5 listopada 2021 roku Xavi przestał pełnić funkcję trenera Al-Sadd SC, a 6 listopada został pierwszym trenerem FC Barcelony. Po zwolnieniu Ronalda Koemana 28 października stery Blaugrany objął tymczasowo Sergi Barjuan, który w tamtym czasie prowadził drużynę rezerw Barcelony.
Zatrudnienie Xaviego, który miał bardzo małe doświadczenie w roli trenera, spotkało się ze sceptycyzmem wśród fanów klubu ze stolicy Katalonii. Kiedy nadeszły gorsze chwile, wielu kibiców, dziennikarzy, ludzi sportu chciało, żeby Xavi został zwolniony. Tak się jednak nie stało, a były pomocnik Barcelony wciąż piastuje stanowisko, które objął ponad 2 lata temu. Klub nie zwolnił Xaviego, ale on sam po przegranym meczu z Villarrealem ogłosił na początku pomeczowej konferencji prasowej, że wraz z końcem sezonu przestanie pełnić funkcję trenera pierwszej drużyny Barcelony.
Po deklaracji Xaviego o odejściu z Barcelony, wyniki drużyny nieco się poprawiły, a w mediach pojawiły się głosy, jakoby przyszłość obecnego trenera w klubie nie była jeszcze przesądzona. Swoją decyzją zapewne chciał zdjąć presję z zawodników, którzy byli krytykowani przez prasę. Jak donosiły wczoraj media, Xavi pozostanie jednak na stanowisku do następnego roku. Co zatem skłoniło Xaviego do podjęcia takiej, a nie innej decyzji? Czy były to zbyt duże oczekiwania stawiane wobec jego osoby i drużyny? Jestem zdania, że zdecydowanie za dużo jako kibice wymagamy od Xaviego i tym tekstem postaram się pooprzeć tę tezę.
Trofea po krótkim czasie i wyniki
Chwilę po przybyciu do Barcelony Xavi zastał klub na 7. miejscu w tabeli ligowej. Po przejęciu sterów drużyna zaczęła piąć się w górę i z każdym kolejnym zwycięstwem przeskakiwała rywali w klasyfikacji. Ostatecznie na koniec sezonu 2021/22 Blaugrana zajęła drugie miejsce za Realem Madryt, tracąc do niego co prawda aż 13 punktów.
W następnym, pełnym sezonie, w którym Xavi pełnił rolę trenera Barcelony, zdobył z nią mistrzostwo kraju (z przewagą 10 punktów nad drugim Realem Madryt), a także Superpuchar Hiszpanii rozgrywany w Arabii Saudyjskiej, po świetnym finałowym meczu przeciwko Królewskim.
Jeśli spojrzymy na dotychczasowe wyniki w wielu rozgrywkach, liczby Xaviego w roli trenera nie są aż takie złe, jak można by wywnioskować po licznych komentarzach w prasie czy mediach społecznościowych. W obecnym sezonie drużyna pod wodzą byłego pomocnika Barcelony rozegrała 46 meczów, z czego 29 wygrała, co daje nam 63% skuteczności. W tych 46 spotkaniach Blaugrana zdobyła 95 punktów (średnia 2,07 punktu na mecz).
Warto również przyjrzeć się liczbom od początku pracy Xaviego na ławce trenerskiej Barcelony: 136 meczów i średnia 2,04 punktu na mecz. Z tych liczb wynika, że obecna drużyna Barçy punktuje lepiej niż wcześniej.
Stawianie na młodych
Xavi jest trenerem, który stara się dawać szanse młodym zawodnikom i buduje na nich skład pierwszej drużyny. W ostatnich miesiącach filarem obrony jest 17-letni (!) Pau Cubarsi, a w ataku biega jego rówieśnik Lamine Yamal. Poza nimi w składzie Blaugrany szanse dostają Hector Fort, Marc Guiu czy choćby sprowadzony z Brazylii Vitor Roque. Mimo że nie wszyscy piłkarze powoływani na mecze, mają okazję grać, to plusem Xaviego jest z pewnością wprowadzanie młodych graczy do pierwszego składu Barcelony.
Na początku kwietnia pisaliśmy również, że Barcelona najchętniej korzysta z graczy do lat 20 w największych ligach europejskich. Poza tym klub ze stolicy Katalonii ma także wysoki procent stawiania młodych graczy z innych kategorii wiekowych. Co ciekawe, już w zeszłorocznym raporcie mogliśmy przeczytać, że to Blaugrana również najczęściej w korzysta z młodzieży spośród wszystkich klubów LaLigi. W marcu na portalu GOAL.com pojawiła się lista 50 największych młodych talentów, na której znalazło się czterech piłkarzy Barcelony. Według katalońskich mediów Blaugrana ma plan na rozwój młodych talentów, czego efekty widać we wspomnianych rankingach.
