• Raphinha 12'
  • 40' Ousmane Dembélé
  • 54' Vitinha
  • 61' (k.), 89' Kylian Mbappe

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: Adam Krawczyk, Karol Chowański (ocena arbitra)

Ocena trenera: Xavi Hernández: 3.5

Mimo że w składzie znaleźli się najlepsi dostępni zawodnicy, a skład wydawał się optymalny, to jednak Xavi nie dopasował go pod przeciwnika. Ustawienie pomocy de Jong-Pedri-Gündoğan nie mogło skończyć się przejęciem kontroli nad środkową strefą. Każdy z tych zawodników ma problemy w grze defensywnej, a pewnym było, że PSG chcąc odrobić stratę z pierwszego spotkania rzuci się do ataku od pierwszej minuty. Dodatkowym błędem jak się wydaje było wycofanie Yamala po czerwonej kartce Araujo. Lamine Yamala był oprócz Raphinhi jedynym zawodnikiem, który mógł absorbować uwagę dwóch zawodników PSG, przez co przewaga liczebna nie byłaby tak zauważalna, a PSG musiało się liczyć z jego rajdami prawą stroną. Lepszym wydaje się, że byłoby wycofanie de Jonga lub Pedriego, którzy nie potrafili przejąć kontroli nad środkową strefą i byli w słabej dyspozycji. W tym przypadku Raphinha czy Yamal w destrukcji schodziliby niżej, wspierając bocznych obrońców czy wypełniając lukę w pomocy. Zawodnicy Barcelony cofali się zbyt głęboko, przez co linia obrony i pomocy były blisko siebie, dając większe możliwości PSG do gry na obwodzie. Zmiany zostały dokonane zbyt późno. a Roque powinien wejść na boisko zamiast Portugalczyka, gdyż swoim ruchem, agresywnością i pressingiem mógłby dać więcej drużynie, nawet nie będąc w formie strzeleckiej. Plan taktyczny udało się zrealizować Xaviemu do interwencji Araujo, po niej Xavi nie miał planu B.

Ocena sędziego: István Kovács – 3,0

Komitet sędziowski: Rumunia

Sędzia pierwszoligowy: od 2007, sędzia UEFA: od 2019, ur. 16.09.1984 w Carei

Pierwsza sytuacja wymagająca uwagi sędziego nastąpiła po dwóch minutach. István Kovács odszedł od przerwania gry po starciu Cubarsiego z nacierającym Mbappe. W mojej ocenie był to słuszny wybór. Gwizdek usłyszeliśmy po przewinieniu Marquinhosa na „Lewym” (4.), Brazylijczyk zatrzymał Polaka z użyciem rąk. Będący na co dzień wuefistą sędzia dostrzegł błąd gospodarzy przy wyrzucie z autu (11.) oraz faul Zaire-Emerego na De Jongu. Przypadkowe nadepnięcie Cubarsiego przez Dembélé zgodnie z wyborem Kovacsa nie wymagało wyjęcia kartki dla Francuza. Przy faulu Araujo na Barcoli (28.) Istvan Kovacs podjął słuszną decyzję o wykluczeniu z gry Urugwajczyka, który nieprzepisowo powstrzymał rywala jako ostatni obrońca. Reprezentant Barçy mylił się, że Cubarsi był bliżej bramki, co widać na powtórkach.

Pomiędzy 30. i 40. minutą spotkania sędzia główny odnotował serię fauli gości (2x Hakimi, 1x Vitinha, 1x Mendes). Scysja Iñigo z Mbappe została słusznie w mojej ocenie rozstrzygnięta kartkami dla obu graczy. W 43. minucie upomnienia uniknął Mendes (faul na Raphinhi), powiadomiony przez rumuńskiego arbitra, że kolejne takie zagranie spotka się z kartką. Protesty Fabiana Ruiza (45.) po faulu na Pedrim zostały przez Kovacsa bez wahania podsumowane napomnieniem. Na plus przyznaję arbitrowi, że dopuścił do dokończenia akcji paryżan na koniec I połowy, lecz odmówił im wykonania rzutu rożnego z powodu przekroczenia czasu gry.

