Mundo Deportivo: Barcelona ma już plan na organizację bloku defensywy

Przemek Walczak

29 lutego 2024, 16:30

Mundo Deportivo

14 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona w poprzednim sezonie ligowym straciła zaledwie 20 goli, co było kluczowe dla mistrzostwa. W trwającym sezonie ligowi rywale umieszczali piłkę w siatce już 34 razy, a liczba ta na pewno jeszcze ulegnie zmianie. Jak na dłoni widać słabszą dyspozycję formacji defensywnej, a dyrekcja sportowa pracuje już nad rozwiązaniem tego problemu.

Przede wszystkim klub planuje pozbyć się Sergiego Roberto oraz Marcosa Alonso, których kontrakty wygasają w czerwcu. Klub nie zarobi więc na ich sprzedaży, ale pozbędzie się obciążenia związanego z ich pensjami. W kontekście Roberto pisaliśmy o możliwym zainteresowaniu z MLS, z kolei Marcos Alonso, jest obserwowany przez Atlético i kilka klubów z Premier League.

Jeśli chodzi o transfery do klubu, dyrekcja sportowa zdaje sobie sprawę z braku środków finansowych na taki ruch. Mało tego, działacze Barcelony uważają, że nie ma obecnie takiej potrzeby. Na środku obrony może występować Iñigo Martínez, Ronald Araujo, Jules Koundé czy Pau Cubarsi, a jakość każdego z tych zawodników jest niepodważalna. Biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą przyszłości Cancelo (tu znów w grę wchodzą trudności finansowe Barçy), klub jest zachwycony rozwojem Hectora Forta i zamierza włączyć 17-latka do kadry na nowy sezon. Dodatkową zaletą Katalończyka jest możliwość wystawienia go na obu stronach defensywy. 

Według Mundo Deportivo w klubowych kręgach mówi się o możliwym pozostaniu w kadrze Juliána Araujo oraz Àlexa Valle, którzy przebywają obecnie na wypożyczeniach, gdzie radzą sobie przyzwoicie i mogliby zostać cennymi zmiennikami. Ostateczna decyzja co do ich przyszłości zostanie podjęta przez nowego trenera, który oceni ich przydatność dla swojego projektu sportowego. 

Barça obserwuje też uważnie Mario Hermoso, który nie przedłużył umowy z Atlético i w czerwcu będzie wolnym zawodnikiem. Dyrekcja sportowa uważa go za utalentowanego gracza, który posiada przy tym niezbędne doświadczenie. Hermoso jest pięciokrotnym reprezentantem Hiszpanii, który ma na swoim koncie 175 występów dla pierwszej drużyny Atlético. Hiszpan ma też "dryg" do zdobywania bramek, zanotował 10 trafień w lidze i 3 w Lidze Mistrzów. Jeśli zawodnik nie zdecyduje się na przedłużenie kontraktu ze stołecznym klubem, może okazać się jednym z celów Blaugrany.

Barça liczy też na ponowne wypożyczenie João Cancelo, który jest szóstym zawodnikiem z największą liczbą rozegranych minut w trwającym sezonie (a trzeba pamiętać o pięciu spotkaniach, które opuścił przez kontuzję). Pomimo trudności finansowych klubu dyrekcja optymistycznie patrzy na możliwość zatrzymania Portugalczyka, ponieważ Pep Guardiola nie uwzględnia go w swoich planach i nie będzie nalegał na jego zatrzymanie.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dużo będzie zależeć od tego, czy zrealizujemy plan finansowy i będziemy mieć zasadę 1/1, czy dalej 1/4. W pierwszym przypadku będzie można sprzedać Erica i Christensena i wziąć przykładowo Onanę na pozycję defensywnego pomocnika lub Cancelo na bok obrony, a na środku Íñigo, Araújo, Cubarsí, Koundé, Hermoso. Myślę jednak, że pivot będzie wyższym priorytetem niż Cancelo, bo na bokach mamy Balde, Juliana Araújo, Forta i ewentualnie Koundé i Valle. W przypadku 1/4 będzie musiało odejść duże nazwisko, aby ściągnąć wartościowego pivota i/lub Cancelo.

Cubarsik to nie gracz na LM, góra na ligowe ogórki, Kounde też bo jest mocno nierówny, zostają kontuzjogenni Araujo i Martinez plus Christensen. Dobrze byłoby sprzedać Francuza i za niego kupić Cancelo + jakiegoś solidnego zmiennika na prawą obronę i stopera. Marzeniem Tomiyasu z Arsenalu. Hermoso jest fajny do gry z trzema stoperami ale z dwoma to już nie bardzo. Cancelo ide o zakład na wypożyczenie nie przyjdzie bo ktoś kupi, Realowi potrzebny jest taki obrońca, Bayernowi jak odejdzie Davies, United itd. Każdy z palcem w d... wyda te 30 baniek na Portugalczyka

Jeśli nie zacznie się rzeczywiście cyrk z odchodzeniem Araujo (pewnie jakąś decyzje podejmie jak pozna nazwisko nowego trenera) to rzeczywiście sprzedaż Christensena nie jest złym pomysłem. Tym bardziej, że na ŚO wraca z wypożyczenia Eric i można za niewielką kwotę odkupić Riada. I rzeczywiście środek obsadzony. Biorąc pod uwagę to jak się rozwijają Valle i Araujo, to co najmniej jako zmienników bym ich zostawił. Dokładając Forta w zasadzie nie musimy wydawać kasy na boki obrony. Wcale przy Cancelo bym się nie upierał - wypożyczenie ok ale też nie za wszelką cenę. Na pewno pozbycie się Alonso i Roberto (łatwiejsze - nie przedłużamy kontraktów) oraz wracających z wypożyczeń Langleta i Desta to jest priorytet ruchów transferowych w obronie. Z trannsferów do klubu pilniejsza jest kwestia skrzydeł czy środka pomocy, a dopiero po tym myślałbym o Cancelo

Cancelo powinien być priorytetem transferowym. Prawe, lewe skrzydło. Obrona, skrzydłowy pomocnikz a na upartego pewnie i skrzydłowego napastnika by zagrał. Dodatkowo z zejściem do środka. Technicznie przewyższa z 90proc. kadry Barcy. Może grać od dechy do dechy. Potrafi strzelić, dosrodkowac (co u nas nie jest oczywiste), dryblować, oraz być kluczowym w ważnych momentach.
Jeśli nie jego to nie wiem kogo powinniśmymy kupować, nawet gdyby miał kosztować 20-50mln.
Julien jak najgradziej o ile ktoś mu da grać. Inaczej lepiej trzymać go tam gdzie jest i się sprawdza.
Jak przedmówcy również rozważył bym sprzedaż Kounde/Chiatensena o ile można na nich zarobić i stawiał na Koubarsiego. Nie dlatego że jest lepszy. Tylko dlatego że jwst tańszy w utrzymaniu.

Ogląda ktoś PSV? Jestem ciekawy jak wygląda Dest bo patrząc tylko na oceny z flashscore oraz liczby ofensywne to wygląda to bardzo dobrze no ale wiadomo że z tymi ocenami różnie bywa. Ktoś powie coś więcej? :)

O. I taki Hermoso by się przydał na rezerwę. Pytanie tylko czy on chce być rezerwowym. Wątpię.

Iść po Hermoso, rozstać się w Kounde, Alonso, Roberto. Pozyskać coś niskobudżetowego na boki. I obrona z głowy.