Opcje Xaviego na zastąpienie João Cancelo

Dariusz Maruszczak

17 marca 2024, 14:15

Sport

13 komentarzy

Fot. Getty Images

Wypadnięcie z gry João Cancelo tuż przed rywalizacją z Atlético musi być sporym problemem dla Xaviego. Trener Barcelony będzie musiał znaleźć rozwiązanie awaryjne, nie mogąc skorzystać z Portugalczyka i Alejandro Balde.

Pierwszym kandydatem do gry na lewej stronie defensywy jest Hector Fort. 17-latek potrafił już zrobić bardzo dobre wrażenie w tym sezonie, ale problem w tym, że ostatnio występował bardzo rzadko. Fort od początku lutego spędził na boisku raptem 51 minut w pierwszym zespole i 58 minut w rezerwach. Siłą rzeczy wychowanek może nie być w dobrym rytmie w kontekście tak ważnego spotkania jak to z Atlético. A przecież Fort miał za sobą udany mecz z Athletikiem w Pucharze Króla oraz asystę w starciu z Alavés w LaLidze. Niestety później Xavi nie dawał mu się trochę rozegrać i w konsekwencji 17-latek może podejść do rywalizacji z Rojiblancos bez jakiegokolwiek występu od 25 lutego.

Do kadry meczowej wrócił za to w końcu nominalny zmiennik Balde - Marcos Alonso. Jego sytuacja wygląda jednak jeszcze gorzej niż w przypadku Forta. 33-latek jest po operacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a ostatni występ zanotował… 7 listopada. W tym sezonie Marcos Alonso spędził na murawie raptem 299 minut i można było zapomnieć, że ktoś taki w ogóle znajduje się w kadrze Barcelony. Dlatego jego notowania nie stoją zbyt wysoko i trudno zakładać nawet, żeby był pierwszym wyborem do wejścia z ławki.

Wydaje się, że większe szanse na grę w miejsce Cancelo mógłby mieć Sergi Roberto. Kapitan zespołu ostatnio występuje u Xaviego głównie w drugiej linii, ale w trakcie swojej kariery już niejednokrotnie był przesuwany na lewą obronę, gdy zachodziła taka potrzeba. 32-latek poprawił swoje notowania w spotkaniu z Napoli, ale i on po ostatniej kontuzji odniesionej na początku roku nie grał zbyt wiele – od lutego jego jedyny występ to pół godziny właśnie w konfrontacji z włoskim klubem na Montjuïc. Stosunkowo najwięcej minut zgromadził w tym okresie Iñigo Martínez, ale wystawienie stoperów na obu bokach defensywy wydaje się dość karkołomnym rozwiązaniem.

Zarządzanie minutami piłkarzy na lewej obronie to kolejny kamyczek do ogródka Xaviego. Trener nie tylko bardzo obciążał João Cancelo, który, jak widać, nie wytrzymuje tej eksploatacji, ale też nie zapewnił odpowiedniej liczby szans na grę jego potencjalnym zmiennikom. 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Może Araujo - Cubarsi - Martinez - Kounde
« Powrót do wszystkich komentarzy