Vitor Roque nie poleci na igrzyska; Czy Argentyna powoła Messiego na turniej w Paryżu?

Grzegorz Skowronek

13 lutego 2024, 13:15

Sport. Marca

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

Wenezuela była gospodarzem finałowej rundy kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w strefie Ameryki Południowej. W meczu decydującym o awansie na turniej w Paryżu Brazylia mierzyła się z Argentyną. Albicelestes zwyciężyli 1:0 i to oni pojadą tego lata do Francji na igrzyska. Brazylijczycy, którzy zdobywali złoty medal dwa razy z rzędu pozostaną w domu. 

Walcząca o igrzyska reprezentacja Brazylii, której gwiazdą był Endrick, wygrała zaledwie jedno spotkanie w grupie. Pokonali gospodarzy: Wenezuelę 2:1. Canarinhos ostatni mecz w grupie mogli nazwać meczem o wszystko, ponieważ dla wielu z tych młodych chłopaków mogło to być spotkanie, które otworzy im szybciej furtkę do świata wielkiej piłki. Bardzo możliwe, że na turniej finałowy pojechałby Vitor Roque. Jednakże reprezentacja Argentyny prowadzona przez Javiera Mascherano okazała się lepsza i to oni mogą już rezerwować pobyt we Francji w najbliższe lato.

Ramon Menezes, selekcjoner olimpijskiej reprezentacji Brazylii bardzo liczył, że Roque zagra w kwalifikacjach. Ma do niego ogromne zaufanie, co wyraził przed kilkoma miesiącami w wywiadzie dla Sportu: Bardzo go cenię, bo to rewelacyjny, spektakularny chłopak, wyjątkowy człowiek. Jest też świetnym graczem. Wraz z momentem, kiedy Roque przeniósł się z Athlético Paranense do Barcelony wszelkie nadzieje na powołanie Tigrinho zniknęły. Endrick, który przez taki obrót spraw był podstawowym napastnikiem reprezentacji Menezesa, w trzech spotkaniach kwalifikacyjnych nie zdobył ani jednej bramki. Co więcej, w meczu przeciwko Paragwajowi zmarnował rzut karny.

Vitor Roque co prawda nie pojedzie na Igrzyska Olimpijskie, ale niewykluczone, że będzie miał szansę zagrać w nadchodzącym Copa América. Jeżeli rozegra dobrą resztę sezonu, być może selekcjoner dorosłej kadry Dorival Junior zabierze napastnika Barçy na turniej do Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, miał on być według mediów na trybunach Montjuïc podczas meczu Barçy z Granadą, ale Roque był na to spotkanie zawieszony. Selekcjoner mógł jednak ocenić występ wracającego po kontuzji Raphinhi w roli... lewego wahadłowego.

Mini turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu wygrał Paragwaj, drugie miejsce dające awans uzyskała Argentyna. Selekcjoner olimpijskiej reprezentacji Albicelestes Javier Mascherano, może powołać maksymalnie trzech piłkarzy dowolnego wieku do reprezentacji, która de facto jest zespołem młodzieżowym. W związki z tym Mascherano planuje powołać na turniej w Paryżu... Lionela Messiego i Angela Di Maríę: Trzeba być ostrożnym. Wszyscy znają moją relację z Leo i Angelem, Jesteśmy przyjaciółmi. Jako trener mam obowiązek ich powołać, ale rozumiem też. że mają inne obowiązki i wszystko zależy od tego. Nie jest to proste. Jest czas, żeby to omówić. - powiedział znany kibicom Barçy El Jefecito

Angel Di María już ogłosił oficjalnie, że kończy karierę reprezentacyjną, natomiast Messi jako generał reprezentacji Scaloniego szykuje się do reprezentowania kraju w Copa América. Jeżeli Argentyna dotrze do finału imprezy w USA, finał rozegra 15 lipca. Igrzyska Olimpijskie rozpoczynają się 24 lipca. Trzeba mieć również na uwadze, jak wygląda kalendarz MLS. Inter Miami swój sezon rozgrywa między 22 lutego, a 20 października i nie wiadomo, czy amerykański klub wyrazi zgodę na udział swojego lidera w dwóch turniejach jednego lata.

REKLAMA

Poleć artykuł