Michał Gajdek: "W tym klubie jest tylko jeden samiec alfa" - UTDLR #160

Redakcja

23 marca 2024, 11:06

9 komentarzy

Fot. Getty Images

We wczorajszym podcaście na żywo dokonaliśmy próby podsumowania trzech lat rządów Joana Laporty podczas trzeciej kadencji w fotelu prezydenta FC Barcelony. O stanie klubowych finansów, potencjalnych ruchach transferowych, przyszłości Barcelony oraz plusach i minusach tej barwnej postaci, jaką jest Joan Laporta, dyskutowali redaktor naczelny Michał Gajdek oraz ekspert ds. finansowych Błażej Gwozdowski.

Jakim prezydentem jest Joan Laporta?

Błażej: "Z każdym miesiącem jest coraz gorzej. Podupada na zdrowiu, kilogramy idą w górę, a skuteczność spada".

Michał odpowiedział: "Teraz będzie trochę zabawnie w kontekście tego, co powiedział Błażej, ale nie spodziewałem się po Laporcie zaciskania pasa”.

Miliony wydane na transfery?

Michał: "Łącznie przez 3 lata rządów Laporty, Barcelona wydała na transfery - wg Transfermarkt - 12 mln euro".

Wojna Laporty z Tebasem

Michał: "Trudno jest wygrać w grze z kimś, kto tworzy reguły tej gry".

Poprawa sytuacji finansowej

Błażej: "Pomimo dźwigni, pomimo sprzedaży części aktywów klubowych, pomimo odejścia Leo Messiego, który był potężnym obciążeniem finansowym, pomimo odejścia Busquetsa, Alby, Suáreza - sytuacja finansowa Barcelony nie poprawiła się ani o jotę".

Poprzednik na stanowisku

Michał: "Bardzo mało mówi się o tym, jak wiele rzeczy zostało wcześniej źle zrobionych. Wygląda to tak, jakby ktoś to robił celowo".

Nie wierzę, że można być tak niekompetentnym przy zarządzaniu jak Bartomeu. Tam musiała istnieć zła wola".

Rafał przypomniał, że na początku obecnej kadencji Laporta otaczał się zupełnie innymi ludźmi, podając Ferrana Revertera. Dlaczego wielu współpracowników prezydenta nie ma już w klubie? Michał odpowiedział: „W tym klubie jest tylko jeden samiec alfa - albo się podporządkujesz, albo tam są drzwi”.

Przebudowa stadionu

Zarówno Michał, jak i Błażej zgodzili się, że to nieodpowiedni moment na tak dużą inwestycję, która powinna zostać przeprowadzona dużo wcześniej.

Xavi

Michał: „Jestem w stanie uwierzyć, że Laporta czeka na to, że Xavi zmieni zdanie”. Błażej odparł z kolei: „nie wierzę, że Laporta zostawi Xaviego nawet wtedy, gdy Barcelona wygra Ligę Mistrzów”.

Transfery

Rafał zapytał, czy istnieje jakakolwiek furtka, by Barcelona w lecie sprowadziła gwiazdę za miliony, a nie piłkarzy, którym skończył się kontrakt. Michał odpowiedział krótko: „Nie, nie ma takiej możliwości”.

Błażej z kolei przyznał, że w przypadku odejścia Lewandowskiego i De Jonga znajdą się pieniądze na transfer na przykład Amadou Onany. Z takim podejściem nie zgodził się Michał, stwierdzając, że nie tędy droga, ponieważ wzmocnienie na jednej flance będzie oznaczać osłabienie na innej.

Przyszłość klubu

Michał: „Celowo teraz przerysowuję, ale możemy zadać pytanie, kto za dwa lata będzie stanowić większość wśród głosujących. Kto wie, czy nie przyjdzie szejk, zapisze 10 000 nowych członków z Kataru i wygra wybory?”

„Może nam się trafić taki szejk jak w PSG, a może taki jak w Manchesterze City”.

Błażej: „Jeżeli nie dostaniemy potężnego zastrzyku gotówki – na przykład z Superligi – to moim zdaniem zostaje rolowanie długu przez 3-4 lata i przekształcenie się w sportową spółkę akcyjną”.

Jak oceniacie Joana Laportę?

Podczas transmisji zadaliśmy widzom pytanie: "Jak oceniacie dotychczasową działalność prezedenta Laporty?". W głosowaniu wzieło udział 107 osób, gdzie 23% oceniło rządy Joana pozytywnie, 30% negatywnie, a 47% pozostało neutralnych.

Tych z Was, którzy przegapili tę ankietę podczas transmisji na żywo, zapraszamy do głosowania pod tym artykułem.

Zapraszamy do komentowania dyskusji Błażeja i Michała i obejrzenia zapisu całego odcinka!

Wszystkie odcinki podcastu Un Toc de La Rambla znajdziecie na poniższych platformach:

Ankieta

Jak oceniasz dotychczasowe działanie Joana Laporty?

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Skąd wy możecie wiedzieć, że sytuacja finansowa Barcelony nie poprawiła się ani o jotę? Schodziliśmy regularnie z kontraktów zasłużonych graczy, do tego trzeba było zainwestować w nowy stadion i Tebas co chwilę zaniża limit wynagrodzeń. Skąd macie informacje o finansach klubu?

Bardzo dobry podcast! Owiele bliżej mi do opinii redaktora Błażeja bo Laporta kombinuje na chwilę zamiast rozwiązać problem.
Więcej dźwigni już nie będzie i dla mnie niemożliwa już jest spłata długów więc sprzedaż części klubu jest nieunikniona prędzej czy później.

To był pierwszy poscast jaki oglądałem/słuchałem ogólnie i znakomicie się słuchało redaktora Michała, ale najbardziej redaktora Błażeja. Bardzo merytorycznie, świetne przykłady, trochę też zmienia na podgląd tego co robi Laporta, zwłaszcza jak redaktor Michał przytaczał to co było za jego drugiej kadencji w kontekście Xaviego, ale też w perspektywie wydanych pieniędzy na transfery. No, a z perspektywy finansowej, to redaktor Błażej znakomicie wyjaśniał naszą sytuację i częściowo można powiedzieć w skrócie, że tak jak Laporta wszedł do bagna, tak zamiast nas wyjąć, tak zadomowił w nim. Sytuacja jest niezmienna względem jego przyjścia i to martwi.

Najlepszy podcast jaki wypuściliście do tej pory. Michał i Błażej bardzo merytorycznie dyskutowali o rządach Laporty, można sobie na jej podstawie wyrobić swoją opinię. No i @Aveiro jak zwykle TOP