Po przerwie obejrzeliśmy upomnienie Lewandowskiego (50.) po starciu z Hernándezem. Szturchany i odpychany przez rywali napastnik Barçy był trochę poszkodowany postawą prowadzącego mecz. Wykluczenia Xaviego i José Ramona de la Fuente były surowe, lecz upoważnione. Prowadzący do jedenastki faul Cancelo nie wymaga komentarza, Portugalczyk uniknął dość uzasadnionej kartki, natomiast niezrozumiałe były uwagi arbitra do Ter Stegena poprzedzające rzut karny. Po drugiej stronie boiska doszło do poważnego błędu Rumuna, który zignorował okoliczności upadku Gündoğana w „jedenastce” gości. Vitinha przeciął tor biegu piłkarza Barçy, co powinien dostrzec sędzia Kovacs lub analitycy VAR. Kolano pomocnika PSG trafiło w zakroczną piętę Niemca, powodując jego upadek. W tej sytuacji zabrakło rumuńskiemu arbitrowi skrupulatności z początku spotkania. Przed swym ostatnim gwizdkiem Istvan Kovacs ukarał Donnarummę za opóźnianie gry, Raphinhę i Fermína za faule oraz zaniechał wręczenia Mbappe drugiej żółtej kartki za przeskoczenie band po rozstrzygającym golu. Uznaję to za drugi wart zaznaczenia błąd arbitra, choć nie tak decydujący dla wyniku jak akcja z 64. minuty.

90

• 7.5
  • 6

Najlepszy. Uratował Barcelonę od kompromitacji podobnej jak z Bayernem. Zaliczył efektowne obrony groźnych strzałów w 26’, 89’( x2), 90’+3, niepewna, ale także skuteczna obrona strzału w 49’. Dobra gra na przedpolu i wyłapywanie dośrodkowań w 15’, 57’, 70’, 79’. Do bronionej bramki przez Niemca piłka wpadła aż cztery razy. Wydaje się, że nie ponosi odpowiedzialności przy żadnej.

0 0 0 0 0 9
35 74% 0 16 0 5

Jules Koundé

90

• 4
  • 5

Bardzo uważny w obronie, gdzie Mbappe był często powstrzymywany przez rodaka. Skuteczne interwencje zaliczył w 5’, 25’, 28’, 33’, 50’, 58’, 74’. Do 89 minuty najpewniejszy defensor w drużynie. Wpływ na końcową ocenę ma błąd przy wybiciu piłki przy ostatniej bramce PSG.

0 0 1 0 0 12
28 68% 0 5 0 7

Ronald Araújo

90

• 2
  • 1

Wydaje się, że Urugwajczykowi zabrakło doświadczenia i swoją interwencją osłabił zespół, co miało najistotniejszy wpływ na wynik spotkania. Do 30’ zaliczał bardzo dobre zawody. Świetny przerzut, zamieniony w asystę drugiego stopnia przez Raphinhę. Do tego w defensywie interwencja w 16’ i zablokowany strzał 16’.

0 0 0 0 0 4
20 80% 0 1 1 4

Pau Cubarsí

90

• 5
  • 5

Młody zawodnik utrzymał swój dotychczasowy poziom. Nie był decydujący w interwencjach defensywnych, ale spisywał się bardzo poprawnie. Zaliczył interwencje w 21’, 76’, 80’. Swoją stratą na własnej połowie rozpoczął kontrę Paryżan w 45’+5. Ocena wyjściowa.

0 0 0 0 0 7
24 71% 0 2 0 6

João Cancelo

82

• 2
  • 2

Cóż z tego, że miał najwięcej odbiorów w drużynie, skoro jego błędy w defensywie miały wpływ na ostateczny niekorzystny wynik dla Blaugrany, a przegrana mogła być jeszcze wyższa.

Strata na własnej połowie w 14’, nie zdążył z pokryciem Dembele przy bramce wyrównującej w 40’, nie upilnował Dembele i kolejny strzał Francuza tym razem powędrował blisko słupka (45’+3). Dołożył do tego sprokurowanie karnego w sytuacji, która nie wymagała takiej interwencji 59’ czy kolejna strata na własnej połowie 70’. Udane interwencje 38’, 41’, 72’, 81’, nie wybielają jego gry w tym spotkaniu.

0 0 2 0 1 13
22 55% 1 1 1 9

Pedri González

62

• 3.5
  • 4

Bardzo spokojny występ. Mało widoczny w kreacji, oprócz dobrego podania między linie w 20’. W defensywie dobrze się przesuwał i interweniował w 8’, 45+1’, 54’, ale nie brakowało zdecydowania i lepszego pressingu. W spotkaniu o taką rangę powinien jednak dać więcej drużynie.

