Bojan: Chcę rozwijać się w Barcelonie - wywiad

Conrado

27 grudnia 2008, 19:05

21 komentarzy
Młody chłopak z Linyoli dopiero od półtora roku występuje w pierwszej drużynie Barcelony, jednak przez ten czas zdążył się dużo nauczyć i wytyczyć sobie cele na przyszłość.

Rok 2008 był dla Bojana Krkicia jak przejażdżka na rollercoasterze. Od uzyskania statutu 'Cudownego Dziecka' w teamie Franka Rijkarda i wspaniałych występów w końcówce poprzedniego sezonu, po wycofanie z zespołu na początku rządów Pepa Guardioli. Bojan nie pasował do koncepcji nowego trenera, co sprawiło, że grał mniej niż spodziewał się przed rozpoczęciem sezonu 2008/2009. Radykalne zmiany w podejściu do młodego Hiszpana zaszły w ostatnich miesiącach. Mimo wszystko Bojan Krkic wygląda na osobę, która najmniej przejmuje się tą dziwną sytuacją. Jest dobrym graczem i obdarza się go zaufaniem. Wie, że jego czas nadejdzie prędzej czy później - w końcu ma dopiero 18 lat, a jego kariera zaczyna dopiero nabierać rozpędu.

W ostatnich miesiącach każdy porównuje twoje występy do poprzedniego sezonu...

Moim zdaniem to dwie inne sprawy. Teraz mamy nowy sezon, to co działo się w poprzednim jest już przeszłością. Teraz przed nami walka o mistrzostwo La Liga, co oznacza, że będzie jeszcze wiele szans do wielkiej radości.

Od swojego debiutu w pierwszym zespole jesteś piłkarzem, o którym mówi się najwięcej. Jak osoba w twoim wieku znosi wszystkie opinie, nie zawsze pochlebne, które wypowiadają ludzie nawet ciebie nie znający?

Jest dla mnie jasne, że to część mojej pracy. Nie mogę pozwolić, aby opinie ludzi miały na mnie jakikolwiek wpływ. Każdy na świecie ma prawo oceniać innych, ale nikt nie musi podzielać jego opinii. Najważniejsze jest, aby być pewnym kim jesteś i czego chcesz. Nie przeczę, że na początku trudno jest to zrozumieć, ale zawsze przychodzi moment w którym nie masz innego wyjścia, jak tylko przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Bez względu na wszystko, stałeś się jednym z najpopularniejszych zawodników zespołu.

To trudna rola, ale jeśli potrafisz się przyzwyczaić, nie będzie z tym problemów. Poza tym, ja zawsze liczę na wsparcie publiczności, jest to dla mnie bardzo ważne.

Co ma największy wpływ na postrzeganie zawodnika w Barcelonie?

Bardzo ważna jest opinia publiczna, ona zawsze odgrywa najistotniejszą rolę. Nie uważam, że dziennikarze są naszymi wrogami. Trzeba pamiętać, że piszą o futbolu nie tylko wtedy, kiedy gramy źle. Często świętują z nami nasze sukcesy.

Jak możesz podsumować się po wszystkim, co wydarzyło się w tym roku?

Mimo że mam 18 lat, wydaje mi się, iż poukładałem sobie wszystko w głowie i krok po kroku będę się rozwijał - tak jako piłkarz, jak i jako osoba. Myślę, że wydoroślałem przez ostatnich kilka miesięcy. Mimo że ciągle się rozwijam, do tej pory nie rozumiem wszystkiego, co dzieje się wokół mnie, w futbolowym świecie.

Na pozycji środkowego napastnika zawsze skupiają się oczy kibiców. Kiedy klub strzela bramki i wygrywa - zbiera on pochwały. Kiedy klub gra słabo, to jego najbardziej się krytykuje. Na tej pozycji w Barcelonie zawsze grał zagraniczny "crack". Czy czujesz się, jakbyś walczył z najlepszymi zawodnikami świata o miejsce w drużynie?

Ja walczę tylko ze sobą, aby wciąż rozwijać się jako piłkarz i zdobywać umiejętności, które pozwoliłyby mi grać tutaj nadal. W klubie mamy kilku zawodników, takich jak Puyol, Iniesta czy Messi, którzy są wychowankami, grali od zawsze w Barcelonie, a teraz są najsilniejszymi ogniwami zespołu.

Co będzie szczytem twojej piłkarskiej kariery?

Trudno powiedzieć, w futbolu nigdy nic nie wiadomo. Ważne, aby być przygotowanym na wszystko, co może nas zaskoczyć w przyszłości.

Jeden z twoich przyjaciół, Gerard Pique, wyjechał za granicę, aby zabłysnąć. Nie kusi cię taka perspektywa?

Nie, w tym momencie jest dla mnie jasne, że chcę zostać i rozwijać się tutaj.

Teraz, kiedy kończy się rok i nadchodzi czas wszelkiego rodzaju podsumowań, czy żałujesz, że nie pojechałeś na Euro 2008?

