieszanie już byłego trenera FCB. A że jest to już osoba, której na tym świecie nie ma, to zwyczajnie "wyciera sobie nim mordę".

@Mirelll: No rzeczywiście, straszne barbarzyństwo mówić o tym, że trener przed śmiercią chciał tego transferu. A chyba decyzja trenera to ważny element przy transferach? Moralność, co to ma do tego?
konto usunięte

@Bobo25: zdecydowanie, czuje się jakbym był na onecie :)
« Powrót do wszystkich komentarzy