Xavi jednak zostanie w Barcelonie? [Aktualizacja 14:32]

Dariusz Maruszczak

22 kwietnia 2024, 12:54

Mundo Deportivo, Sport, Relevo, Bar Canaletes

114 komentarzy

Fot. Getty Images

Od dłuższego czasu w mediach pojawiały się spekulacje, że mimo swojej deklaracji o odejściu Xavi jednak zostanie w Barcelonie. Podsycił je wczoraj Gerard Romero, stawiając, że to nie będzie ostatni Klasyk tego trenera. Dziś także inni dziennikarze informują, że Xavi jest otwarty na pozostanie na stanowisku.

Obecnie atmosfera w Katalonii, przynajmniej na podstawie doniesień medialnych, wygląda tak, że obecny szkoleniowiec rzeczywiście może kontynuować swoją pracę. Mundo Deportivo i Sport piszą wprost, że Xavi jest otwarty w tym zakresie, ale będzie musiał przeanalizować sytuację wraz z Joanem Laportą, Rafą Yuste i Deco. Trener dostrzegł, że budowa jego projektu nadal postępuje, w dodatku w oparciu o młodych graczy, a teraz czuje też wsparcie z wewnątrz.

Xaviemu w ostatnich tygodniach dano do zrozumienia, że prezydent czy dyrektor sportowy chcą kontynuować z nim współpracę. Również piłkarze prywatnie i publicznie mu to przekazywali, podobnie jak kibice w Barcelonie. Dodatkową zachętą dla byłego pomocnika ma być powrót na Camp Nou. Warto dodać, że dwa katalońskie dzienniki opublikowały tę informację niemal w tej samej godzinie, więc można się spodziewać, że taka wieść wyszła bezpośrednio z klubu. Helena Condis z COPE podaje, że Xavi nie zmienił decyzji, ale może ją ponownie rozważyć po rozmowie z Laportą.

Do spotkania Xaviego z władzami Barcelony powinno dojść w kolejnych dniach. Co może rozstrzygnąć o dalszym przebiegu zdarzeń? Już wcześniej pojawiały się doniesienia, że Xavi będzie oczekiwał wzmocnień, jeśli ma spełnić prośby władz klubu i zostać. Mundo Deportivo twierdzi, że mówiło się już w tym kontekście o Guido Rodríguezie, a trenerowi podoba się również Dani Olmo, który był ostatnio łączony z Blaugraną.

Alex Pintanel z Relevo podaje jednak, że Barça nie zaakceptuje warunków pozostania Xaviego, który będzie musiał się dostosować. Dziennikarz dodaje, że Laporta chce przekonać szkoleniowca do kontynuowania współpracy, ale w komisji sportowej nie ma pełnej zgody w tym zakresie. Pintanel zgadza się jednak, że Xavi nie zamyka się na możliwość pozostania w Barcelonie, a tak naprawdę nigdy tego nie zrobił. Bar Canaletes pisze w tym kontekście, że trener prosi o dalszą pracę nad trzema wzmocnieniami, ale Deco odparł mu, że nie jest to możliwe. Zobaczymy, czy Xavi zgodzi się na pozostanie, skoro klub prawdopodobnie nie zrealizuje jego oczekiwań. Na pewno będzie to przedmiotem rozmów w najbliższym czasie.

Z kolei Sport dodaje, że Barcelona miała z różnych względów problem ze znalezieniem następcy Xaviego i stąd też coraz większa przychylność co do kontynuowania współpracy z obecnym szkoleniowcem. Dlatego Laporta ma być zwolennikiem zatrzymania trenera do 30 czerwca 2025 roku, kiedy to dobiega końca jego kontrakt. Warto zwrócić uwagę, że Xavi zawsze stanowczo twierdził, że nie zmienił swojej decyzji, a wczoraj powiedział w tym temacie tylko „to nie jest odpowiedni moment”. Sygnały w hiszpańskich mediach wskazują, że trener rzeczywiście może zostać na kolejny rok, choć sam przyznawał, że odejdzie, jeśli nie zostanie wygrane żadne trofeum. Sprawa może się rozstrzygnąć w kolejnych dniach, a Rafa Márquez już czeka jako alternatywa dla Xaviego.

AKTUALIZACJA

14:32 Sytuację Xaviego przedstawił Joan Fontes z Dongcast. Jego zdaniem Deco odmówił Xaviemu trzech wzmocnień, żeby wymusić na trenerze potwierdzenie, że nie zostanie w klubie. Szkoleniowiec odpowiedział jednak, że zgodzi się dalej pracować, ale pod warunkiem, że podczas spotkania z Yuste, Laportą i Echevarrią (szara eminencja w klubie, bez stanowiska, ale z dużymi wpływami, o czym więcej w tym artykule) nakłoni ich, aby publicznie wyjaśnili mediom, że to klub prosi go o pozostanie. Yuste i Echevarria mają naciskać Laportę, podczas gdy Enric Masip (doradca) i Deco nie stawiają na pozostanie Xaviego. Laporta miał czekać na wynik Klasyku z podjęciem decyzji.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Co za szopka...
« Powrót do wszystkich komentarzy