Kontrowersje wokół rzutu karnego Roberta Lewandowskiego w meczu z Francją

Dawid Lampa

25 czerwca 2024, 21:05

Archivo VAR, The Athletic

56 komentarzy

Marco Guida - Fot. Getty Images

Charakterystyczne drobienie kroków przez Roberta Lewandowskiego wymusiło na Mike'u Maignan opuszczenie linii bramkowej przed oddaniem strzału. Powtórzenie rzutu karnego było słuszne, ale czy został on podyktowany w prawidłowy sposób?

Jeśli chodzi o sytuację z powtórzeniem rzutu karnego, to VAR zainterweniował w prawidłowy sposób, doszukując się nieprawidłowości w pozycji bramkarza, Mike'a Maignan, który przed oddaniem strzału przez Roberta Lewandowskiego opuścił linię bramkową, co jest zabronione według przepisów.

Inną sprawą jest wykonywanie jedenastek przez kapitana reprezentacji Polski, który charakterystycznie dla siebie drobi kroki i zwalnia w trakcie dobiegu do piłki, co rozprasza bramkarza. Lewandowski robi to jednak zgodnie z przepisami, gdyż zabraniają one jedynie całkowitego zatrzymania, a tego, mimo że jest blisko, Polak nie robi. Ta technika wykonywania rzutów karnych wzbudza coraz więcej kontrowersji i uważa się, że mocno premiuje ona strzelca, a niesamowicie utrudnia zadanie bramkarzowi. 

Archivo VAR informuje w swoim raporcie pomeczowym, że sędzia Marco Guida został niesłusznie wezwany do obejrzenia powtórki starcia Dayota Upamecano z Karolem Świderskim, po którym został podyktowany rzut karny. Według hiszpańskiego portalu, VAR nie mógł interweniować w takiej sytuacji, gdyż nie jest to oczywisty błąd arbitra. Czy Marco Guida odgwizdałby karnego "na żywo", czy nie, to powinna zostać utrzymana decyzja z boiska. Archivo VAR uważa, że kontakt między zawodnikami miał być zbyt lekki do tego, by zakończył się jedenastką dla Polski, przez co pierwotna decyzja arbitra o niepodyktowaniu jedenastki byłaby dobra.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Rzygać sie chce jak sie widzi takie pajacowanie z karnymi
Powinni raz na ZAWSZE TEGO ZAKAZAC
Skoro bramkarz nie może odrwywać obu stopu od lini bramkowej .
To niech strzelec strzela w jednym tempie.

@TaleOfUs a w jaki sposób tego zakarzesz? Jak będzie brzmiała ta zasada?
konto usunięte

@Campeon87
Strzelec ma strzleac w jednym tempie bez zwalniania.

@TaleOfUs to prawie kazdy karny będzie powtarzany z winy strzelca

@TaleOfUs Bramkarz musie mieć jakąś część ciała na lub nad linią w momencie oddania strzału. Tak brzmi ten zapis, dlatego nie masz racji pisząc o zakazi odrywania i w dodatku obu stóp od ziemi.

@TaleOfUs Nie przestaję nawet na chwilę biec tylko zwalnia tępo biegu, ale się nie zatrzymuje. Wszystko jest zgodne z przepisami. Masz to nawet opisane w treści artykułu. Poza tym taki rzut karny wygląda o wiele ciekawiej od nabieganoa i napieprzania z jednego tępa. Wymaga większej techniki. Jest trudniejszy w wykonaniu i wygląda to dużo lepiej, jak prosty nabieg i strzał w jedną stronę. Tutaj masz zwolnienie tępa biegu, kontrolowanie pozycji bramkarza I koordynację wielu elementow. Niewielu piłkarzy to potrafi

@BISHBASHBOSH zatrzymuje się obejrzyj dobrze powtórki, zawsze gdy Lewy strzela zatrzymuje się w połowie rozbiegu. Takie wykonanie karnych nie powinno być respektowane.
konto usunięte

@BISHBASHBOSH
Jedt to zwykle oszustwo i tyle bramkarz ma mniej praw od strzelca

@OldMc84 nie potrafisz odróżnić zatrzymania się od zwolnienia temu biegu. Zatrzymanie jest zabronione I gol nie byłby uznany. Ponieważ nigdy nie zatrzymuje się tylko zwalnia to sędziowie uznają wszystkie zdobyte przez niego bramki. Zaklinasz rzeczywistość żeby deprecjonowac tak dobra i wyjątkowa technikę wykonywania rzutów karnych??? niewielu piłkarzy to potrafi...
« Powrót do wszystkich komentarzy