Z drugiej strony jednak mamy na przykład Mika Faye, który jest bardzo obiecującym obrońcą, a który nie miał jeszcze szansy zadebiutować w pierwszym składzie, mimo że sam Xavi podkreślał, że uważa go za gotowego do gry. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Marca Casado, który co prawda zadebiutował już w pierwszej drużynie Barçy, ale wciąż nie dostaje tyle minut, ile można by się było spodziewać. O młodym pomocniku na początku roku pisał Darek Maruszczak w tym artykule.
Jeden półfinał Ligi Mistrzów w ciągu 9 lat
Pomimo porażki z PSG i braku awansu do półfinału Ligi Mistrzów, warto zaznaczyć, że tylko raz od wygrania tego trofeum w 2015 roku, Barcelona była w stanie zagrać w 1/2 finału rozgrywek. Był to nieszczęsny dwumecz z Liverpoolem, w którym Blaugrana pokonała The Reds 3:0 na Camp Nou, a następnie dostała baty 0:4 na Anfield.
W poprzednich dwóch latach Barcelona pod wodzą Xaviego (w pierwszym sezonie od połowy) nie była w stanie wyjść z grupy Ligi Mistrzów, a w tym sezonie w końcu ta sztuka się udała. Co więcej, drużyna ze stolicy Katalonii miała realny szanse na awans do półfinału, a nawet finału, patrząc na drabinkę rozgrywek.
Dodatkowo uważam, że na porażkę z PSG miało wpływ wiele czynników i to nie jest wyłącznie wina Xaviego, ale to temat na osobny artykuł. Dodatkowo osobiście nie jestem zwolennikiem zwalniania trenerów po krótkim okresie pracy. Dla przykładu Ronald Koeman został zwolniony po 435 dniach, a Quique Setien, który co ciekawe miał lepszą średnią punktów na mecz od Xaviego, przestał pełnić funkcję trenera Barcelony po zaledwie 217 dniach i 25 spotkaniach.
Pierwszy trener po Messim
Oczywiście możemy patrzeć, że inni trenerzy w ostatnich latach mieli lepsze wyniki czy średnią punktów na mecz, ale warto zaznaczyć, że wtedy w drużynie grał jeszcze ktoś taki jak Leo Messi, który wielokrotnie sam potrafił zmienić przebieg meczu i zdobywać punkty dla Barcelony. Xavi trafił do Barcelony chwilę po odejściu Argentyńczyka i musiał zacząć budowanie składu od zera. Tak, od zera, ponieważ wcześniej gra zespołu opierała się w głównej mierze na Messim i na tym, co najlepszy piłkarz na świecie wymyśli.
Sam Xavi podkreślał na jednej z konferencji prasowych, że Barcelona jest w "erze post-Messi" i potrzeba wiele cierpliwości.
Musimy zrozumieć, że jesteśmy w erze post-Messi, co samo w sobie jest trudne, bo on sam kreował sytuacje pozwalające wygrywać mecze. Musimy być bardzo cierpliwi. [...] Era post-Messi nie jest łatwa.
Pod koniec pierwszego sezonu bez Leo Messiego media podawały statystyki o drastycznym spadku liczby strzelanych bramek przez Barcelonę. Porównanie liczb można znaleźć tutaj.
Podsumowanie
Dlaczego więc uważam, że oczekiwania wobec Xaviego są zbyt wysokie? Po pierwsze jest to bądź co bądź dość młody trener, który objął Barcelonę w trudnym piłkarsko i ekonomicznie czasie. Były pomocnik Blaugrany przejął stery w pierwszym sezonie po odejściu Leo Messiego, który jak każdy wie, był kluczowym zawodnikiem i wielokrotnie potrafił zdobywać Barcelonie punkty swoimi występami.
Wielu ludzi futbolu i kibiców zwraca również uwagę na brak sukcesów w Lidze Mistrzów i z tym się zgadzam, ale Xavi nie jest pierwszym trenerem w tej dekadzie, któremu gra w najważniejszych europejskich rozgrywkach nie wychodzi. W ciągu ostatnich 9 lat tylko raz udało się Barcelonie dotrzeć do półfinału Ligi Mistrzów i wydaje się, że jest to bariera nie do przeskoczenia.
Czy więc Xavi pozostanie w Barcelonie na kolejny sezon? To już wiemy. A przynajmniej tak podawała wczoraj prasa. Pewne jest również to, że oczekiwania stawiane obecnemu trenerowi są moim zdaniem zbyt wysokie, patrząc na sytuację klubu, kadrę, a także wyniki zespołu na arenie międzynarodowej w poprzednich sezonach. Osobiście chciałbym zobaczyć, jak drużyna radziłaby sobie pod wodzą Xaviego z Leo Messim w składzie, ale to zależałoby od wielu różnych czynników.
Komentarze (79)