Iñaki Peña - najgorszy bramkarz LaLigi

Mateusz Doniec

29 stycznia 2024, 19:30

81 komentarzy

Fot. Getty Images

Kontuzja Ter Stegena okazała się opłakana w skutkach. Choć pierwsze występy Iñakiego Peñi nieco rozwiały obawy, to z czasem wróciły one ze zdwojoną siłą. Tytułowe stwierdzenie "Iñaki Peña - najgorszy bramkarz LaLigi" nie jest wyolbrzymieniem. Widać to niestety w liczbach.

Jak podaje RAC1, styczeń 2024 roku to najgorszy miesiąc w całej historii istnienia FC Barcelony, pod względem liczby straconych goli w jednym miesiącu. Blaugrana straciła w ośmiu styczniowych meczach aż 19 bramek, co daje średnią 2,4 straconego gola na spotkanie. Poprzedni rekord to dopiero 1930 rok i 18 straconych bramek.

Na tak katastrofalny wynik złożyło się 5 goli stracone w meczu z Villarrealem, po 4 gole stracone w spotkaniach z Realem Madryt i Athletikiem, po 2 bramki stracone w starciach z Betisem i Barbastro oraz po jednej bramce w meczach z Unionistas Salamanca i UD Las Palmas. Dla porównania w zeszłym sezonie Barça straciła tylko 6 bramek w 8 styczniowych meczach: 3 z Intercity, 2 z Betisem i jedną z Realem Madryt.

Spadek dyspozycji linii obrony Blaugrany jest drastyczny: od jednej z najlepszych w historii klubu do jednej z najgroszych. Choć cała defensywa, a w wielu momentach również cały zespół, zawodzi, to trudno nie zwrócić uwagi na Iñakiego Penę, którego poziom Blaugrany zdecydowanie przerósł. Tytuł tego artykułu wcale nie jest wyolbrzymieniem, na co wskazują poniższe liczby.

(statystyki w przeliczeniu na 90 min, zaczerpnięte z fbref.com/Opta)

Iñaki Peña notuje w LaLidze:

  • Najgorszy stosunek wpuszczonych goli do xG (-0,37)*
  • Najmniejszą liczbę wychwyconych wrzutek (0,25 na 90 minut)
  • Najniższy procent wychwyconych wrzutek (2,7%)
  • Najniższy procent udanych interwencji (55,6%)
  • Najmniej przerwanych akcji poza polem karnym (0,38 na mecz)
  • Trzecią najwyższą liczbę straconych goli na 90 minut (2,0)
  • Najmniejszy średni dystans od uderzanej piłki przy interwencjach (9 metrów)
  • Najwyższy stosunek xG do strzałów celnych (0,36)**
  • Drugi najniższy procent czystych kont (12,5%)

Żaden inny bramkarz LaLigi nie plasuje się na ostatnim miejscu w rankingach tak często jak Peña.

* - Innymi słowy: najwięcej wpuszczonych goli "ponad stan", Od wskaźnika xG odejmuje się liczbę wpuszczonych goli. Jeśli liczba wpuszczonych goli jest wyższa niż xG, oznacza to, że bramkarz obronił mniej niż "powinien", jeśli liczba wpuszczonych goli jest niższa niż xG, to oznacza, że bramkarz zapobiegł utracie goli "ponad stan".

** - Im wyższy stosunek xG do strzałów celnych, tym strzały są trudniejsze do obrony, ponieważ strzelający jest w dogodniejszej sytuacji.

Statystyki są dla Iñakiego Peñi bezlitosne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że trzy ostatnie liczby to głównie efekt pracy obrońców. To oni dopuszczali do tak niewielkiej odległości piłki do bramki przy strzałach rywali, to oni doprowadzali zawodników rywali do dogodnych sytuacji, a wszyscy razem są odpowiedzialny za tak słaby procent czystych kont.

Tymczasem Marc-André ter Stegen wrócił już do treningów na murawie i wkrótce możemy się go spodziewać trenującego z grupą. Niemiec ma być gotowy na dwumecz 1/8 finału Ligi Mistrzów z Napoli (pierwszy mecz 21 lutego w Neapolu). Niedzwine, że najlepszy piłkarz Barçy i LaLigi ubiegłego sezonu pozostawił po sobie tak dużą lukę, gdy doznał kontuzji. Jego powrót jest wyczekiwany z utęsknieniem.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Szkoda chlopaka bo to jego życiowa szansa.

@Carlosss Dostał szansę, nie wykorzystał i tyle, przynajmniej wiadomo, że nie ma przyszłości w tym klubie dla niego
« Powrót do wszystkich komentarzy