Sport: Puma oferuje Barcelonie 100 milionów premii za podpisanie kontraktu

Przemek Walczak

14 marca 2024, 18:25

Sport

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Podczas gdy napięcia między NIKE a Barceloną rosną, PUMA nie rzuca ręcznika i oferuje katalońskiemu klubowi gigantyczną premię za podpisanie kontraktu. Według dziennika Sport oprócz negocjowanych 120-140 milionów rocznie w ramach kwoty bazowej, niemiecka firma oferuje również 100 milionów euro w ramach premii za podpisanie kontraktu.

Niedawno informowaliśmy, że NIKE nie chce rezygnować ze współpracy z Barceloną i poprawia swoją ofertę dla katalońskiego giganta. PUMA nie rzuca jednak ręcznika i przebija ofertę firmy z Oregonu. Zaledwie kilka dni temu z przedstawicielami niemieckiej firmy spotkał się Joan Laporta, co może świadczyć o zaawansowanym stopniu rozmów. 

Największą kość niezgody pomiędzy Barceloną a NIKE stanowi marka własna BLM (Barça Licensing & Merchandising), która przynosi Blaugranie znaczne korzyści finansowe, a jednocześnie koliduje z interesem oregońskiego giganta. O wartości BLM świadczy fakt, że Barcelona otrzymała ofertę rzędu 270 milionów euro za 49% aktywów. Barcelona rozważała nawet produkcję własnych koszulek we współpracy z Hummelem, wątpliwości budzi jednak zdolność duńskiej firmy do produkcji wystarczającej liczby trykotów, z czym problem miała nawet wielokrotnie większa NIKE.

W każdym razie problemem pozostaje umowa Barcelony z NIKE, która jest wiążąca do 2026 roku. Nie wiadomo, jakie obwarowania dotyczące jej jednostronnego zerwania zostały zawarte w umowie, można jednak domyślać się, że taka opcja wiązałaby się z pewną karą finansową dla klubu, co w sytuacji finansowej Barçy jest nie do zaakceptowania. Puma miała też kategorycznie odrzucić możliwość pokrycia takiego odszkodowania i nie zamierza angażować się w żaden konflikt z NIKE. Z drugiej strony niemiecka firma ciągle wykazuje zainteresowanie przejęciem sponsoringu po wygaśnięciu umowy i jest zdecydowana na przebicie każdej oferty NIKE.

Barcelona bada drogę wykorzystania własnej marki na okres przejściowy pomiędzy Pumą a NIKE, co z jednej strony pozwoliłoby klubowi uniknąć kary za jednostronne zerwanie kontraktu, a jednocześnie takie rozwiązanie daje potencjał na znacznie większy udział w zysku za sprzedaż koszulek, pomimo oczywistych trudności związanych z produkcją i dystrybucją trykotów. Kontrakt z Pumą opiewający na kwotę stałą w okolicach 140 milionów, które mogą wzrosnąć nawet do 200 milionów po spełnieniu określonych zmiennych uczyniłby z trykotu Barçy najbardziej dochodową koszulkę w świecie futbolu. W trudnej sytuacji finansowej klubu nie bez znaczenia jest też gigantyczna premia za zawarcie kontraktu, którą szacuje się na 100 milionów euro. 

 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Brać !!!!! Pora na powiew świeżości!!!

Czyli samo zerwanie z Nike nie będzie dla nas kosztowne, przy założeniu własnej produkcji, natomiast, gdybyśmy zawarli teraz umowę z Pumą, to wtedy duże odszkodowanie dla Nike, tak to rozumiem.

Jeśli to prawda, że Puma jest w stanie na nas poczekać to byłoby to dla nas idealne rozwiązanie. Tylko nie wiem czy czasem Nike nie na opcji przedłużenie do 2028r. Obym się mylił.

Kontrakty ze sponsorami powinny być krótkoterminowe, takie do 3 lat by mieć z tego jak najwiecej korzyści. Wycieki do prasy to chyba bardziej na renegocjowanie umowy z nike w celu poprawienia oferty. ale dobrze ze lapcio rozmawia z różnymi podmiotami aby jak najwiecej ugrać

Czyli tak, zawodnik X jest polecany Barcy przez agenta ale klub nie stać na transfer, a nawet jak by był za darmo to istnieje obawa że tebas zablokuje jego rejestrację ze względu na finanse klubu. Media typują trenera Y na nowego szkoleniowca Barcy ale on ma ważny kontrakt więc klub będzie miał problem z opłaceniem odszkodowania. Puma oferuje duże pieniądze ale Barca ma umowę z Nike i nie stać jej na zerwanie tej umowy. O i tylko takie gadanie. Możliwe że Puma zdaje sobie sprawę że Barcy nie stać na zerwanie obecnej umowy z Nike składa propozycję wysokiego kontraktu żeby pokazać na rynku, zobaczcie jacy jesteśmy mocni, negocjujemy z Barceloną, oferujemy furę siana i firma chce sobie zrobić przez to dodatkową reklamę.

Jeśli to prawda to znaczy że Pumie zależy i może koszulki będą lepiej wyglądać

Kto da więcej ten będzie na koszulce, proste jak …….