FIFA nakłada sankcje transferowe na FC Barcelonę!

Robert Wojtczak

2 kwietnia 2014, 13:16

FIFA/Mundo Deportivo/El País

2550 komentarzy

W specjalnym komunikacie prasowym na stronie FIFA poinformowano, że FC Barcelona zostanie ukarana zakazem transferowym przez okres najbliższych dwóch okienek transferowych tj. do lata 2015 roku.

W komunikacie, który został wystosowany na łamach oficjalnej strony internetowej FIFA, poinformowano, że organizacja zdecydowała się na ukaranie Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej (RFEF) i klubu FC Barcelona za złamanie regulaminu dotyczącego transferów i rejestracji zawodników do lat 18.

Decyzja o podjęciu tak zdecydowanych kroków została podjęta po śledztwie początkowo prowadzonym przez FIFA Transfer Matching System GmbH w trakcie zeszłego roku oraz przez Komitet Dyscyplinarny FIFA jako część postępowania dyscyplinarnego. Prowadzone śledztwo kilku nieletnich zawodników, którzy zostali zarejestrowani w klubie i uczestniczyli w rozgrywkach w latach 2009 – 2013.

Według artykułu 19. Prawa Statusu i Transferu Zawodnika międzynarodowe transfery piłkarzy możliwe są dopiero po osiemnastym roku życia. Ten sam artykuł zaznacza jednak, że przejście zawodnika między klubami z różnych krajów jest możliwe w trzech przypadkach i takie decyzje mogą być podjęte przez podkomitet Komitetu ds. Statusu Piłkarza (org. Players’ Status Comittee). FC Barcelona miała także złamać artykuł 19. „Regulacji” w przypadku dziesięciu młodocianych piłkarzy.

Wobec zaistniałych wykroczeń Komitet Dyscyplinarny FIFA zdecydował się na ukaranie klubu FC Barcelona zakazem transferowym, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym na okres dwóch okienek transferowych (tj. do lata 2015 roku) oraz grzywną w wysokości 450 tysięcy franków szwajcarskich. Barcelona ma 90 dni na uregulowanie tej sytuacji.

Komitet Dyscyplinarny postanowił także ukarać grzywną 500 tysięcy franków szwajcarskich Hiszpańską Federację Piłkarską za złamanie artykułu 19 Prawa Statusu i Transferu Zawodnika przy transferze i rejestracji niektórych nieletnich zawodników. Federacja ma także rok na uregulowanie swojego systemu dotyczącego międzynarodowych transferów nieletnich piłkarzy.

Ter Stegen i Halilović zablokowani

Jak informuje na swojej stronie Mundo Deportivo, transfery Marca-André ter Stegena i Alena Halilovicia zostały zablokowane po decyzji FIFA o nałożeniu zakazu transferowego na Barcelonę. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta dopiero po przedstawieniu odwołania przez kataloński klub.

FIFA zablokowała w marcu transfer sześciu nieletnich piłkarzy

6 marca na łamach dziennika El País pojawiła się informacja, że transfer sześciu piłkarzy do sekcji młodzieżowych Barcelony został zablokowany przez FIFA po otrzymaniu dwóch anonimowych donosów. Chodziło o przejście do klubu ze stolicy Katalonii trzech Koreańczyków – Lee Seung Woo, Paik Seung-Ho i Jang Gyeolhee (Cadete B), Francuza Chendriego (Cadete A), Nigeryjczyka z holenderskim paszportem Adekanye (Infantil A) i Kameruńczyka Partice Sousia (Infantil A).

Wyrok nieprawomocny, Barcelona ma prawo do odwołania

Wszystkie decyzje podejmowane przez Komitet Dyscyplinarny FIFA podlegają uprawomocnieniu przez Trybunał Arbitrażowy FIFA (CDS), do którego w pierwszej kolejności ma prawo odwołać się klub. Jeżeli CDS uprawomocni wyrok, Barcelona będzie mogła odwołać się do Sportowego Sądu Arbitrażowego, zwanego także Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu, w ciągu 21 dni od otrzymania oficjalnej decyzji.

Poleć artykuł

Komentarze (2550)

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Z tego co czytam to 90 dni jest na uregulowanie sytuacji tych zawodników, a nie odwołanie..." tienen 90 días para regularizar su situación respecto al fichaje de 10 menores" Mundo Deportivo, "Additionally, the club was granted a period of 90 days in which to regularise the situation of all minor players concerned." FIFA

Ciekawe jak się sprawa potoczy, ale póki co trzeba mieć nadzieję
« Powrót do wszystkich komentarzy