Relevo: Pau Cubarsi może opuścić mecz z Atlético przez powołanie do kadry młodzieżowej

Mateusz Doniec

29 lutego 2024, 18:37

Relevo

2 komentarze

Fot. Getty Images

Pau Cubarsi, który zachwycił kibiców Barçy świetnym występem w ostatnim meczu z Getafe, może nie być dostępny dla Xaviego na zbliżający się mecz z Atlético Madryt. 17-latek może zostać powołany do młodzieżowej reprezentacji Hiszpanii.

Według Relevo Hernán Pérez (trener kadry Hiszpanii U-17) i José Lana (trener kadry U-19) zamierzają uwzględnić Pau Cubarsiego w swoich powołaniach na mecze fazy Elite Round. Istnieje również opcja włączenia go do kadry Santi Denii (U-21). W czym tkwi problem? Kategoria U-21 jest uważana przez UEFA za kategorię profesjonalną, więc jej mecze muszą być rozgrywane w terminach FIFA, ale nie dotyczy to zespołów U-19 i U-17.

W marcu odbędą się mecze fazy Elite Rounds obu tych kategorii wiekowych. To "mini-turnieje", w których Hiszpania zagra o miejsce na tegorocznych Mistrzostwach Europy. Drużyna do lat 17 zmierzy się z Norwegią 20 marca, a drużyna do lat 19 tego samego dnia podejmie Słowenię. Logiczne jest zatem, że obie drużyny będą na zgrupowaniu w Las Rozas.

Jeśli Cubarsi znajdzie się na którejkolwiek z tych dwóch list, Xavi nie będzie mógł na niego liczyć w meczu z Atlético Madryt na Metropolitano 17 marca. Istnieje jednak możliwość, że zostanie dla niego zrobiony wyjątek i będzie mógł wziąć udział w zgrupowaniu po meczu dla swojego klubu, choć terminy byłyby dość napięte, a federacja zazwyczaj nie robi takich wyjątków, aby nie tworzyć precedensów, które mogłyby zdenerwować inne drużyny.

Gdyby został powołany, Barcelona nie mogłaby nic zrobić, aby temu zapobiec, ponieważ w Hiszpanii istnieje prawo sportowe, które wymaga od hiszpańskich drużyn oddawania swoich zawodników do RFEF za każdym razem, gdy federacja się o nich ubiega. W innych krajach obowiązek ten istnieje tylko w terminach FIFA.

Przypomnijmy w tym miejscu sytuację z końcówki ostatniego sezonu, kiedy to Rafa Márquez nie mógł liczyć w meczu barażowym o awans do Segunda División przeciwko Realowi Madryt Castilla na Arnau Tenasa, który został właśnie powołany do kadry U-21.

Istnieje jeszcze trzecia opcja, na którą liczy Barcelona, a mianowicie powołanie Cubarsiego do kadry U-21 przez Santiego Denię. 21 marca La Rojita zagra towarzyski mecz ze Słowacją, a 26 marca ma zaplanowany mecz eliminacji do Mistrzostw Europy z Belgią. Są to spotkania uznawane za profesjonalne i dlatego są rozgrywane w terminach FIFA. Zgrupowanie rozpocznie się 18 marca, tak samo jak dla dorosłych reprezentacji, więc Cubarsí mógłby wystąpić w meczu z Atlético bez żadnych problemów.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jeśli ktoś tam go powoła, to z pewnością nie zrobi tego dla dobra Cubarsiego i Barcelony.

Skrajną głupotą byłoby powoływanie piłkarza pełniącego ważną rolę w seniorskiej drużynie i to jeszcze przed kluczowym meczem, do drużyny młodzieżowej, która ma przygotowywać piłkarzy do pełnienia takiej roli w zespole seniorskim jaką Cubarsi już pełni.