Związki w Barçy Femení... nie tylko na boisku

Dawid Lampa

8 marca 2024, 11:00

62 komentarze

Fot. Getty Images

W przypadku topowych piłkarzy, popularne jest wskazywanie na ich WAGs (Wives and Girlfriends). Nie jest to zresztą dziwne - niekiedy to właśnie one mają kluczową rolę przy rozwoju kariery swoich partnerów. Przybliżając z okazji Dnia Kobiet piłkarki Barçy Femení, chcieliśmy opisa sytuację, z której niewielu kibiców Barçy w Polsce zdaje sobie sprawę. Związki w kobiecej drużynie FC Barcelony... są nie tylko boiskowe.

Konkretnie, w szatni Barçy Femení codziennie spotykają się piłkarki, które aktualnie są - lub jeszcze niedawno były - w związku. Taka sytuacja dotyczy dwóch relacji. 

Ingrid Engen i Mapi León

Mapi León to stoperka FC Barcelony, zaś Ingrid Engen występuje w środku pola. Obie dumnie prezentują się razem na zdjęciach i nie boją się mówić o swoim związku. Regularnie wrzucają na swoje profile w mediach społecznościowych wspólne zdjęcia, po których można wnioskować, że ich relacja kwitnie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ingrid Syrstad Engen (@ingrid_engen)

W jednym z wywiadów Mapi mówiła: - Akceptuję siebie taką, jaką jestem. Nie mam z tym żadnego problemu. Dla mnie to jest naturalne. Nie wybieram sobie, w kim się zakochuję albo jaka osoba wzbudza moje zainteresowanie. To sprowadza się do tego, jaki jest człowiek, a nie do tego, czy jest kobietą, czy mężczyzną. Nie rozumiem, że jest z tym jakiś problem.

W powyższym spocie Mapi León nie boi się mówić tego, co uważa: - Powiedziałabym im wszystkim [osobom homoseksualnym, przyp. red.], że nie są same. Jest nas wiele w tej grupie i walczymy każdego dnia. Wolę żyć taką, jaką jestem. Fakty są takie, że nie rozumiem, jaki jest problem tych, którzy nie akceptują innych. Ja nie ingeruję w innych tylko przez to, że są inni ode mnie. Chciałabym, żeby wszyscy zaakceptowali wszystkich takimi, jacy są. […] To fantastyczne, że ja w takim klubie, jakim jest FC Barcelona mogę przekazać wiadomość tego typu do wszystkich ludzi i obserwujących. Przeciwko LGBTfobii, my wszyscy, mężczyźni i kobiety, gramy w jednej drużynie.

Lucy Bronze, Keira Walsh

Tutaj sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Lucy Bronze i Keira Walsh, brytyjskie piłkarki, trafiły do Barcelony przed poprzednim sezonem (2022/23), obie z Manchesteru City. Były razem przez około siedem lat. Dzieliły wspólne mieszkanie, miały także razem psa.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lucy Bronze MBE (@lucybronze)

W ostatnim czasie potwierdziły się plotki o rozstaniu obu pań, które dalej pozostają jednak koleżankami z drużyny. 

***

W tym kontekście warto podkreślić postawę klubu, który wspiera swoje zawodniczki, chociażby przy okazji ostatniego Dnia Przeciwko Fobii LGBT w sporcie. Wykorzystajmy ten tekst także na spojrzenie, jak przedstawiają się relacje innych piłkarek Barçy Femení. 

Alexia Putellas 

Alexia Putellas to mistrzyni świata, zdobywczyni Ligi Mistrzów i dwukrotna triumfatorka w plebiscycie Złotej Piłki. Jedna z najlepszych zawodniczek świata imponuje umiejętnościami piłkarskimi, ale także kreacjami poza boiskiem. Zachowuje wielką klasę na każdym wydarzeniu, na które się udaje.