0 0 0 0 2 3
14 86% 0 1 0 5

İlkay Gündoğan

90

• 5
  • 4

Niemiec w kilku momentach potrafił przyspieszyć grę czy znaleźć możliwość stworzenia sytuacji podbramkowej, chociaż jego umiejętności zobaczyliśmy głównie dopiero w drugiej połowie. W pierwszej grał asekuracyjnie, co miało wpływ na obraz gry. Zaliczył stratę na własnej połowie w 8’ i odbiory w 10’, 43’. W 63’ ciekawie rozegrał rzut wolny z Torresem, do tego dołożył wejście w pole karne w 64’, gdzie sędzia nie dopatrzył się przekroczenia przepisów, strzał w słupek w 55’ i świetny przerzut i napędzenie akcji w 73’. Mecz na ocenę wyjściową.

1 0 0 0 0 14
29 72% 0 3 0 1

Frenkie de Jong

82

• 3
  • 3

Jeśli zawodnik, który w lidze hiszpańskiej z ogromną przewagą bryluje w ilości podań na mecz, ma przez 81 minut tylko 20 celnych podań, to już wiesz, że nie jest to jego dobre spotkanie. Apatyczny, znikający w dużej części meczu. Zarówno w destrukcji, jak i w ofensywie niewiele dawał zespołowi. Na plus interwencje w 4’, 5’ i podanie do Cancelo w 20’. Niewiele można napisać o jego występie, bo niewiele go było w grze.

0 0 0 0 1 6
25 80% 0 4 2 6

Lamine Yamal

34

• 6
  • 5.5

Udział przy bramce ma wpływ na jego ocenę. Doskonały rajd prawą stroną zakończony podaniem do Raphinhi. Do tego aktywny w destrukcji. Szkoda, że Xavi ściągnął go po czerwonej kartce Araujo, gdyż absorbowałby uwagę obrońców, którzy nie uczestniczyli tak gremialnie w akcjach ofensywnych.

0 0 1 0 0 3
7 86% 1 0 0 3

Robert Lewandowski

90

• 3
  • 3

Niestety dla Polaka, jak i dla Barcelony występ Roberta, a szczególnie jego niemoc strzelecka miała wpływ na wynik. Już w 20’ w dobrej sytuacji strzela niecelnie, w 58’ zbyt lekko uderza głową, a w 73’ jego strzał broni bramkarz. Na plus jeszcze wypuszczenie Lamine Yamala w 5’ i dobra akcja z Niemcem z jego strzałem w słupek 55’. W defensywie interwencje w 7’, 41’, Na minus dodatkowo 21 strat, które wynikały z niepotrzebnych dryblingów czy złego przyjęcia. Wydaje się, że mógł szybciej zareagować przy bramce na 2:1.

4 2 0 1 4 21
21 57% 1 0 2 4

Raphinha

90

• 6
  • 5.5

Strzelec bramki dla Barcelony. Do tego dobra wrzutka do „Lewego” w 58’ i kolejne dobre podanie do Polaka w 73’. Na uwagę zwraca świetna wzajemna akcja z Torresem 78’. Na minus strata i kontra PSG w 46’. Do defensywy dobrze wracał i wspierał Cancelo.

2 1 1 0 1 13
20 70% 1 1 0 3

Iñigo Martínez

56

• 4
  • 4

Zastąpił Araujo i jego występ należy ocenić nieznacznie poniżej oceny wyjściowej. Zaliczył interwencje w 42’, 57’, ale także groźną stratę w 58’. Jego gra ograniczała się jedynie do zadań defensywnych. Słaby występ.

0 0 0 0 0 7
21 71% 0 4 0 2

Ferran Torres

28

• 5.5
  • 3.5

Dał pewne orzeźwienie w poczynania Azulgarny. Świetna kombinacyjna akcja z Raphinhą w 78’ oraz odbiór i napędzenie akcji ze strzałem Lewandowskiego w 88’. Potrafił przyspieszyć grę, chociaż nie przełożyło się to na wynik.

0 0 0 0 1 4
9 89% 2 0 1 1

João Félix

8

• 4
  • 3.5

Słaby występ, aż 7 strat w krótkim czasie i totalne olewanie powrotów. Widać było, że Portugalczyk pogodził się z wynikiem przed końcowym gwizdkiem.

0 0 0 0 1 3
4 50% 0 0 0 0

Fermín López

8

• 5
  • 3.5

Biegał i starał się pressować. Zaliczył odbiór w 83’. To tyle co można ocenić, niewielki wpływ na grę mimo zaangażowania.

0 0 0 0 0 1
5 80% 0 0 3 1

Czytasz opis sędziego i patrzysz na jego ocenę i coś tu nie pasuje, ocena sędziego to minimum 7