Nie, wcale. Wtedy było dla mnie jasne, że musiałem odpocząć po sezonie.

Twoi koledzy mówią, że jesteś ciągle "pod ochroną". Czy zgadzasz się z tą opinią?

Nie sądzę, aby mówili tak przez złośliwość. Podejrzewam, że jestem traktowany jako dzieciak w drużynie, być może wyglądam na takiego, który potrzebuje ochrony. Jednak w klubie każdy pomaga każdemu, nie wszystko co dzieje się w szatni, wypływa potem do informacji opinii publicznej.

Pep Guardiola powiedział kiedyś, że planuje chronić Bojana Krkicia. Z tym, że realizował to poprzez ograniczanie czasu twoich występów na boisku...

On też był kiedyś młodym piłkarzem i ma doświadczenie. Wydaje mi się, że chce mi przekazać to, czego on się nauczył.

W meczu z Valencią, Samuel Eto'o po strzeleniu bramki pobiegł prosto do ławki rezerwowych, aby razem z tobą cieszyć się ze strzelenia gola. Keita także cieszył się z trafienia w meczu z Villarrealem razem z rezerwowymi. Taki macie rozkaz w klubie?

Nie, to przypadek. W meczu z Valencią ja pierwszy zerwałem się z ławki po golu Eto'o, a on biegł w moją stronę i padliśmy sobie w ramiona. Gdyby bramka była daleko od ławki rezerwowych, zapewne by się to tak nie skończyło.

Masz 18 lat, wspaniały kontrakt, zapewnioną przyszłość. Czy jest coś, co martwi cię w tym momencie?

Nie mam żadnych zmartwień w związku ze sportem. Wszystko w klubie układa się dobrze, jedyna rzecz, o którą muszę dbać, to ciągły rozwój, osobowy i sportowy. Wciąż dużo nauki przede mną, to jasne, mam dopiero 18 lat. Chciałbym w przyszłości zapewnić sobie stałe miejsce w składzie.

Czy Bojan Krkic jest jeszcze normalnym nastolatkiem w jakiejkolwiek dziedzinie życia?

Kiedy nie gramy lub nie trenuję, moje życie wygląda całkiem normalnie. Lubię odłączyć się od piłkarskiego świata i spotkać się z przyjaciółmi. Chodzę do szkoły, nie mogę uczyć się zbyt dużo, ale staram się nie wypaść z rytmu, bo planuję zacząć studia na kierunku Wychowanie Fizyczne w Montjuïc. Bawię się z przyjaciółmi, chodzimy na imprezy, do kina... Niestety nie mam zbyt wielu wolnych wieczorów, najczęściej uczę się albo akurat gramy mecz lub mamy trening.

Czy zachowywanie się normalnie wiedząc, że cały świat cię obserwuje, sprawia jakąkolwiek przyjemność?

Trzeba przyzwyczaić się do takiego życia, zaakceptować fakt, że pewnych rzeczy nie wypada robić. Jeśli moja kariera sportowa się rozwinie, zawsze będzie tak, że trzeba będzie się przyzwyczaić do innego stylu życia.

Czy masz jakiś sposób, aby inni nie rozpoznali cię na ulicy?

Kiedyś zakładałem czapkę, ale potem zdałem sobie sprawę, że ludzie rozpoznają cię bez względu na to, jak próbujesz się ukryć. Wolę więc zachowywać się normalnie. Zwykle ludzie odnoszą się do mnie z szacunkiem, pamiętam tylko jedną sytuację kiedy było inaczej. Kiedyś spotkała mnie grupa pijanych chłopaków, którzy sprawili, że nie czułem się zbyt komfortowo... Myślę, że niektórzy ludzie szaleją, spotykając swoich idoli bo myślą, że to jedyna sytuacja kiedy mają szansę się z nimi widzieć. A większość piłkarzy jest przecież normalnymi ludźmi, przez co mogą czuć się w takich sytuacjach dość dziwnie.

Czy ludzie z twojego otoczenia przestali ci ufać, od kiedy stałeś się sławny?

Szczerze mówiąc, od kiedy gram w Barcelonie, wielu ludzi zaczęło odnosić się do mnie z większym szacunkiem. Nawet ci, którzy wcześniej mnie nie znali, teraz zmienili swoje podejście. Zawsze jednak pamiętam, że mało jest ludzi, którzy darzą mnie prawdziwą miłością, a ja mogę im ją odwzajemnić z taką samą siłą. Moi rodzice nauczyli mnie, aby otaczać się tylko sprawdzonymi ludźmi.

Z dotychczasowego doświadczenia, jakaś rada "jak przetrwać w Barcelonie"?

Tak - trzeba mieć dużo cierpliwości, ponieważ jest to inny świat, trudny do wybicia się i utrzymania na szczycie. Trzeba uważać, aby się nie poślizgnąć w drodze na ten szczyt!

[źródło: Sport]

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

bardzo inteligentny 'dzieciak' :)
« Powrót do wszystkich komentarzy