Bramki, asysty, asysty drugiego stopnia - FC Barcelona w statystykach [mecz z Realem Betis]

Mateusz Doniec

22 stycznia 2024, 23:20

3 komentarze

Fot. Getty Images

Zapraszamy na kolejny artykuł z cyklu, w ramach którego na bieżąco prowadzimy podsumowanie statystyczne dotyczące udziału przy bramkach FC Barcelony w tym sezonie.

Na początek przypominamy kilka słów wyjaśnienia – wiemy, że statystyki takie jak zdobyte bramki, czy nawet zanotowane asysty można obecnie znaleźć praktycznie we wszystkich serwisach piłkarskich. Zwłaszcza jednak w przypadku asyst istnieją niekiedy różnice między kryteriami stosowanymi w poszczególnych opracowaniach, co w dłuższym okresie powoduje niespójność pomiędzy liczbami, które można znaleźć w różnych zakątkach internetu.

Ponadto, choć bramki i asysty to statystyki podstawowe, to bynajmniej nie wyczerpują one kwestii udziału zawodnika w akcji prowadzącej do zdobycia gola. Wielokrotnie zdarza się bowiem tak, że to piłkarz X będzie w przeważającej mierze odpowiedzialny za rozwój akcji bramkowej, po czym w statystykach znajdą się tylko jego koledzy, Y i Z, finalizujący akcję.

Z tego względu postanowiliśmy zapewnić możliwość wyrobienia sobie bardziej miarodajnego poglądu na wpływ poszczególnych piłkarzy FC Barcelony na zdobywane przez zespół gole i rozpocząć niniejszy cykl. Oczywiście sklasyfikowanie konkretnej akcji siłą rzeczy będzie miało charakter subiektywny – kierować się jednak będziemy następującymi zasadami:

  1. Bramki: na podstawie oficjalnych statystyk LaLigi
  1. Asysty: bierzemy pod uwagę następujące kryteria:
  • jako asystę zaliczamy oczywiście przede wszystkim podanie do zawodnika strzelającego gola,
  • asystę przypisuje się zawodnikowi faulowanemu jeśli bezpośrednio po uderzeniu ze stałego fragmentu gry pada bramka, chyba że sam faulowany następnie „wymierza sprawiedliwość” (rzut karny, rzut wolny). W przypadku błędu rywala, np. zagrania piłki ręką, skutkującego SFG, asysta nie zostanie przypisana. W takich przypadkach nie uwzględnia się też asystenta drugiego stopnia,
  • w przypadku bramek samobójczych asysta zostanie zapisana zawodnikowi podającemu/strzelającemu bezpośrednio przed trafieniem w rywala. W takich przypadkach nie uwzględnia się asystenta drugiego stopnia,
  • jako asystę traktujemy również obicie obramowania bramki, po którym strzelec bramki zdobywa gola; delikatny rykoszet rywala, wybicie („wyplucie”) piłki przez bramkarza nie wpływa na anulowanie asysty.
  1. Asysty drugiego stopnia: udział w akcji bramkowej, który nie mieści się w powyższej kategorii.

Prowadzone statystyki mają na celu wskazanie zawodników mających kluczową rolę w budowaniu ofensywnych akcji Barcelony, a zatem w przypadku sytuacji niejednoznacznych prowadzone będą na korzyść piłkarzy.

Statystyki opracował dla nas Mateusz Błażejczak, znany na Twitterze pod nickiem meizdi

Ostatni mecz sklasyfikowaliśmy następująco:

21. kolejka LaLigi, Real Betis - Barcelona 2:4

0:1 - İlkay Gündoğan próbuje przerzucić piłkę na lewą stronę, ale po rykoszecie futbolówka trafia prosto pod nogi Pedriego, który wyłożył ją Ferranowi. Napastnik dołożył tylko stopę i rozpoczął marsz po hat-tricka.

Gol: Ferran Torres
Asysta: Pedri
Asysta drugiego stopnia
: -

0:2 - Lamine Yamal mija dryblingiem Abnera Viníciusa i dośrodkowuje z ostrego kąta. Piłka odbiła się od słupka na tyle szczęśliwie, że spadła pod nogi Ferrana, który z pierwszej piłki wpakował ją do siatki. Przypominamy, że według przyjętych zasad "jako asystę traktujemy również obicie obramowania bramki, po którym strzelec bramki zdobywa gola". Lamine Yamal zaliczył zatem kolejną asystę w sezonie.

Gol: Ferran Torres
Asysta: Lamine Yamal
Asysta drugiego stopnia
: Jules Koundé

2:3 - Bardzo ładna i składna akcja Blaugrany, która rozpoczęła się od odbioru Julesa Koundé. Każdy kolejny zawodnik ograniczył się do dwóch kontaktów z piłką aż do strzału. Fermin przejął piłkę i zagrał do Ferrana, ten podał do Gündoğana, Niemiec napędził akcję, podając do Felixa, który zagrał dwójkowo z Ferranem i zewnętrzną częścią stopy trafił do siatki.

Gol: João Felix
Asysta: Ferran Torres
Asysta drugiego stopnia
: João Felix

2:4 - Akcja bardzo podobna do tej z meczu z Unionistas Salamanca, kiedy Ferran zdobył bramkę wyrównującą. To właśnie on podał na bok do Lamine Yamala, który genialnym podaniem  na dobieg obsłużył Ferrana. Napastnik podciął piłkę nad bramkarzem i mógł cieszyć się z hat-tricka. Warto zaznaczyć, że według przyjętych przez nas zasad Ferran zanotował w tym meczu aż pięć udziałów przy golu,

Gol: Ferran Torres
Asysta: Lamine Yamal
Asysta drugiego stopnia
: Ferran Torres

Oto zatem jak przedstawiają się aktualne klasyfikacje po 30 rozegranych w tym sezonie meczach.

Klasyfikacja strzelców

Klasyfikacja asystentów

Klasyfikacja asystentów drugiego stopnia

Klasyfikacja łączna - udziały przy bramkach

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ciekawe czy na koniec sezonu Yamal będzie mieć lepsze staty od Raphinii? Byloby pięknie=D

Potężny El Tiburòn już podgryza lewego w statystykach no i jego współpraca z Felixem wygląda zdecydowanie lepiej niż Polaka, rodaka z Portugalczykiem.