Sport: Raphinha musi skupić się na grze w Barcelonie, aby w czerwcu pojechać na Copa América

Grzegorz Skowronek

27 marca 2024, 09:10

Sport

11 komentarzy

Raphinha wraca do klubu po meczach towarzyskich w reprezentacji Brazylii w słabym nastroju. Jego występy przeciwko Anglii oraz Hiszpanii nie były spektakularne, we wczorajszym meczu na Santiago Bernabéu został zmieniony już w przerwie.

Optymistyczne dla skrzydłowego Barçy jest to, że selekcjoner Canarinhos ma do niego zaufanie. W obu spotkaniach Raphinha wyszedł w pierwszym składzie. Teraz, żeby nie stracić swojej pozycji w reprezentacji, Brazylijczyk musi udowodnić dobrymi meczami w barwach Barcelony, że zasługuje nie tylko na powołanie na Copa América, ale także na odegranie tam znaczącej roli.

Forma Raphini w marcowych meczach swojej drużyny narodowej jest daleka od tego, którą chciałby mieć on sam i której oczekuje od niego trener. Dorival selekcjonerem Brazylii jest od niedawna, więc skrzydłowy Barçy może mieć wciąż duży kredyt zaufania. W Londynie, gdzie Brazylijczycy grali mecz towarzyski z Anglią, Raphinha był zawodnikiem, który najczęściej tracił piłkę. Według Sportu, aż 15 strat w ciągu 78 minut, które rozegrał na Wembley. Wystąpił na swojej naturalnej pozycji, czyli prawym skrzydle. Mimo to, był odcięty od dobrych podań i ciężko było mu złapać odpowiedni rytm meczowy.

Na Santiago Bernabéu Brazylia wyszła identyczną jedenastką jak kilka dni wcześniej przeciwko Anglikom. Tym razem, Raphinha zagrał tylko 45 minut, co świadczy o jego słabym występie. Canarinhos przez pierwszą połowę cierpieli, byli w mniejszym posiadaniu piłki, zostali zmuszeni do bronienia się, przez wiele faz meczu zamknięci na swojej połowie, a kiedy już piłka dotarła do Raphini, brakowało mu pomysłu co z nią zrobić.

Problem zawodnika Barçy w kwestii jego statusu w reprezentacji może powstać, kiedy Brazylia odzyska nominalnego napastnika. Obecnie kontuzjowani są Richarlison, Pedro i Matheus Cunha. Przy powrocie do składu jednego z nich, prawdopodobne jest to, że Rodrygo, zostanie przesunięty na miejsce Raphini.

Skrzydłowemu Barçy nie pozostaje nic innego jak skupić się na meczach w klubie, w szczególności na dobrych występach w Lidze Mistrzów. Brazylijczyk zdaje sobie sprawę, że nie dał argumentów, aby utrzymać miejsce w składzie, a reprezentacja Brazylii ma kim go zastąpić. Tylko dobra gra w klubie w końcówce sezonu może sprawić, że nie będzie musiał się martwić o powołanie na Copa América.

On jest chyba najbardziej przeciętnym zawodnikiem jakiego mamy w drużynie. Nie można powiedzieć, że gra jakoś bardzo słabo, ale też nie jest w stanie przeskoczyć pewnego poziomu. Nawet jego mecze, w których strzela albo asystuje (np. z Getafe) są co najwyżej dobre, nigdy bardzo dobre albo wybitne. Co z tego, że strzeli gola albo zaliczy asystę, jak w tym samym meczu zmarnuje dwie setki i nie poda koledze w dogodnej sytuacji. Nie bez powodu siedział całą karierę w drużynach bez większych aspiracji. Trzeba sobie powiedzieć jasno, chłop nigdy nie był wart pieniędzy które za niego zapłaciliśmy. 10 bramek i 10 asyst w sezonie to raczej max na co go stać. Pytanie, czy w przypadku oferty od szejków w granicy 70-80mln (w te 100mln to raczej nie wierzę), warto go trzymać w drużynie...

@michal1899 ile zawodników w Europie robi 10 x 10 w sezonie?

Policz i wypisz proszę w odpowiedzi. Zobaczysz dlaczego jest tyle wart.

@Arczi87 Na chwilę obecną na tym etapie sezonu "tylko" 75 zawodników z top 5 lig ma 17 i więcej asyst + bramek we wszystkich rozgrywkach. Do końca sezonu trochę zostało większości drużyn (około 10 meczów), więc 90% z nich dobije do tych 20pkt w kanadyjce. Rok temu takich zawodników było tylko 85 w top 5 lig. Dodając do tego zawodników z ligi portugalskiej i jeszcze 2-3 innych w miarę mocnych lig, to takich graczy na koniec sezonu będzie ponad 100. Większość z nich strzela i asystuje w drużynach gorszych od naszej, więc ma trudniej od Brazylijczyka. W sumie to masz rację. Gdyby było tak ze 200-stu zawodników, którzy wbijają takie liczby jak on albo lepsze to można by było powiedzieć, że jest średni albo słaby, ale będzie ich tylko 100...

@michal1899 XD. Ty wziąłeś wszystkich zawodników włącznie z Mbappami, Haalandami i Kane’ami i liczysz im Kanadyjkę. :D

No tak świetny pomysł.

To doprecyzuję moją myśl bo liczyłem że to oczywiste.

- w kanadyjce na swojej pozycji (prawy napastnik wg transfermarkt) zajmuje 14 miejsce w TOP 5 lig. Słabo co? Tylko że w tej 14stce zagrał najmniej meczów. W miarę podobna ilość meczów ale i tak więcej (do 5 meczów więcej) zagrał tylko Nico, Salah i Franc Honorat z Gladbach. Koniec.

- Jak weźmiemy jego nominalną pozycję prawego pomocnika wg transfermarkt tylko Frimpong jest lepszy.

- jak spojrzymy tylko na asysty to Raphinia na swojej pozycji jest na 8 miejscu (za Salahem, Saką, Sane, Neto, Fodenem, Dembele)
I znowu poza Neto rozegrał najmniejszą liczbę spotkań.

- w asystach na dowolnej pozycji jest w najlepszej 30 zawodników (znowu ze sporą przewagą małej ilości meczów / minut.