Wywiad z Frankiem Rijkaardem

Coogar

14 listopada 2005, 21:33

Brak komentarzy
Barça po okresie świetnej dyspozycji zarówno w La Liga jak i w Champions League ma przed sobą spotkanie, na które czeka cała piłkarska Europa – mecz z Realem Madryt. Mimo dobrych wyników w kilku ostatnich spotkaniach Frank Rijkaard ostrzega przed zbytnią pewnością siebie. W ekskluzywnym wywiadzie dla fcbarcelona.com oraz Barça TV, Frank Rijkaard opowiadał między innymi o aktualnej formie zespołu, nieobecności Marka van Bommela oraz o szansach Barçy podczas konfrontacji z drużyną ze stolicy.

Jak prezentują się Pańscy podopieczni pod względem formy? Czy podczas meczu z Realem będą mogli zagrać na 100% swoich umiejętności?

Cały zespół jest w dobrej formie, ale ten mecz jest bardzo ważny. Podczas tego spotkania o zwycięstwie mogą zadecydować najdrobniejsze szczegóły. Najważniejsze jest by dawać z siebie wszystko podczas przygotowań do meczu, a na murawę wyjść z takim nastawieniem jak na każdy inny ligowy mecz. Jedziemy do Madrytu by zwyciężyć. Praktycznie rzecz biorąc za zwycięstwo dostanie tylko 3 punkty, jednak dla nas jak i dla naszych fanów pokonanie Realu Madryt to znacznie więcej.

Co jest najważniejszym czynnikiem podczas spotkań takich jak te?

W takich meczach najważniejsza jest praca. Nie można sobie pozwolić na chwilkę odpoczynku, przez całe spotkanie trzeba być czujnym i skoncentrowanym. Jednak mecz z Realem to naprawdę coś wyjątkowego. Odwaga, duma i honor – to nasza recepta na Real.

Podczas ostatniego meczu z Realem na Santiago Bernabeu Barça przegrała 4:2. Czy ta porażka czegoś Pana nauczyła

Każda porażka czegoś nas uczy. W tamtym roku nie zagraliśmy najlepszego spotkania, myślę, że musimy lepiej się przygotować na tegoroczny pojedynek.

Czy uważa Pan, że Barça jest dojrzalszym zespołem niż w tamtym sezonie?

Po sezonie spędzonym razem powinnyśmy dojrzeć jako zespół. Jednak myślę, że na to pytanie będę mógł odpowiedzieć dopiero pod koniec sezonu. Na takie pytania nie da się odpowiedzieć po kilku rozegranych spotkaniach.

Wielu ludzi mówi, że Barça ma obecnie lepszy skład niż Real. Co Pan o tym myśli?

Jeśli ludzie tak mówią coś w tym musi być. Jednak czy jest to prawda dowiemy się w sobotni wieczór.

W tym sezonie Barça nie jest tak osłabiona przez kontuzję jak w tamtym roku. Jednak tuż przed samym spotkaniem ze składu wypadł Mark van Bommel, który powracał do świetnej formy. Co o tym sądzisz

Mark jest strasznie zawiedziony. On był bardzo szczęśliwy ze swojego powrotu do reprezentacji po dość długiej przerwie. Tak samo myślał o meczu z Realem. Bardzo mi szkoda tego zawodnika. Aby wrócić do formy jaką prezentował przed kontuzją będzie musiał bardzo ciężko pracować.

Jak myślisz, dlaczego kluby La Liga przeciwstawiły się uczestniczeniu Messiemu w meczach ligowych?

Nie możemy przejmować się takimi sprawami, nie mamy także powodów do niepokoju. Po prostu musimy dawać z siebie wszystko podczas meczów. Zawsze znajdą się ludzie, którzy zrobią wszystko by nam przeszkodzić. Leo to rozumie, jest to piłkarz, który zamiast niepotrzebnie spierać się czy dyskutować woli dać z siebie wszystko na boisku.

Wielu ekspertów twierdzi, że podczas tegorocznych Gran Derby wpadnie wiele bramek

Tak, jest to całkiem możliwe. Jednak nie da się tego powiedzieć przed spotkaniem. Jeśli drużyna Luxemborgo zagra dobrze taktycznie, nie będzie zostawiała nam wolnego miejsca, ale i Barça zagra uważnie w obronie nie padnie wiele bramek. Jeśli jednak obydwa zespoły nie będą liczyły się z taktyką lecz będą chciały strzelić jak najwięcej bramek, wtedy na pewno nikt nie będzie narzekał na widowiskowość spotkania. Moim zdaniem jeśli na początku spotkania, któryś z zespołów strzeli gola, worek z bramkami się rozwiąże.

fcbarcelona.com]

Poleć artykuł