Luis Enrique: To ja bardziej reprezentuję styl Barçy niż Xavi, nie ma wątpliwości

Mateusz Doniec

10 kwietnia 2024, 08:20

YT: PSG

43 komentarze

Fot. Getty Images

Luis Enrique odpowiedział na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej przed meczem z FC Barcelona na Parc des Princes. Trener Paris Saint-Germain przyznał, że z Barceloną łączy go wielka miłość. Powiedział też, że nie zna Xaviego jako trenera. Konferencja prasowa z udziałem Xaviego i Julesa Koundé zaplanowano na 18:15.

Wypowiedź dla klubowych mediów:

Luis Enrique: Pamiętam, kiedy graliśmy w 2017 roku w Paryżu, atmosfera była niesamowita. To będzie wyjątkowy mecz, znamy się bardzo dobrze. Wsparcie naszych fanów będzie kluczowe.

Konferencja prasowa:

Pytanie w j. francuskim o Mbappe

Luis Enrique: Zadajesz mi pytanie co do aspektu indywidualnego, to odpowiem ci o aspekcie kolektywnym. Uważam, że jesteśmy w najlepszym momencie sezonu, w świetnej formie, w świetnym momencie mentalnym, fizycznym, piłkarskim... Uważam, że ten dwumecz nadchodzi w najlepszym momencie dla nas.

Pytanie w. j. francuskim o presję i ambicję.

Mam nadzieję, że ambicja przewyższy presję. My nie mamy presji, żadnej. Jesteśmy bardzo podekscytowani byciem na tym poziomie i możliwością przejścia do dalszej fazy. Od samego początku wam mówiłem, że czuję wręcz nadmiar odpowiedzialności. Uważam, że to zniknęło, a pojawiła się ogólna ekscytacja ze wszystkich stron oraz wielka ambicja. Nie możemy się doczekać gry przeciwko wielkiej Barçy i pokonania jej.

Pytanie w j. francuskim o przewagę związaną ze znajomości Barcelony.

Przede wszystkim przepraszam, że przekłuję ten balonik, ale ja Xaviego w ogóle nie znam jako trenera. Znam go jako kibic. Nie miałem szczęścia, aby mnie trenował. Znam Xaviego jako kolegę, bo byłem jego kolegą przez wiele lat, i kapitanem... Znam Xaviego jako piłkarza, bo byłem jego trenerem, ale Xaviego jako trenera znam tak jak wy, albo jak kibice. Znam bardzo dobrze Barçę, znam bardzo dobrze wielu zawodników, ale nie mam pewności czy to przewaga, ale nie jest to też przeszkoda. To dla mnie wyjątkowy mecz pod kątem emocjonalnym, ale ze swoim doświadczeniem jestem bardziej niż przygotowany, aby rozwiązywać tego typu mecze i dać maksimum swojej drużynie. 

- To nie jest zła Barça. Są na dobrym poziomie, z doświadczeniem, wygrali te rozgrywki kilka razy. Jest rywalizacja między tymi dwoma klubami, mam nadzieję, że będzie ona zdrowa na obu stadionach, mam nadzieję, że zobaczymy dwa świetne mecze.

Jesteście razem z Xavim bardzo związani z Barceloną... Kto z waszej dwójki lepiej reprezentuje katalońskiego ducha piłkarskiego, ducha Barçy?

Ja. Bez wątpliwości. Ja. Nie, to nie opinia, zobaczcie na dane, zobaczcie na pozycje z piłką, na okazje bramkowe, na wysoki pressing, na tytuły, bez żadnej wątpliwości - ja. Oczywiście są tacy, którzy mają odmienną opinię. Ale cóż, bez żadnej wątpliwości - ja.

Pytanie w j. francuskim o zastąpienie Hakimiego na prawej obronie.

Tak jak wszyscy trenerzy mam nawyk znajdować rozwiązania, gdy ważni gracze nie mogą grać. To nic nadzwyczajnego dla trenera na wysokim poziomie. To chodzi o dostępność zespołu. Trzeba rozwiązać każdy problem, który nadejdzie. Ja już podjąłem decyzję i jutro zobaczycie.

Jakie jest twoje osobiste odczucie związane ze spotkaniem z Barçą, której jesteś socio?

Tak jak powiedziałem wcześniej, to dla mnie mecz inny niż wszystkie, ale jako zawodnik grałem też przeciwko Sportingowi [Gijón] i strzelałem mu gole, wygrywałem mecze... Mierzyłem się z Barçą jako piłkarz czy trener... chodzi o profesjonalizm. To oczywiste, że z Barceloną łączy mnie całkowita miłość od wielu lat, i czuję z tego dumę. Ale to jest mój zawód i ten klub mi zaufał. Jestem przekonany co do tego projektu.

Pytanie w j. francuskim o pierwszy mecz u siebie.

Bez podwójnej wartości bramek wolę rozegrać pierwszy mecz u siebie. Ponieważ w domu będziemy mieli wyjątkową atmosferę, która będzie nas wspierać. Ale gdybyśmy to my mieli pierwszy mecz na wyjeździe, powiedziałbym, że wolałbym pierwszy mecz na wyjeździe (śmiech).

Pytanie w j. francuskim o zawieszenia i zagrożenie kartkami.

Zawsze chcę grać przeciwko rywalowi na jego najlepszym poziomie i ze wszystkimi jego zawodnikami. Chciałbym, żeby wszyscy mogli zagrać, nawet Gavi, choć wiem, że to jest niemożliwe. Niech wygra lepszy i przejdzie do najlepszej fazy.

Pytanie o groźby ataków terrorystycznych.

Kto nie martwi się zagrożeniami terrorystycznymi? Mam nadzieję, że da się to kontrolować i nie skończy się niczym katastrofalnym. Oczywiście, że to martwi.

Pytanie o faworyta.

Nie obchodzi mnie rola faworyta. Co? Stracisz coś, gdy przegrasz jako faworyt? Kiedy piłka zacznie się toczyć, zobaczymy, kto jest faworytem, kto lepiej będzie grał piłkę, kto lepiej będzie naciskał... to mnie zajmuje. Wolałbym, żebyście stawiali mnie w roli ofiary!

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

No to dorzucił ładnie do pieca, Lucho. Troche w nie jego stylu, żeby mówić tak o swoim koledze, więc raczej jest to zagrywka psychologiczna.

@tarantino10 myślę że prowokuje Xaviego do zbyt otwartej taktyki, wykazania się ile to on nie ma DNA, żeby oni mogli sobie puszczać kontry na Mapeta i Dzbana
« Powrót do wszystkich komentarzy