Dyrektor Złotej Piłki o przyznaniu zaległej nagrody Lewandowskiemu: To, co pojawia się w mediach, to wymysły [Aktualizacja 19:50]

Przemek Walczak

15 maja 2024, 19:50

Sport

86 komentarzy

Fot. Getty Images

Nie tak dawno Robert Lewandowski przyznał, że chciałby otrzymać "zaległą" Złotą Piłkę a media podgrzewają plotki. Według katalońskiego Sportu France Football, które odpowiada za przyznawanie tej nagrody, poważnie rozważa przyznanie jej Robertowi Lewandowskiemu.

W sezonie 2020, który nie został dokończony z powodu ogólnoświatowej pandemii, polski napastnik był głównym faworytem do zgarnięcia najbardziej prestiżowej piłkarskiej nagrody. Jego Bayern Monachium zgarnął Ligę Mistrzów, a w Bundeslidze nie miał sobie równych. Sam Robert był najlepszym strzelcem rozgrywek i wydawało się, że tylko niespodziewane okoliczności mogą stanąć pomiędzy nim a Złotą Piłką. Liczby mówią same za siebie: 55 goli w 47 spotkaniach to rewelacyjny wynik.

Według Sportu w 2021 roku PSG wywierało presję na France Football, celem przyznania nagrody Messiemu. Ostatecznie to Argentyńczyk odebrał kolejną Złotą Piłkę, a Lewandowski skończył na drugim miejscu. Jak podaje kataloński dziennik, kierownictwo magazynu jest bardzo zaniepokojone możliwym śledztwem i związaną z nim utratą reputacji, dlatego rozważają uspokojenie nastrojów, poprzez przyznanie Lewandowskiemu nagrody za 2020 rok. 

Sam Robert o Złotej Piłce wypowiadał się w wywiadzie dla Bilda w następujących słowach: "Oczywiście, chciałbym wygrać Złotą Piłkę w którymś momencie. To nie tak, że jestem zły, albo wpadam w nostalgię z powodu niezdobycia tej nagrody, ale uważam, że zasłużyłem na nią w jednym z tych dwóch sezonów". Jeżeli France Football ostatecznie przyznałoby nagrodę Lewandowskiemu, byłby to pierwszy taki przypadek w historii, kiedy wyniki zostały zmienione. Złota Piłka jest przyznawana od 1954 roku i aż do 2020 nie zdarzyło się, żeby plebiscyt został odwołany. Fabrizio Romano, cieszący się poważaniem dziennikarz sportowy, w programie "Pogadajmy o piłce" zdawał się być entuzjastą pomysłu nagrodzenia Lewego: "Oczywiście, że zasłużył na Złotą Piłkę, strzelił najwięcej goli i zdobył najwięcej trofeów w tamtym roku, to byłaby świetna wiadomość, gdyby France Football przyznało mu nagrodę. Tak naprawdę nie tylko za tamten rok, ale za wyjątkową karierę, która jeszcze się nie zakończyła. Mam nadzieję, że tak się stanie i że uda im się naprawić to, co w tamtym czasie było błędem".

Na zakończenie dodajmy, że przyznanie Lewandowskiemu Złotej Piłki jest bardzo mało prawdopodobne i mówimy tu raczej o plotkach podsycanych przez dziennikarzy, celem zdobycia łatwych wyświetleń. 

Aktualizacja

15 maja 2024

19:50 Dyrektor Złotej Piłki, Nicolas Manissier (L'Équipe) odpowiedział dziś w programie Què T'hi Jugues na pytanie o ewentualne przyznanie Złotej Piłki Robertowi Lewandowskiemu za 2020 rok: - Nie rozważaliśmy tego. Złota Piłka to instytucja, która ma swoje zasady, które my ustalamy i nie było postawionego pytania [o przyznanie zaległej nagrody Lewandowskiemu] aż do teraz, co oznacza, że to, co pojawia się w mediach, jest wymysłem.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Powinien dostać
« Powrót do wszystkich komentarzy