Jak można było uniknąć zamieszania związanego z nieuznanym golem w Klasyku?

Dariusz Maruszczak

22 kwietnia 2024, 21:25

Archivo VAR

16 komentarzy

Fot. Getty Images

Sprawa nieuznania gola dla Barcelony dominuje w hiszpańskiej przestrzeni medialnej po Klasyku. Joan Laporta zapowiedział nawet, że Barça będzie działać na rzecz powtórzenia spotkania, jeśli potwierdzi się, że bramka powinna zostać uznana. Tymczasem Archivo VAR wskazuje, jak można było uniknąć tych kontrowersji.

System wideoweryfikacji nie był w stanie potwierdzić, że piłka przekroczyła linię bramkową. Sędziowie zwyczajnie nie dysponowali technologią i odpowiednimi ujęciami kamer, aby móc to jednoznacznie stwierdzić. Wiemy to również z opublikowanego wideo z ich rozmowami. Podobnie skonfundowani byli kibice czy eksperci, mając do dyspozycji niczego nie wyjaśniające obrazy sytuacji.

Brak technologii bramkowej („hawk-eye”) umożliwiającej rozstrzyganie takich akcji jest dość oczywistym problemem, a powody, dla których Javier Tebas nie zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania, omawiamy w tym artykule. Ponadto portal zwraca uwagę, że kamera linii bramkowej jest, niespodziewanie, umieszczona tylko w jednym roku bramki. Co w tym przypadku uniemożliwiło zlokalizowanie futbolówki zasłoniętej przez Łunina.

Archivo VAR przedstawia jednak jeszcze inne rozwiązanie. Chodzi o tzw „Corner cam”, czyli kamery umieszczone na chorągiewce w narożniku boiska. Zdaniem portalu mogłyby one pomóc przy weryfikacji. Były one już zamontowane podczas ubiegłorocznego finału Pucharu Króla, gdy Real Madryt mierzył się z Osasuną. Archivo VAR donosi jednak, że LaLiga nie rozważa wprowadzenia modyfikacji. A, jak widać, są one potrzebne, żeby wyjaśniać wątpliwości i dobrze opakować produkt, który nie powinien opierać się na chaosie, kontrowersjach i niejasnościach.

Wizerunek LaLigi może psuć również to, że jeszcze w trakcie spotkania pojawiły się wizualizacje tej sytuacji ze strony stacji telewizyjnych. Przypomnijmy, że według CANAL+ i beIN Sports bramka nie powinna zostać uznana, natomiast później w modelu stworzonym przez Archivo VAR wyszło na to, że piłka w całości przekroczyła linię bramkową. Zdjęcia przedstawione przez kibiców też dają dużo lepszy obraz sytuacji niż to, co pokazywano podczas transmisji. Niezależnie od tego, czy Barcelonie należał się gol, czy może doszło do innego naruszenia przepisów (sytuacja z Cubarsim), trzeba przyznać, że LaLiga znów zaliczyła potężną wpadkę wizerunkową.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ten Tebas to taki beton umysłowy jak wyborcy PiSu

@Onlikox jak wszyscy rządzący i w Polsce i na świecie

@Onlikox ja bym powiedział że beton to Laporta też jak wyborcy pisu jak już do nich porównujesz np
Rolnicy. Najpierw krytykują, później i tak na nich głosują, później znowu krytykują

@Onlikox "Beton umysłowy to cała koalicja 13 grudnia !!!" A po za tym po co do sportu wciągasz politykę ?

@Bombowiec bo jesteś pisowcem i w końcu nie masz nic do powiedzenia w tym kraju :D cóż za piękne czasy nastały :)
Komentarz usunięty
Komentarz usunięty

@Karol_VeB Stary jakie piękne czasy? Podwyżki podatków, podwyżki cen za media, łamanie prawa zasłaniając się interesem społecznym, protesty grup społecznych i inne patologiczne sytuacje że już o 9/100 obietnic nie wspomnę bo to obnaża wiarygodność obecnej władzy.
I tylko proszę jeśli raczysz odpisać (czego nie oczekuję) to nie atakuj tego co było przed 15 października tylko pisz co dobrego (pięknego) dzieje się teraz.

@Bombowiec blisko 70% Polaków pytało co bardziej chcieli się pozbyć pisu niż komuny a pusto w głowie sam masz skoro tego nie rozumiesz
Komentarz usunięty
Komentarz usunięty

@Bombowiec możesz mi naskoczyć gówniarzu i nie obrażaj mniej patafianie jeden chyba że mam szukać ip to daj znać
Komentarz usunięty

ADMINI Widzę ze prawda zabolała ze admin pousuwał całe dobitne komentarze... mógł usunąć wulgarne słowa jeśli je uznał za nie właściwe widzę tez że admin nie jest uczciwy do końca bo skoro usunął moje to mógł usunąć i kolesia który mnie wyzywa od gówniarzy a nie wie ile mam lat a mogę mieć 2 razy więcej od niego... No chyba ze adminami są dzieci to niestety nie będzie sprawiedliwości..
« Powrót do wszystkich komentarzy