Zdaniem hiszpańskich mediów, partnerką Alexii jest Olga Ríos. Po zeszłorocznym finale Ligi Mistrzów internet obiegło zdjęcie, jak kapitanka Barcelony ściska siedzącą na trybunach domniemaną wybrankę serca. Panie nie pokazują nachalnie swojej relacji w social mediach, jednak zdarza się koincydencja we wrzucanych przez nie postach, które wskazują np. na wakacje i wyjazdy w to samo miejsce. 

Irene Paredes

Irene Paredes jest od długiego czasu w szczęśliwym związku z kobietą, Lucią Ibarrą, a para ma również dziecko. Ich synek, urodzony przez Lucię, nazywa się Mateo i przyszedł na świat w październiku 2021 roku. Irene ze swoją wybranką serca dumnie prezentowały na Instagramie zdjęcia po narodzinach ze szpitala.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Irene Paredes (@ireneparedes4)

Lucia Ybarra jest byłą hokeistką, grała nawet w reprezentacji Hiszpanii w tym sporcie. Co ciekawe, przed narodzinami syna Paredes poprosiła ówczesnego trenera hiszpańskiej kadry piłkarek, by nie powoływał jej na spotkania kwalifikacyjne przed Mistrzostwami Świata. Trener uszanował decyzję, a w 2023 roku już z trybun Lucie i Mateo wspierali Irene na turnieju, który udało się wygrać reprezentacji Hiszpanii.

Sandra Paños

Paños po tym sezonie kończy karierę w Barcelonie, na jej miejsce w bramce wskoczyła Cata Coll, ale doświadczona Hiszpanka wcześniej była bardzo ważną postacią zespołu. Bramkarka już od dłuższego czasu pokazujee swoją relację miłosną w internecie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sara Mérida (@saramerida17)

Sandrę i jej partnerkę połączył futbol. Sara Mérida, bo tak nazywa się wybranka Paños, jest trenerką, aktualnie jest w trakcie uzyskiwania kursu UEFA A. Partnerka bramkarki Barcelony z powodzeniem radzi sobie z trenowaniem młodzszych grup w Europa FC (Gibraltar). Jedyną "skazą" na jej wizerunku może być... kariera w Espanyolu w latach 2009-2014, ale oczywiście traktujemy to z przymrużeniem oka.

Fridolina Rolfö

W szeregach żeńskiej drużyny są oczywiście także zawodniczki heteroseksualne, jak na przykład Fridolina Rolfö. Szwedzka zawodniczka nie stroni od pokazywania swojego związku z mediach społecznościowych, a od lat jest w relacji z Simonem Skottem. Jej partner wspiera ją w karierze już od ośmiu lat i jest dla niej nieocenionym człowiekiem na jej ścieżce sukcesów. 

- Simon został zmuszony do uczestniczenia w takim stylu życia, ale na szczęście jest zakochany w sporcie. Poza tym, pracuje w firmie związanej z tym tematem i dobrze zna świat piłkarski. - opowiada Rolfö.  

***

Odchodząc na koniec od tego ciekawostkowego tematu, przede wszystkim należy pamiętać, że Barça Femení to drużyna pełna niesamowitych zawodniczek, aktualnie najlepszych na świecie. Każdy kibic klubu może z dumą opowiadać o genialnej sekcji piłkarskiej kobiet. 

Z okazji Dnia Kobiet my zaś życzymy każdej przedstawicielce płci żeńskiej w jakikolwiek sposób powiązanej z Barçą, by mogła każdego dnia być dumna z siebie i z klubu, z jakim ma wspólną historię. Dziewczyny, nie poddawajcie się w swoich marzeniach i dążcie do tego, do czego chcecie, będąc takie, jakie chcecie być!

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

chciałbym napisać prawdę co o tym myśle , ale prawdopodobnie miałbym za to skasowany komentarz cancel culture pełną parą
Komentarz usunięty

@Matix90 Mi kasują co drugi komentarz a co trzeci mam czasowego bana xD

@Bisz co myślisz o miłości jednego człowieka do drugiego człowieka?
« Powrót do wszystkich komentarzy