Zmiany w zasadzie spalonego zobaczymy już wkrótce na wyższych szczeblach niż młodzieżowe

Dawid Lampa

24 maja 2024, 11:30

The Times, The Athletic, Goal.com

35 komentarzy

Fot. Getty Images

Były trener Arsenalu, Arsène Wenger jest teraz dyrektorem FIFA do spraw globalnego rozwoju piłki nożnej. Francuz chce naciskać na IFAB, by powoli wprowadzano nową interpretację spalonego, która polegałaby na tym, że całe ciało zawodnika musiałoby znajdować się na pozycji spalonej, by sędzia odgwizdał przewinienie.

Media informują, że Arsène Wenger lobbuje za zmianą w interpretacji spalonego. Wskazuje się w tym przypadku jego słowa sprzed czterech lat: - Jest pole do zmiany w tej zasadzie, żeby nie mówić, że kawałek nosa piłkarza jest na spalonym. Zamiast tego, nie będziesz na spalonym, jeśli jakakolwiek część twojego ciała będzie w linii z ostatnim obrońcą, nawet jeśli reszta będzie z przodu. 

Do tej pory wprowadzono technologię półautomatycznie wyłapującą spalonego, co widzieliśmy m.in. na ostatnich mistrzostwach świata, czy w Lidze Mistrzów. Kolejne zmiany musiałyby zostać zaakceptowane przez IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska), organizację, która zajmuje się ustalaniem przepisów gry w piłkę nożną.

Zasadę, o której mówi Wenger, testowano już w rozgrywkach młodzieżowych we Włoszech, czy w Holandii i Szwecji. Wenger, z pomocą FIFA, chce, by ta zmiana została wprowadzona również na wyższych szczeblach:

- Dyskusja o zmianach w zasadzie spalonego nie jest nowa i to coś, co zobaczymy wkrótce na wyższych szczeblach rozgrywek. [...] Pierwszy raz rozmawialiśmy o tym w 2020 roku, ponieważ uznaliśmy, że jest to coś wartego zbadania i testowania, jaki będzie miało wpływ na grę. 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

teraz się kłócili, czy czubek nosa jest na spalonym, a zaraz będą się kłócić o sznurówkę. niech całkiem usuną pozycje spaloną i nie będzie problemu.
« Powrót do wszystkich komentarzy