Recenzja książki „Gerard Piqué. Urodzony na Camp Nou”

Eoren

11 sierpnia 2014, 16:53

Brak komentarzy

„Gerard Piqué to postać barwna, pełna energii i sprzeczności. Taka też jest jego biografia – przekrojowa, dygresyjna, napisana z prawdziwą pasją, z miłości do katalońskiego klubu”. Te słowa możemy przeczytać na samym końcu notki znajdującej się na okładce książki „Gerard Piqué. Urodzony na Camp Nou”, autorstwa Mateusza Bystrzyckiego. Ile w tych słowach jest prawdy? Już po lekturze pierwszej strony można dojść do wniosku, że naprawdę wiele.

Biografia i nie-biografia jednocześnie. Książka o Gerardzie Piqué i... no właśnie, o czym? Chyba najbliższe prawdzie będzie stwierdzenie, że jest to książka o rzeczywistości Gerarda Piqué i o jego miejscu w niej. Oczywiście, na kolejnych stronach biografii poznajemy historię katalońskiego defensora, mniej i bardziej znane wydarzenia z jego życia. Autor przybliża nam jego osobowość, sposób bycia, życie codzienne i przede wszystkim drogę, którą przebył, by znaleźć się tu, gdzie aktualnie jest: na Camp Nou, w pierwszej drużynie FC Barcelony. Jednak to nie wszystko. Choć Gerard jest głównym, to jednak nie jedynym bohaterem tej historii. Jest, z oczywistych względów, konieczną osią łączącą wszystkie opowieści zawarte w biografii, jednak nie zawsze to on jest w nich najważniejszy. Autor przybliża nam nie tylko sylwetkę Gerarda, ale też jego najbliższych, osób, które odegrały niezwykle ważne role w jego życiu: rodziców – Montserrat i Joana, dziadków – Liny i Amadora oraz brata – Marka. Rodzinę, którą Gerard sam niedawno założył, na razie trzyosobową, choć chyba już niedługo, ze względu na medialną profesję Shakiry wszyscy znamy jej życie nieco lepiej. Jednak do jakiego stopnia? Co, mimo faktu, że środkowy obrońca Barçy nie stroni od portali społecznościowych i mediów, tak naprawdę wiemy na temat jego życia? Do jakiego stopnia wizerunek jego i jego rodziny, o którym możemy przeczytać w prasie, internecie czy też zobaczyć w telewizji, jest prawdziwy?

„Piqué. Urodzony na Camp Nou” przybliża nam nie tylko rodzinę Gerarda, ale także inne, kluczowe w jego życiu osoby, jakimi są przyjaciele Katalończyka. W przewijających się przez całą książkę dygresyjnych rozdziałach zatytułowanych „Drużyna Piqué” spotykamy wiele osób, które z rozmaitych względów są dla Gerarda bardzo bliskie.

Autor przedstawia nam historię życia Gerarda Piqué głęboko osadzoną w realiach, w których kataloński stoper dorastał i dojrzewał. Nie brakuje w niej dygresji na temat historii Blaugrany. Nic dziwnego, w końcu to właśnie Barça jest głównym, niemal jedynym punktem odniesienia w karierze Piqué, zaś przeszłość klubu, jego historia i dawne legendy są opowieściami, na których młody Gerard się wychował. „Gerard Piqué. Urodzony na Camp Nou” to książka, która oferuje nam to wszystko i jeszcze więcej. Z pewnością warto po nią sięgnąć i to nie tylko wtedy, gdy chcemy bliżej poznać życie i historię stopera Barçy.

---

Dla czytelników FCBarca.com zniżka! Zamów książkę na labotiga.pl i przy zamówieniu podaj kod „PIQUEFCB”, a zapłacisz jedynie 22,94 zł!

Poleć artykuł