Mundo Deportivo ujawnia kluczowe punkty nowej, historycznej umowy z NIKE

Mateusz Doniec

20 czerwca 2024, 10:21

Mundo Deportivo

27 komentarzy

Fot. Getty Images

"Umowa nie została jeszcze podpisana, ale zarówno FC Barcelona, jak i Nike są na dobrej drodze do kontynuowania współpracy, która zaczęła się w 1998 roku" - pisze Mundo Deportivo. Jeśli porozumienie dojdzie do skutku, może okazać się ono historyczną umową dla interesów Barçy, czyniąc jej koszulkę najlepiej opłacaną na rynku.

Jak pisze Roger Torelló na łamach Mundo Deportivo, ostateczne szczegóły pozostają do dopracowania, ale źródła zaznajomione z negocjacjami wyjaśniają, że obie strony są bardzo bliskie zawarcia umowy, która będzie historyczna dla interesów FC Barcelony. Po wielu miesiącach negocjacji, które były prowadzone bezpośrednio przez prezydenta FC Barcelony Joana Laportę i dyrektora wykonawczego Nike Johna Donahoe, klub jest nastawiony optymistycznie, że ostateczne porozumienie zostanie osiągnięte w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wczoraj Gerard Romero mówił już, że nie musi to koniecznie nastąpić przed 30 czerwca.

Jedną z kwestii, która wciąż pozostaje do rozwiązania, jest czas trwania umowy. Barça chciała przedłużyć ją o kolejne 10 lat, do 2034 roku (obecny kontrakt kończy się w 2028 roku), ale Nike chciało przedłużyć kontrakt o 15 lat - do 2039 roku. Strony mogą zatem spotkać się w środku i podpisać umowę na 12 lat.

Wśród elementów już uzgodnionych przez obie strony jest premia za odnowienie kontraktu w wysokości 150 milionów dla FC Barcelony. Ponadto klub ma zapewnioną stałą kwotę na sezon w wysokości około 90 milionów plus premie i udało mu się usunąć kary, takie jak otrzymywanie mniejszych pieniędzy, jeśli nie osiągnie pewnych celów, takich jak np. zakwalifikowanie się do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Od teraz Barça będzie otrzymywać stałą kwotę bez warunków i utrzyma premie za cele.

Kolejnym osiągnięciem, które Barça zdołała włączyć do kontraktu z Nike, są klauzule zwalniające. Do tej pory klub nie mógł zerwać umowy z amerykańską firmą w przypadku naruszenia umowy (klub pozwał Nike do sądu), a teraz, w przypadku, gdy firma z siedzibą w Oregonie nie spełni wymagań, będzie mógł rozwiązać umowę bez konieczności udawania się do sądu.

Następnym ważnym punktem w negocjacjach było to, że Barça będzie mogła sprzedawać swoje koszulki poza oficjalnymi sklepami. Umowa nie została jeszcze sfinalizowana, ale klub naciska na możliwość sprzedaży koszulek online.

Niezależnie od tego, jak dużo czasu Barça i Nike potrzebują jeszcze na podpisanie umowy, koszulka na przyszły sezon z okazji 125. rocznicy powstania klubu trafi do sprzedaży za dwa lub trzy tygodnie. Tak jak informowało już Relevo, zostało to opóźnione przez zły nadruk, ponieważ Nike wytłoczyło stare logo Spotify na koszulkach i teraz generuje nowe zapasy. Wadliwe koszulki trafią do sprzedaży, ale w innej cenie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Długo sie ciągnie a nowego kontraktu i kasy nie ma.

Chore jest podpisywanie umowy za 15 lat.
90 mln będzie mniej warte za 15 lat niż jest teraz. W 2014 90mln było 2x więcej warte niż jest teraz.
Takie umowy powinny być podpisywane na 5 lat, za 5 lat znów będą płakać i renegocjować umowę to co robią teraz.

Dobra, dobra, od iluś tygodni czytamy, że to już TEN tydzień. :)

Przestańmy żyć czasami Leo czy R10 i porównywać nas do Madrytu.
Nie, nie jesteśmy już najlepszym klubem na globie.
Real, City nam odjechały i nie stanowimy obecnie tak wielkiej wartości jak niegdyś.
Afery, przepychanki, kłamstwa czy ruina finansowa, także nie pomaga w negocjacjach sponsorskich.
Madryt czy City mają uregulowane finanse, wybitnych trenerów, głośne nazwiska w składzie i osiągnięcia na arenie międzynarodowej.
Tak to wygląda, że płaci się najwięcej, największym.
My tego statusu już nie posiadamy.
Jak zaczniemy grać i oczyścimy atmosferę, pojawią się też i nowi sponsorzy, nie tylko "cudowne dźwignie", których nikt widział.
VeB

No widać że Barca panikuje i chcę dostać jak najwięcej pieniędzy już teraz, z stąd premia w wysokości 150mln a nie 100mln jak wcześniej było podawane. Tylko że mały haczyk jest, Nike ma płacić tylko 90mln rocznie a nie 100. Jak podpiszą umowę na 12 lat, to Nike zaoszczędzi 70mln, a biorąc pod uwagę inflację będzie to znacznie więcej.
Barca musi podpisać tą umowę przed końcem czerwca a Nike gra na czas. Nie zdziwiłbym się, jak ta umowa będzie jeszcze bardziej niekorzystna dla Barcy, kiedy ją podpiszę pewnie 29 albo 30 czerwca.

Poczekajmy na oficjalne informacje jeszcze tych parę dni - może to taka gra medialna, że Nike nas gwałci, a potem będzie niespodzianka i umowa lepsza od warunków z przecieków.

Jak zwykle klub FC Barcelona się ośmieszyła.
Historycznie żałosny jak na te czasy

Długość tych umów jest dla nas na wielki minus
Ta koszulka za lata będzie warta 150 a za 8lat 200 mln

To jest dobre. Real dostaje od adidasa 120 milionów i za dwa lata będzie mógł negocjować kontrakt. Czyli można założyć że będą otrzymywac że 150 milionów za sezon. Amy śmieszne 90 milionów na 12 lat.
Brawo my.

Miało być 120 mln za rok. Ehh te nasze zdolności negocjacyjne

Jak to faktycznie będzie podstawa 90 mln, to chyba trochę mało

"Klub jest nastawiony optymistycznie" i wszystko jasne xD