Sport: Ramon Planes "na łowach" w Barcelonie po podpisaniu kontraktu z Al-Ittihad

Mateusz Doniec

17 stycznia 2024, 22:30

Sport

8 komentarzy

Fot. Getty Images

Były dyrektor sportowy FC Barcelony Ramón Planes, który niedawno podpisał kontrakt z saudyjskim Al-Ittihad, zaczyna kompletować swój zespół w nowym klubie. Jeden z jego pierwszych nowych współpracowników będzie pochodził z... Barcelony i to według dziennika Sport nie koniec.

Jak donosi dziennikarz Sportu Toni Juanmarti, Ramon Planes zdecydował się sprowadzić do Al-Ittihad byłą już psycholog FC Barcelony Laię Vinaixę. Vinaixa pracowała głównie w Barcelonie Atlètic. Jej odejście będzie natychmiastowe, a klub jest już świadomy decyzji Laii o obraniu nowej ścieżki zawodowej.

Do lata ubiegłego roku Vinaixa pracowała w pierwszej drużynie mężczyzn Barçy. Wówczas jednak pewne okoliczności sprawiły, że klub zdecydował się jednostronnie ją przenieść, w związku z czym Laia skupiła się od tego momentu na drużynie rezerw.

Wciąż jest zbyt wcześnie, aby poznać wszystkie osoby, które utworzą zaufany zespół Planesa, choć jego znajomość hiszpańskiego futbolu, a konkretnie klubów takich jak Barça i Espanyol, logicznie sprzyja takim operacjom, jak ta opisana w artykule.

 

 

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Bardzo ciekawi mnie postać pani psycholog, która stanowiła istotny element układanki w sztabie szkoleniowym Xaviego. Wiele osób może nie wiedzieć kim jest Laia Vinaixa, ale to była jedyna osoba w całym klubie, która z każdym piłkarzem obowiązkowo rozmawiała, a wielu z nich pracowało z nią indywidualnie. Ta kobieta miała skuteczne autorskie sposoby na poprawę koncentracji czy mentalu piłkarzy - w poprzednim sezonie praktycznie wszyscy obrońcy włącznie z bramkarzem bardzo cenili sobie jej pracę odnośnie koncentracji, a u piłkarzy takich jak Raphinha czy Torres wydobyła ponownie chęć do nieustępliwości i nie poddawania się poprzez pracę nad mentalem. Uczciwie trzeba przyznać że jej praca była dobra dla zespołu, coraz więcej piłkarzy korzystało regularnie z jej pomocy bo widać było efekty, a tu nagle z dnia na dzień pierwsza drużyna straciła psychologa poprzez totalne odcięcie psycholog od piłkarzy. To bardzo dziwna sytuacja bo w moim klubie gdy piłkarz jest transferowany do innego klubu moja praca często trwa nawet i kilkanaście tygodni po tym jak piłkarza nie ma już w klubie, a w Barcelonie nie dość że piłkarze zostali odcięci od psychologa to jeszcze nikt w jej miejsce nie został zatrudniony z tego co słyszałem.
To należy podkreślić - Laia Vinaixa to nie był zwykły psycholog zatrudniony przez klub, który sobie siedzi gdzieś w gabinecie odwalając dyżur i nara - to było życzenie Xaviego i stały członek sztabu szkoleniowego, który regularnie pracował z piłkarzami. Patrząc z boku widać było że jej praca przynosi efekty, ale nigdzie w internecie nie mogę znaleźć informacji co się właściwie wydarzyło że została zdegradowana. Gdzieś na jakimś forum przeczytałem że kij ma dwa końce bo jak buduje się piłkarzowi mental to taki piłkarz uczy się jednocześnie mówić "nie" i piłkarze jak Garcia zaczęli podejmować dobre wybory dla siebie chcąc odejść do Girony na wypożyczenie aby się rozwijać i to bardzo zfrustrowało Xaviego, ale to tylko niezweryfikowana plotka.

@JarekS Szczerze mówiąc, nie dziwi mnie to, w Barcelonie od dłuższego czasu ignoruje się rozwiązania, które stosują inne kluby z TOPu kosztem sentymentalnej narracji o DNA. Efekty widać na boisku.

@iksajotien Problem polega na tym że jak przeanalizujesz w dzisiejszych czasach grę Liverpoolu, City, Arsenalu, PSG czy nawet Leverkusen to blżej im do stylu preferowanego przez legendarnego Johana Cruijffa niż Barcelony. Narracja o DNA Barcelony związana jest także z kwestiami kulturowymi czy identyfikacyjnymi, ale na boisku tego niestety nie widać.
Zobacz sobie co gra Guardiola - zmodyfikował system Cruijffa prowadząc Barcelonę, od nowa zmodyfikował system Cruijffa prowaząc Bayern, a teraz w City dwukrotnie zmodyfikował system Cruijffa. W żadnym wypadku nie kontynuował systemu Barcelony, a wracał do podstaw systemu Cruijffa które modyfikował pod zespół który posiadał. W dzisiejszej Barcelonie nie możemy mówić o systemie Cruijffa - polecam zobaczyć to: https://www.youtube.com/watch?v=xZq_spUaYc0

@JarekS To samo miałem na myśli, ale nie trzeba nawet oglądać drużyn z innych krajów, wystarczy obejrzeć chociażby wczorajszy półfinał między Barcą Femeni, a Realem Madryt Femeni, żeby zobaczyć filozofię Cruijffa zastosowaną w praktyce: wysoki pressing, cała drużyna szybko przechodzi z fazy ataku do obrony, wymienność pozycji, pilowanie ustawienia w trójkątach, przyjęcia kierunkowe, gra na jeden kontakt.

@iksajotien nie oglądam piłki kobiecej, ale domyślam się o co ci chodzi :) a tutaj cukiereczek - wypracowane na treningach żelazne trójkąty Xaviego: https://www.fcbarca.com/uploads/files/Gole%20Madryt/Obraz8.png
« Powrót do wszystkich komentarzy